08.08.2024 • 7 minút na prečítanie

Hirzutizmus alebo hypertrichóza – viete, čo spôsobuje nadmerné ochlpenie?

OchoreniaZdravý život

V tomto článku sa dozviete

Nadmerné ochlpenie, či už v dôsledku hirzutizmu, alebo hypertrichózy, môže výrazne ovplyvniť sebavedomie a znížiť kvalitu života. Zatiaľ čo hirzutizmus postihuje predovšetkým ženy, hypertrichóza sa môže vyskytnúť aj u mužov. Čo spôsobuje tieto dve formy nadmerného ochlpenia a ako sa dajú liečiť?

Množstvo a sfarbenie ochlpenia závisí od našej genetickej výbavy. Ak si všimnete, že u vás dochádza k zmene množstva alebo kvality chĺpkov, neváhajte vyhľadať lekársku pomoc.

Na tele máme dva typy ochlpenia: 

  • Vellusové chĺpky: Ide o tenké, jemné chĺpky, ktoré pokrývajú väčšinu tela. Pomáhajú nám regulovať telesnú teplotu a bežne sa vyskytujú na tvári, rukách a nohách. Sú natoľko jemné, že je možné si ich nevšimnúť. 
  • Terminálne vlasy: Terminálne ochlpenie je hrubšie, dlhšie a viac pigmentované. Nachádza sa na vlasatej časti hlavy, na hrudníku a nohách. Patrí sem aj obočie a mihalnice. Terminálne chĺpky rastú v reakcii na hormonálne zmeny, najmä v súvislosti s androgénmi.
Autor: JIB Liverpool/Shutterstock

Čo je hirzutizmus?

Hirzutizmus je stav, ktorý spôsobuje nadmerné ochlpenie u žien na tvári (nad hornou perou, na brade), hrudníku alebo chrbte. Toto ochlpenie je hrubé a tmavé a vyskytuje sa typicky u mužov.      

Hirzutizmus je u žien vyvolaný nadbytkom mužských hormónov, tzv. androgénov. Všetky ženy prirodzene produkujú ich malé množstvo, avšak vysoké hladiny môžu viesť práve k hirzutizmu.

Muži majú androgénov prirodzene omnoho viac, a preto je rast hrubého ochlpenia v spomínaných oblastiach súčasťou ich normálnej fyziológie.

Nadmerné ochlpenie u detí

Hirzutizmus sa môže vyskytnúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa pozoruje v období puberty.

Zvyčajne začína okolo 8 až 13 rokov. Počas puberty môžu hormonálne zmeny spustiť nástup hirzutizmu, pretože sa zvyšujú hladiny androgénov.

Ak sa však hirzutizmus objaví vo veľmi mladom veku, môže naznačovať stav, ako je vrodená hyperplázia nadobličiek alebo nádor nadobličiek, a vyžaduje si rýchle lekárske vyšetrenie.

Aké sú príčiny vzniku hirzutizmu?

V niektorých prípadoch sa nezistí žiaden chorobný stav, ktorý by nadmerné ochlpenie u žien zapríčiňoval. Vtedy ide o tzv. idiopatický hirzutizmus, za ktorým môže byť genetická predispozícia alebo zvýšená citlivosť na normálne hladiny androgénov.

Medzi stavy, ktoré môžu vyústiť do hirzutizmu, patrí:

Syndróm polycystických vaječníkov (PCOS)

Tento stav, ktorý často začína pubertou, spôsobuje nerovnováhu pohlavných hormónov. V priebehu rokov môže syndróm polycystických ovárií pomaly viesť k nadmernému rastu chlpov, nepravidelnej menštruácii, obezite alebo neplodnosti.

Cushingov syndróm

Cushingov syndróm vzniká, keď je vaše telo vystavené vysokým hladinám hormónu kortizolu. Môže sa vyvinúť z toho, že ho vaše nadobličky vytvárajú príliš veľa, alebo z dlhodobého užívania kortikoidov.

Vrodená hyperplázia nadobličiek

Vrodená adrenálna hyperplázia je dedičný stav charakterizovaný abnormálnou produkciou steroidných hormónov vrátane kortizolu a androgénov nadobličkami.

Nádory

Zriedkavo môže mať hirzutizmus na svedomí nádor vylučujúci androgény vo vaječníkoch alebo nadobličkách.

Lieky

Niektoré lieky, ktoré zvyknú spustiť hirzutizmus, sú minoxidil, danazol, ktorý sa používa na liečbu žien s endometriózou, testosterón a dehydroepiandrosterón (DHEA). Ak váš partner používa lokálne produkty obsahujúce androgény, môže to ovplyvniť aj vás, a to kontaktom kože na koži.

