Kliešťová encefalitída

Kliešťová encefalitída alebo kliešťový zápal mozgu je infekčné vírusové ochorenie, ktoré napáda nervový systém. Jej pôvodcom je vírus, ktorý je izolovaný v pásme od strednej Európy až do severného Japonska. Na základe geografického rozloženia rozoznávame:

  • európsky subtyp
  • sibírsky subtyp
  • ďaleko-východný subtyp

Infikovaný kliešť

Ide o vírus, ktorý dokáže prežiť u rôznych hostiteľov. Rezervoárom nákazy v prírode sú teplokrvné divoko žijúce zvieratá, akými sú myši, veveričky, zajace, jazvece, líšky, srnce a iné.

Hlavným prenášačom vírusu kliešťovej encefalitídy je kliešť (Ixodes ricinus) vo všetkých vývojových štádiách – larvy, nymfy, dospelé kliešte. Cicaním na už spomínaných rezervoárových zvieratách sa kliešť infikuje a náhodne prenáša nákazu na človeka.

Človek je konečným hostiteľom. Nákazu z divých zvierat môžu kliešte preniesť aj na domáce zvieratá, ako sú kozy, ovce, kravy, psy či mačky. Kliešťová encefalitída je typická nákaza s prírodnou ohniskovosťou. Znamená to, že v určitej lokalite (biotype) existuje vírus, prenášač vírusu (kliešť) a rezervoárové zviera. Týchto ohnísk je na našom území veľa, najznámejšie sú v okresoch Bratislava, Nitra, Topoľčany, Komárno, Nové Zámky, Levice, Rožňava, Košice a na Považí.

kliešťová encefalitída
Kateryna Kon/shutterstock.com

Príčiny / spúšťače

Kliešte začínajú svoju aktivitu na jar, keď teplota pôd stúpne na 5 až 7 °C, teda v marci alebo apríli, a ukončujú, keď teplota začne klesať na približne rovnaké hodnoty v októbri alebo v novembri. Medzi faktory ovplyvňujúce epidemiológiu kliešťovej encefalitídy patria:

  • skorší nástup jari – má za následok zrýchľovanie vývoja kliešťov
  • miernejšie zimy – zvyšujú populáciu malých cicavcov = hostiteľov kliešťov
  • nárast cestovania – do endemických oblastí
  • nárast outdoorových aktivít – hubárčenie, turistika, lezenie, záhradkárčenie, atď.

Ako sa prenáša kliešťová encefalitída

K prenosu nákazy dochádza prisatím infikovaného kliešťa na kožu človeka. Miesta prisatia sú hlavne časti tela s jemnou pokožkou: hlava za ušami, v podpazuší, podkolení a genitálnej oblasti. Kliešť saje niekoľko dní, pričom vypustí do kožnej ranky sliny s vírusom. Nákazlivosť rezervoárových zvierat trvá niekoľko dní, nákazlivosť kliešťa po nasatí infikovanej krvi je však doživotná. Vírus sa prenáša aj na ich potomstvo. 

Ďalšie známe spôsoby prenosu vírusu:

  • nepasterizované mlieko od viremických zvierat (tepelne nedostatočne upravené kozie, kravské, ovčie mlieko)
  • z človeka na človeka prostredníctvom krvnej transfúzie od viremického človeka
  • dojčenie
  • laboratórna nákaza

Príznaky a symptómy

V klasickej forme ochorenie prebieha v dvoch fázach. Obvykle 7 až 14 dní po napadnutí kliešťom sa prejaví prvá fáza. Keďže ide o vírusové ochorenie, príznaky sú podobné ako u chrípky (bolesti svalov, kĺbov, zvýšená teplota, bolesti hlavy, únava, nechutenstvo). Táto fáza trvá približne týždeň a potom nastáva obdobie zlepšenia, keď sa pacient cíti zdravý.

Po nej sa však môže prejaviť druhá fáza ochorenia kliešťovou encefalitídou, keď sa objaví vysoká horúčka, stuhnutosť šije, kruté bolesti hlavy, zvracanie, svetloplachosť. Dochádza k postihnutiu centrálneho nervového systému s prejavmi nervovej obrny, stuhnutím svalov, trasom, zvracaním, poruchami pamäte, spánku, dezorientáciou.

Trvalé následky 2. fázy ochorenia môžu byť: chronické bolesti hlavy, poruchy spánku, poruchy sústredenosti, depresie, tras, poruchy rovnováhy, obrny svalov tváre, obrny končatín.

