Ak rozpoznáte príznaky pľúcnej embólie včas a podáte prvú pomoc, môžete tým niekomu zachrániť život. Ako sa embólia pľúc prejavuje? Viete, ako zasiahnuť?
Embólia pľúc je vážny zdravotný stav, pri ktorom sa jedna alebo viaceré tepny pľúc „upchajú“ krvnou zrazeninou. Cez nepriechodnú tepnu sa k postihnutej časti pľúc nedostáva čerstvá okysličená krv, ktorá privádza kyslík a živiny, čo môže viesť až k jej odumretiu.
Krvná zrazenina, ktorá spôsobuje embóliu, sa spravidla vytvára ďaleko od pľúc, a to, paradoxne, v nohách. Odtiaľ následne putuje až do pľúc. Ako je to možné?
Trombóza je nežiaduce zrážanie krvi. Zrazenina (trombus) môže vzniknúť v akejkoľvek časti tela. Najčastejšie k nej však dochádza vnútri žíl dolných končatín a panvy – vtedy hovoríme o hlbokej žilovej trombóze.
Keď zrazenina opustí miesto, kde pôvodne vznikla, už nejde o trombus, ale embolus.
Medzi rizikové faktory vzniku trombózy, a teda aj embólie pľúc, patrí:
Prvé prejavy embólie pľúc sa môžu u každého človeka mierne líšiť. Závisia totiž od veľkosti aj lokality vzniknutej zrazeniny.
Medzi najčastejšie príznaky pľúcnej embólie sa radia:
Ak spozorujete akékoľvek z vyššie uvedených príznakov (a to najmä v prípade, že vznikli náhle), bezodkladne vyhľadajte lekársku pomoc. V prípade, že ide naozaj o pľúcnu embóliu, je potrebný okamžitý lekársky zásah.
Embóliu pľúc sami doma neodhalíte. No pokiaľ máte podozrenie, najlepšia prvá pomoc, akú viete poskytnúť, je okamžite konať.
Diagnostika pľúcnej embólie zahŕňa kombináciu viacerých vyšetrení. Základným kritériom je, aby boli rýchle a pomohli lekárovi čo najskôr stanoviť diagnózu a postup liečby.
Lekár preto postupuje systematicky, aby určil prítomnosť zrazeniny a závažnosť zdravotného stavu.
V prvom rade zisťuje anamnézu – pýta sa pacienta na príznaky, rizikové faktory a zdravotné ťažkosti.
Následne ho fyzikálne vyšetrí: kontroluje dýchanie, srdcový rytmus, krvný tlak, krvné testy. Pri pľúcnej embólii sa taktiež robí kontrolné EKG.
Ďalším krokom sú zobrazovacie metódy. Najčastejšou je CT pľúcna angiografia, počas ktorej pacient dostane kontrastnú látku a vďaka nej lekár vidí snímku so zvýraznenou cievnou kresbou pľúc.
Spôsob a dĺžka liečby pľúcnej embólie závisí od závažnosti stavu, no vo všeobecnosti existuje niekoľko možností:
Život po prekonaní pľúcnej embólie a zotavovanie po nej býva náročné. Preto nedovoľte, aby to zašlo priďaleko a viedlo k ďalším komplikáciám – bezplatne využite linku poradenstva pre zdravie.
Riziko vzniku pľúcnej embólie môžete do veľkej miery ovplyvniť starostlivosťou o svoje telo. Jedným z najdôležitejších krokov v rámci prevencie, je prevencia vzniku hlbokej žilovej trombózy, ktorá stojí najmä na zdravom životnom štýle.
Riziko vzniku pľúcnej embólie teda môžete znížiť napríklad konzumáciou pestrej a vyváženej stravy a aj pravidelným cvičením. Zdravý jedálniček a dostatok fyzického pohybu výrazne znižujú riziko rozvoja trombózy a tiež následnej pľúcnej embólie.
K preventívnym opatreniam môžeme zaradiť:
Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje