Vírus chrípky sa šíri najmä v chladnejších mesiacoch a spôsobuje vysoké horúčky, nádchu či bolesti tela. Ako veľmi je infekčný a akú má chrípka inkubačnú dobu?
Inkubačná doba je časový interval medzi vstupom baktérie alebo vírusu do tela a objavením prvých príznakov. Počas tohto obdobia sa patogény v našom tele množia bez toho, aby sa nejako prejavili. Dĺžka inkubačnej doby sa líši v závislosti od ochorenia, no poznať ju je veľmi dôležité. Aj keď nemáme príznaky, môžeme už počas nej nakaziť ostatných.
Počas obdobia nákazlivosti prenášame infekciu aj na ostatných. Rozdielom je, že infekčnosť môže začať počas inkubačnej doby, počas priebehu ochorenia alebo dokonca až po ústupe príznakov. Typickým príkladom ochorení, pri ktorých prenášame ochorenie už počas inkubačnej doby, je chrípka a covid-19.
Chrípka je vysoko infekčné ochorenie, ktoré sa veľmi ľahko šíri – kašľaním a kýchaním. Za jej vysokú nákazlivosť môže vírus chrípky, ktorý veľmi rýchlo a rád mutuje, čím sa stáva pre náš imunitný systém stále „novým“. Práve preto sa vakcíny proti chrípke každoročne upravujú podľa aktuálneho variantu.
Keďže nákazlivosť chrípky je typická už pred začatím príznakov, uľahčuje to jej šírenie. Môžeme tak ísť chorí do práce, do školy či do obchodu, kde sa vírus šíri ďalej bez toho, aby sme si to uvedomovali.
Pri chrípke je človek infekčný od prvého dňa pred objavením sa príznakov a 5 až 7 dní po. Deti alebo ľudia s oslabenou imunitou môžu ochorenie prenášať dlhšie, aj 10 dní.
V grafe si môžete prezrieť priebeh chrípky. Červená čiara znázorňuje infekčnosť a zelená intenzitu príznakov.
Infekčnosť chrípky a intenzita príznakov je najvyššia počas prvých dní ochorenia.
Inkubačná doba chrípky sa môže líšiť od človeka k človeku. Zvyčajne však trvá 1 až 4 dni. Od vstupu vírusu do tela sa tak príznaky zvyknú objaviť v tomto časovom rozmedzí.
Vírus chrípky je veľmi variabilný. Často je taký aj priebeh ochorenia a inkubačná doba. Zvyčajne ju ovplyvňuje:
Ak nebývate sami, je na mieste chrániť svojich blízkych, aby neochoreli. Pri chrípke to môže byť o čosi ťažšie, no kovidová doba nás niečo predsa len naučila.
Chrípka zvyčajne trvá od 5 do 7 dní, no deti a ľudí s oslabenou imunitiou môže potrápiť až 10 dní. Únavu, ktorá je pri chrípke naozaj výrazná, môžete pokojne pociťovať aj týždeň po vyliečení. Samozrejme, dĺžka trvania chrípky závisí od viacerých faktorov. Ide najmä o:
Chrípku treba hlavne vyležať a „vypotiť“. Príznaky sú najintenzívnejšie po skončení inkubačnej doby, preto sa netreba úplne vyľakať. Liečba chrípky je symptomatická, takže tlmením prejavov by sa vám malo do 5 dní polepšiť. Domáca liečba chrípky je veľmi nápomocná. Jej základom sú zvyčajne rôzne babské recepty na zníženie horúčky, zmiernenie bolesti hrdla či kašľu.
Lieky, ktoré vám pomôžu chrípku zvládnuť, sú:
Ak príznaky chrípky neustupujú do 5 – 7 dní alebo sa, naopak, zhoršujú, určite navštívte lekára. K chrípke sa mohla pridať bakteriálna infekcia a vtedy už budete potrebovať antibiotiká.