Autor: STEKLO/Shutterstock

Ako prebieha diagnostika hirzutizmu?

Hirzutizmus sa diagnostikuje kombináciou fyzikálneho vyšetrenia a diagnostických testov.

Celkový proces zvyčajne pozostáva z:

  • Anamnéza a fyzikálne vyšetrenie: Lekár posúdi vaše príznaky, zdravotnú a rodinnú anamnézu a zhodnotí rozsah rastu vlasov.
  • Krvné testy: Krvné testy sa vykonávajú na meranie hladín androgénov (ako je testosterón a DHEA) a ďalších hormónov na zistenie potenciálnej hormonálnej nerovnováhy.
  • Zobrazovacie vyšetrenia: V niektorých prípadoch môže byť ultrazvuk alebo CT vyšetrenie použité na kontrolu cýst na vaječníkoch, nádorov nadobličiek alebo iných abnormalít, ktoré by mohli byť pôvodcom nadmerného rastu ochlpenia.

Ako sa nadmerné ochlpenie lieči?

Liečba hirzutizmu je spravidla kombináciou prístupov na riešenie základnej príčiny nadmerného ochlpenia a zvládanie samotných príznakov. K bežným metódam liečby patria:

Lieky

Na nadmerné ochlpenie sa užívajú lieky, ktoré znižujú hormóny spôsobujúce jeho prehnaný rast. Môže však trvať aj 6 mesiacov alebo dlhšie, kým reálne uvidíte výsledky liečby. Je to preto, že vlasy rastú, odpočívajú, vypadávajú a znovu rastú v cykloch, ktoré trvajú mesiace. A nie všetky chĺpky sú v rovnakej časti cyklu súčasne. 

Z tohto dôvodu možno bude potrebné postupom času kúry opakovať. Lieky, ktoré môžu ovplyvniť hladiny hormónov, zahŕňajú:

Hormonálna antikoncepcia

Pomáha regulovať hormóny a znižovať hladiny androgénov. Bežne sa používa pri stavoch, ako je syndróm polycystických ovárií. 

Antiandrogény

Lieky ako spironolaktón blokujú účinky androgénov na vlasové folikuly. Tieto lieky však môžu spôsobiť vrodené chyby, takže pri ich užívaní musíte brať aj antikoncepciu.

 Metódy na odstránenie alebo zníženie nežiaduceho ochlpenia:

  • Holenie, depilácia alebo voskovanie, čo sú dočasné spôsoby úpravy viditeľných chĺpkov.
  • Elektrolýza je postup, pri ktorom sa do vlasového folikulu vloží veľmi tenká elektrická ihla, ktorá ho poškodí. Táto metóda dokáže znížiť rast a odstrániť chĺpky na mesiace alebo i dlhšie.
  • Laserové odstránenie chĺpkov funguje tak, že svetlo z lasera je absorbované farbou (pigmentom) v chĺpkoch, ktoré ničí. Funguje najlepšie u ľudí s tmavými vlasmi a svetlou pokožkou.

Zmeny životného štýlu a stravovania: 

  • U žien s polycystickými vaječníkmi môže úbytok hmotnosti pomôcť znížiť hladiny androgénov a zlepšiť príznaky.
  • Vyvážená strava býva veľkou pomocou pri zvládaní základných stavov, ktoré prispievajú k hirzutizmu.
  • Liečba primárneho ochorenia, ako je PCOS alebo poruchy nadobličiek.

Čo je hypertrichóza?

Hypertrichóza je označovaná aj ako vlkolačí či Adamsov syndróm. Ide o veľmi vzácnu dedičnú chorobu, ktorá vzniká genetickou mutáciou pohlavného chromozómu X.

Ochlpenie sa vyskytuje aj na miestach, kde vlasy bežne nerastú. Typickým znakom je tvár mohutne zarastená dlhými vlasmi po celej jej ploche, ochlpenie na trupe a končatinách či očných viečkach, čele alebo nose. Pridružené môže byť aj ochorenie zubov a rôzne zubné defekty. 

Na rozdiel od hirzutizmu, ktorý je zvyčajne spojený s hormonálnou nerovnováhou a vyskytuje sa u žien, môže hypertrichóza postihnúť mužov aj ženy a vyskytnúť sa na ktorejkoľvek časti tela.

Redakcia portálu Lekar.sk
OchoreniaZdravý život