Každé desiate dieťa skúša fajčiť už medzi 12. a 13. rokom. Vyplýva to z národného výskumu, ktorý si v roku 2022 nechalo urobiť ministerstvo školstva.
V tomto článku sa dozviete:
Národný výskum používania tabakových a nikotínových výrobkov z roku 2022 ukázal, že prvé skúsenosti s cigaretami získavajú deti v školskom veku: v skupine od 12 až 13 rokov priznalo skúsenosť s fajčením 11 % respondentov.
To znamená, že každé desiate dieťa ochutná cigaretu ešte na základnej škole. A len o niečo neskôr pribúdajú ďalší: v skupine 14 až 15 rokov priznalo skúsenosť s fajčením 29 % opýtaných a vo veku 16 až 17 až 43 % opýtaných.
Prieskum prebiehal v roku 2022 na vzorke viac ako 3.000 respondentov vo veku 12 až 21 rokov.
Na škodlivosť fajčenia každý rok upozorňujeme 21. novembra, v takzvaný nefajčiarsky deň. Tento deň je venovaný prevencii, zvýšeniu informovanosti o cigaretách, o ich negatívnom vplyve na ľudský organizmus, o riziku ochorenia na rakovinu pľúc a vzniku srdcovo – cievnych chorôb.
Štatistiky hovoria, že v dôsledku fajčenia zomrie ročne takmer 6 miliónov ľudí po celom svete.
Hoci v posledných rokoch alternatívne tabakové výrobky zaznamenali masové rozšírenie, klasické cigarety sú podľa spomínaného národného výskumu stále dominantným spôsobom, akým mladí vstupujú do sveta fajčiarskej závislosti.
Až 44 % mladých Slovákov, zúčastnených vo výskume uviedlo, že mali skúsenosť s cigaretami. Tretina z nich fajčila počas posledných 30 dní.
Medzi ďalšie známe tabakové výrobky používané medzi mladými ľuďmi patria nikotínové vrecúška, e-cigarety či zahrievaný tabak. Nikotínové vrecúška skúsilo 10 %, e-cigarety 13 % a zahrievaný tabak 17 %.
Napriek pôvodnému zámeru, aby sa vape cigarety stali alternatívou k tradičným cigaretám a pomohli fajčiarom odvyknúť si od nikotínu, výskumy naznačujú, že aj toto moderné fajčenie predstavuje vážne zdravotné riziká, najmä pre mladšiu populáciu.
Elektronické cigarety priniesli ďalšie riziká:
E-cigarety obsahujú tekutiny s rôznymi príchuťami, ktoré sú často kombinované s nikotínom. Na zdravie mladých ľudí môže mať vážne následky. Nikotín je návyková látka a môže mať negatívny vplyv na rozvoj mozgu u mladistvých, čo môže ovplyvniť ich kognitívne schopnosti a emocionálnu stabilitu.
Vapovanie môže viesť k poškodeniu dýchacích ciest a priedušiek a spôsobiť ťažkosti s dýchaním. Bolo zdokumentovaných už mnoho prípadov spojených s používaním e-cigariet, ktoré vyžadovali urgentnú lekársku pomoc. Tieto problémy sú obzvlášť závažné u mladých ľudí, pretože ešte nemajú plne vyvinutý respiračný systém.
Chemikálie v tekutinách na vapovanie môžu mať nepredvídateľné dlhodobé účinky. Mnohé z týchto látok sú na trhu nové a ich dlhodobé účinky na zdravie ešte nie sú plne preskúmané. Mladí ľudia, ktorí sú v procese rastu a vývoja, sú zvlášť zraniteľní.
Štúdie naznačujú, že mladí ľudia, ktorí začínajú vapovať, majú väčšiu pravdepodobnosť, že neskôr prejdú na tradičné cigarety.
Aby sme minimalizovali riziká spojené s vapovaním u detí a adolescentov, je kľúčové zaviesť efektívne preventívne opatrenia a poskytovať vzdelávanie o škodlivých účinkoch e-cigariet.
Fajčenie priamo spôsobuje alebo napomáha rozvoju veľkého množstva chorôb, ako sú napríklad:
Choroby dýchacej sústavy:
Choroby tráviacej sústavy:
Choroby vylučovacej sústavy:
Choroby cievnej sústavy a srdca:
Choroby pohlavnej sústavy:
Iné typy chorôb:
Je dôležité uvedomiť si, že dôsledky fajčenia nepostihujú len fajčiarov samotných, ale aj ich okolie. Pasívne fajčenie je vážne zdravotné riziko najmä pre deti.
Človek je pri pasívnom fajčení vystavený škodlivému vplyvu viac než 4 000 chemikálií a minimálne 40 známych karcinogénnych látok.
Deti fajčiarov trpia oveľa častejšie infekciami dýchacích ciest a obzvlášť nebezpečné je fajčenie tehotných žien.
Ženy, ktoré fajčia počas tehotenstva, ohrozujú svoje dieťa nízkou pôrodnou hmotnosťou, predčasným pôrodom, astmou, respiračnými infekciami, syndrómom náhlej smrti kojencov či spontánnym potratom.
V cigaretách sa okrem nikotínu nachádza aj oxid uhoľnatý, ktorý podporuje tvorbu krvných zrazenín.
Fajčenie v priemere skracuje život o 13 až 15 rokov.
Ochrana detí a adolescentov pred fajčením a tabakovými výrobkami zohráva kľúčovú úlohu v podpore ich zdravia a prevencii závislostí.
Buďte pre deti pozitívnym vzorom. Ak sa rodičia vyhýbajú fajčeniu a tabakovým výrobkom, zvyšujú pravdepodobnosť, že ich budú nasledovať aj ich deti. Ak rodičia dieťaťa fajčia, je dôležité, aby to robili mimo dohľadu detí.
Hovorte so svojimi deťmi na túto tému. Vysvetlite im nielen fyzické zdravotné problémy, ale aj sociálne a emocionálne dôsledky závislosti.
Je dôležité viesť diskusie o škodlivosti tabaku nielen doma, ale aj v školách.
Pozorne sledujte, s kým majú vaše deti kontakt. Ak majú v okolí priateľov a známych, ktorí fajčia, môže to ovplyvniť aj ich.
Informujte deti a mladých ľudí o alternatívach k fajčeniu, ako sú šport, umenie, hudba alebo iné záujmy. Pomáhajte im nájsť zdravé spôsoby, ako zvládať stres alebo nudu.
Pri písaní článku boli použité tieto zdroje:
RUVZPD: Medzinárodný deň bez fajčenia
SITA: Národný výskum o fajčení
MINEDU: Národný výskum používania tabakových a nikotínových výrobkov