10.06.2019 • 2 minút na prečítanie

Fibromyalgia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Fibromyalgia je chronická porucha charakterizovaná bolesťami viacerých častí tela a vyššou citlivosťou na tlak, ktorá sa prejaví vnímaním bolesti pri minimálnom tlaku na kožu. Pravdepodobne ide o poruchu spracovania vnemu bolesti v centrálnom nervovom systéme. Väčšinou postihuje ženy a často sa spája s veľkým stresovým vypätím.

Príčiny / spúšťače

Vlastná príčina vzniku nie je známa, no genetické a vonkajšie faktory hrajú v jej vzniku významnú rolu. Z vonkajších faktorov ide hlavne o veľké stresové napätie, úraz či predchádzajúce infekcie. Poruchy spánku a chronický únavový syndróm môžu byť príčinou vzniku fibromyalgie. Tie totiž môžu mať vplyv na spôsob, akým mozog spracováva signály bolesti.

Príznaky a symptómy

Ako vyplýva z názvu poruchy, hlavným príznakom sú dlhotrvajúce bolesti svalov a zvýšená citlivosť na tlak, ktorý je vnímaný ako bolesť, odborne nazývaná alodýnia. Na druhom mieste sú poruchy spánku a problémy s pamäťou.

Častý je aj výskyt psychologických ťažkostí, hlavne depresií a úzkostných porúch, ktoré môžu byť vnímané ako fyzické ochorenia. Je to somatizácia, teda prejavenie psychických porúch napríklad poruchami vyprázdňovania alebo bolesťami brucha.

Diagnostika

Diagnóza fibromyalgia sa určuje vylučovacou metódou. Ak pri opisovaných príznakoch nebude diagnostikované žiadne iné ochorenie, bude stanovená táto diagnóza. K tomuto záveru lekári prídu prostredníctvom súboru krvných testov, ktoré vylúčia autoimunitné, infekčné a endokrinné poruchy.

Liečba

Keďže nie je známa príčina fibromyalgie, liečba je symptomatická, ale komplexná. K liečeniu bolesti sa musí pristupovať inak ako napríklad pri klasických bolestiach hlavy. Ide totiž o bolesť, ktorá nevzniká na základe poškodenia určitého orgánu, ale na úrovni mozgu. Preto okrem klasických liekov na bolesť sa používajú lieky zo skupiny antidepresív. Ich užívanie neznamená, že je u človeka prítomná depresia, sú skrátka účinné na tento typ bolesti. Rovnako možno použiť liečivá zo skupiny antiepileptík.

Ďalším pilierom liečby je psychoterapia, ktorá pomáha pri učení techník na zvládanie stresu a chronickej bolesti. Pravidelná návšteva psychológa či psychiatra neznamená, že dotyčný pacient je duševne chorý.

Prevencia

Vinou neznámej príčiny je ťažké nastaviť opatrenia. Znížiť riziko dokáže zdravá strava, redukcia hmotnosti, dostatok pohybu a spánku.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
alodýniabolesť svalovcitlivosť na tlakfibromyalgiamozogporucha spánkustressvaly