Dekompresná choroba je súbor rozmanitých príznakov, ktoré sa rozvinú v prípade vzniku bubliniek plynov v cievach. Nastáva pri náhlom poklese tlaku v našom okolí. K dekompresii najčastejšie dôjde pri potápaní, leteckých nehodách, konštrukčných prácach na mostoch a priehradách.
Pri väčšom tlaku sú niektoré plyny v našej krvi viac rozpustné. Ak dôjde k náhlemu poklesu tlaku v našom okolí, napríklad rýchlym vynorením sa z veľkej hĺbky, tieto plyny náhle zmenia skupenstvo, stanú sa menej rozpustnými a v cievach vytvoria bublinky. Špecifické príznaky sa objavujú v závislosti od ich veľkosti, od miesta, kde vznikli a kam budú zanesené.
Príznaky dekompresnej choroby sa väčšinou objavia do niekoľkých hodín od zmeny tlaku, ale môžu sa vyskytnúť aj hneď. Najbežnejším miestom vzniku bubliniek sú veľké kĺby, preto jedným z prvých príznakov býva bolesť kĺbov, ktorá sa intenzitou v jednotlivých prípadoch značne líši, ale u väčšiny ľudí je tupá, nie bodavá. Ďalej sa môže na koži objaviť vyrážka a svrbenie.
Oveľa závažnejšími, ale menej častými príznakmi sú symptómy neurologické a pľúcne. Sú veľmi rozmanité, medzi časté patrí brnenie v končatinách, strata pamäti, zmätenosť, bolesť hlavy, zrakové poruchy, pískanie v ušiach, dýchavičnosť, bolesť v hrudi.
Určenie diagnózy závisí od riadneho opisu histórie pacienta. Dôležitý je najmä časový údaj od zmeny tlaku. Ak príznaky vznikli po 6 hodinách od tejto zmeny, treba mať na mysli aj iné diagnózy. Definitívnu diagnózu určí až úspešnosť terapie.
Jediným účinným spôsobom liečby je dýchanie 100-percentného kyslíka a pobyt v hyperbarickej komore, ktorá zaistí opätovné rozpustenie bubliniek plynu a postupným znižovaním tlaku zabráni ich opakovanému vzniku.
Dodržiavať správne postupy pri potápaní alebo pri výkone rizikových povolaní je najúčinnejšie preventívne opatrenie. Pre špeciálne povolania (vojenskí pilotia astronauti) dýchanie 100-percentného kyslíka a hyperbarická komora sú samozrejmé pri prevencii dekompresnej choroby.