Liečba

Špecifická liečba kliešťovej encefalitídy neexistuje. Lekári podávajú lieky na zmiernenie príznakov v prvom štádiu (často zamieňanom s chrípkou či virózou). Ťažké rozpoznanie kliešťovej encefalitídy sa dá urýchliť vyšetrením krvi. Ak pacient vie o tom, že ho pohryzol kliešť, a prejavili sa u neho chrípkové príznaky, mal by požiadať o vyšetrenie krvi.

V prípade, že sa prejavili príznaky druhého štádiapacient má preukázanú kliešťovú encefalitídu, musí byť hospitalizovaný. Počas pretrvávania príznakov dostáva infúznu liečbu a je v režime absolútneho pokoja. Zároveň sa v priebehu hospitalizácie urobí vyšetrenie mozgovomiechového moku a na základe informácií z tohto vyšetrenia sa určí ďalší postup liečby. Pobyt v nemocnici s touto diagnózou trvá zväčša 2 týždne, po ktorých nasleduje najmenej jeden mesiac rekonvalescencie a pokoja.

Prevencia

  • používaním repelentov
  • svetlým priliehavým oblečením, ktoré pokrýva čo najväčšiu časť tela
  • vysokou obuvou
  • prikrývkou hlavy
  • vyhýbaním sa ležaniu v tráve
  • skontrolovaním celého telo po návrate z prírody
  • pravidelnou kontrolou srsti domácich zvierat

Praktické informácie

Ako najlepšie vybrať kliešťa

  1. Nepotierajte ho olejom či masťou. Môže dôjsť k vyprázdneniu čriev kliešťa do rany, čím sa zvyšuje riziko nákazy ochoreniami prenášanými kliešťami.
  2. Použite gumené rukavice a pinzetu, prípadne iný na to určený nástroj z lekárne.
  3. Uchyťte kliešťa čo najbližšie ku koži.
  4. Jemným asi minútovým ťahaním (bez točenia) ho pomaličky vytiahnite.
  5. Po vybratí kliešťa miesto dôsledne vydezinfikujte a pozorujte. Ak začervenanie nezmizne do niekoľkých dní, vyhľadajte lekársku pomoc.
  6. Ak časť kliešťa ostane v ranke, navštívte svojho lekára.

Očkovanie

Ochoreniu sa dá predísť očkovaním. Odporúča sa najmä osobám, ktoré žijú v rizikových oblastiach, osobám s pracovnou expozíciou (lesní robotníci, poľnohospodári, turistickí sprievodcovia, príslušníci Policajného zboru, colníci, profesionálni vojaci), turisti a deti v ohniskách kliešťovej encefalitídy, pri prácach na záhradách, pri zbere lesných plodov, osoby ktoré chodia na pravidelné vychádzky s domácimi miláčikmi.

Optimálne je začať s očkovaním v posledných zimných mesiacoch napr. vo februári. Po prvej dávke treba druhú podať v intervale 1 mesiaca a tretiu dávku po 6 mesiacoch. Prvé 2 dávky ochránia človeka už pred tzv. jarnou aktivitou kliešťov a 3. dávka posilní imunitu pred jesennou aktivitou kliešťov.

kliešť
Robusta/shutterstock.com

Za ideálnych okolností sa má očkovacia schéma ukončiť podaním tretej dávky očkovacej látky v rovnakej sezóne kliešťov alebo najneskôr pred začiatkom nasledujúcej sezóny kliešťov. Ochrana po takto vykonanom očkovaní trvá 3 roky, preto po ich uplynutí treba vykonať preočkovanie 1 dávkou. Preočkovanie v intervale 3 rokov treba vykonávať dovtedy, kým riziko nákazy trvá. Očkovať sa možno aj napr. tzv. zrýchlenou schémou, keď sa 3 dávky očkovacej látky podávajú v mesačných intervaloch alebo v 2 týždňových intervaloch. Vtedy však treba prvé preočkovanie vykonať už po 1 roku.

Čo prepláca zdravotná poisťovňa

Zdravotné poisťovne preplácajú svojim poistencom časť nákladov na očkovaciu látku. Dôvera napríklad uhradí na základe žiadosti až polovicu z ceny všetkých troch vakcín.

Vakcína proti kliešťovej encefalitíde sa pohybuje v cene okolo 35 eur za jednu dávku.

Záver

Kliešťová encefalitída je závažné zápalové ochorenie mozgu s typickým klinickým obrazom. Najvýznamnejšou ochranou proti kliešťovej encefalitíde je očkovanie. Prekonané ochorenie v mladšom veku nemusí byť zárukou celoživotnej imunity.

Po 20 až 30 rokoch od prekonania ochorenia je vhodná kontrola hladiny protilátok v krvi a konzultácia s ošetrujúcim lekárom. V prípade, že je ochorenie prekonané v strednom a staršom veku, predpokladaná imunita je dlhodobá až doživotná.