Kliešťová encefalitída alebo kliešťový zápal mozgu je infekčné vírusové ochorenie, ktoré napáda nervový systém. Jeho pôvodcom je vírus prenášaný kliešťom – infikované jedince sú rozšírené v pásme od strednej Európy až po severné Japonsko.
Za posledných 30 rokov sa počet prípadov kliešťovej encefalitídy v endemických oblastiach Európy zvýšil takmer o 400 %. Tento nárast naznačuje nielen vyššiu aktivitu kliešťov, ale aj zväčšovanie rizikových oblastí.
Na základe geografického rozloženia rozoznávame 3 typy kliešťovej encefalitídy:
Vírus kliešťovej encefalitídy dokáže prežiť u rôznych hostiteľov. Rezervoárom nákazy v prírode sú teplokrvné, divoko žijúce zvieratá, akými sú myši, veveričky, zajace, jazvece, líšky, srny a iné.
Hlavným prenášačom vírusu kliešťovej encefalitídy je kliešť (Ixodes ricinus). Cicaním na už spomínaných rezervoárových zvieratách sa kliešť infikuje a nákazu náhodne prenáša na človeka. Ten je konečným hostiteľom. Ak sa kliešť prisaje na vašu kožu na niekoľko dní, vypustí do kožnej ranky sliny s vírusom.
Nákazu z divých zvierat môžu kliešte preniesť aj na domáce zvieratá, ako sú kozy, ovce, kravy, psy či mačky. Kliešťová encefalitída je typická infekcia, ktorá sa šíri lokálne. Znamená to, že v určitej lokalite (biotype) existuje vírus, prenášač vírusu (kliešť) a rezervoárové zviera.
Týchto ohnísk je na našom území veľa, najväčšie sú v okresoch Bratislava, Nitra, Topoľčany, Komárno, Nové Zámky, Levice, Rožňava, Košice a na Považí.
Ďalšie známe spôsoby prenosu vírusu:
Kliešte svoju aktivitu začínajú na jar, keď teplota stúpne na 5 až 7 °C, teda v marci až apríli, a ukončujú, keď začne klesať na približne rovnaké hodnoty v októbri alebo novembri.
Medzi faktory ovplyvňujúce epidemiológiu kliešťovej encefalitídy patria:
V klasickej forme ochorenie prebieha v dvoch fázach. Inkubačná doba kliešťovej encefalitídy sa pohybuje od 7 do 14 dní po napadnutí kliešťom.
Keďže ide o vírusové ochorenie, príznaky sú podobné ako pri chrípke:
Táto etapa trvá približne týždeň a potom nastáva obdobie zlepšenia, kedy sa pacient cíti zdravý.
Následne sa však môže prejaviť druhá fáza ochorenia na kliešťovú encefalitídu, keď sa objaví:
Dochádza k postihnutiu centrálneho nervového systému s prejavmi nervovej obrny, stuhnutím svalov, triaškou, vracaním, poruchami pamäte a spánku a dezorientáciou.
Trvalé následky druhej fázy ochorenia môžu byť: chronické bolesti hlavy, poruchy spánku, sústredenosti a rovnováhy, depresie, triaška, obrna svalov tváre a končatín.
Ak viete o tom, že vás pohrýzol kliešť, a prejavili sa u vás symptómy podobné chrípke, mali by ste okamžite vyhľadať lekársku pomoc, pretože včasná diagnostika a liečba môžu výrazne zlepšiť prognózu.
Diagnostika sa opiera o kombináciu klinických príznakov, výsledkov laboratórnych testov (sérologických, ktoré určia, či sa vo vašej krvi nachádzajú protilátky proti vírusu a PCR) a analýzy mozgovomiechového moku.
Špecifická liečba kliešťovej encefalitídy, žiaľ, neexistuje. Lekári podávajú lieky na zmiernenie príznakov v prvom štádiu (často zamieňanom s chrípkou či virózou).
V prípade, že sa u vás prejavili príznaky druhého štádia a máte preukázanú kliešťovú encefalitídu, musia vás hospitalizovať. Počas pretrvávania symptómov je potrebná infúzna liečba a režim absolútneho pokoja. Zároveň sa v priebehu hospitalizácie vykoná vyšetrenie mozgovomiechového moku a na základe získaných informácií sa určí ďalší postup liečby.
Pobyt v nemocnici s touto diagnózou trvá zväčša 2 týždne, po ktorých nasleduje najmenej mesiac rekonvalescencie a pokoja.
Ochoreniu sa dá predísť takisto očkovaním proti kliešťovej encefalitíde. Odporúča sa najmä osobám, ktoré žijú v rizikových oblastiach, a ľuďom s rizikovými povolaniami alebo aktivitami:
Optimálne je začať s očkovaním v posledných zimných mesiacoch, napríklad vo februári. Po prvej dávke je druhú potrebné podať v intervale jedného mesiaca a tretiu po 6 mesiacoch. Prvé dve dávky vás chránia už pred tzv. jarnou aktivitou kliešťov a tretia posilní vašu imunitu pred jesennou „vlnou“. Ochrana po takto vykonanom očkovaní trvá 3 roky, preto by ste po ich uplynutí mali absolvovať preočkovanie jednou dávkou.
Očkovať sa možno napríklad aj tzv. zrýchlenou schémou, kedy sa 3 dávky očkovacej látky podávajú v mesačných alebo 2-týždňových intervaloch. Vtedy by ste však prvé preočkovanie mali podstúpiť už po jednom roku.
Zdravotné poisťovne preplácajú svojim poistencom časť nákladov na očkovaciu látku. Dôvera napríklad uhradí na základe žiadosti až polovicu z ceny všetkých troch vakcín.
Vakcína proti kliešťovej encefalitíde sa pohybuje v cene okolo 35 eur za jednu dávku.
Po 20 až 30 rokoch od prekonania ochorenia je vhodná kontrola hladiny protilátok v krvi a konzultácia s ošetrujúcim lekárom. V prípade, že prebehlo v strednom a staršom veku, predpokladaná imunita je dlhodobá až doživotná.