22.04.2025 • 10 minút na prečítanie

Lieky na bolesť hlavy: Kedy ich užívať a aké sú alternatívy?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Či už ide o tenznú bolesť hlavy zo stresujúceho dňa, alebo pulzujúcu bolesť pri migréne, najvyššou prioritou je nájsť rýchlu a účinnú úľavu. Tu zohrávajú kľúčovú úlohu lieky na bolesť hlavy. Od voľnopredajných liekov od bolesti až po liečbu na predpis – možností je hneď niekoľko. V článku vám priblížime všetky alternatívy. 

Na akom princípe fungujú lieky na bolesť hlavy?

Pokiaľ ide o liečbu bolesti hlavy, lieky sú často prvou líniou, po ktorej siahne väčšina z nás. Lieky na bolesť hlavy fungujú tak, že blokujú alebo redukujú chemické látky v tele, ktoré spôsobujú bolesť a zápal. 

Lieky na bolesť hlavy bez predpisu

Medzi lieky na bolesť hlavy, ktoré sú voľnopredajné, patrí napríklad ibuprofén alebo kyselina acetylsalicylová, ktoré znižujú tvorbu prostaglandínov, ktoré telo produkuje ako odpoveď na zranenie, stres alebo chorobu. Pri bolestiach hlavy, bunky uvoľňujú prostaglandíny, ktoré zvyšujú citlivosť nervových zakončení na bolesť. Vďaka tomu sú nervy citlivejšie na signály bolesti, čím sa zosilňuje pocit nepohodlia.

Paracetamol, ďalšia účinná látka, pôsobí priamo v mozgu, kde tieto prostaglandíny blokuje, aby nám nespôsobovali bolesť. Na rozdiel od ibuprofénu a kyseliny salicylovej, čo sú nesteroidné antiflogistiká (NSAID), je šetrnejší k žalúdku a používa sa pri miernych až stredne ťažkých bolestiach hlavy.

Lieky na bolesť hlavy na predpis

Pri intenzívnejších alebo chronických bolestiach hlavy, ako sú migrény, môžu lieky zahŕňať aj triptány, ktoré pôsobia tak, že ovplyvňujú hladiny serotonínu v mozgu a zmierňujú zápal ciev aj ich zúženie. Triptány sa však bez receptu zaobstarať nedajú. 

Je dôležité pochopiť, že každý typ lieku má svoj vlastný mechanizmus účinku a potenciálne vedľajšie účinky, preto je nevyhnutné poradiť sa s lekárom a zvoliť správnu liečbu na základe typu a závažnosti bolesti hlavy.

Čo na bolesť hlavy v tehotenstve a počas dojčenia?

Bolesť hlavy počas tehotenstva je pomerne častá, najmä v prvom a treťom trimestri. Môže byť spôsobená hormonálnymi zmenami, zvýšeným objemom krvi, stresom, únavou, dehydratáciou alebo aj vysadením kofeínu. Zatiaľ čo mnohé bolesti hlavy sú neškodné, pretrvávajúcu alebo silnú bolesť hlavy by ste mali prediskutovať so svojím lekárom.

Medzi liečivá, ktoré sa na bolesť hlavy v tehotenstve najčastejšie používajú, patrí najmä paracetamol, pretože ide o najbezpečnejší liek. 

Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) tvoria druhú líniu liečby, mali by sa však používať iba v nevyhnutných prípadoch, pod dohľadom lekára a v relatívne bezpečnom okne, čo je počas druhého trimestra. 

Keď sa podávajú počas prvého trimestra, môžu mať teratogénne účinky – môžu narušiť vývoj plodu a spôsobiť vrodené vývojové vady. Po 30. týždni zase zvyšujú riziko predčasného uzavretia ductus arteriosus (dôležitého cievneho spojenia v srdci plodu). 

Tieto lieky sú však bezpečné počas dojčenia.

Stredne ťažké až ťažké bolesti hlavy sa dajú zvládnuť triptánmi. Metaanalýza viac ako 4 000 žien nezistila žiadne rozdiely v teratogenite, miere potratov a počte predčasných pôrodov medzi tehotnými ženami užívajúcimi a neužívajúcimi triptány. Vždy, keď je to možné, by mal byť sumatriptán prvou voľbou, pretože je to triptán s najviac publikovanými dôkazmi o jeho použití v tehotenstve, ktoré preukazujú jeho bezpečnosť. 

Sumatriptan je takisto bezpečný aj pri dojčení.

Zdroj: Freepik.com 

Čo na bolesť hlavy pri chrípke?

Bolesti hlavy sú bežným príznakom počas choroby, najmä pri infekciách, ako je chrípka alebo prechladnutie. Zvyčajne sú spôsobené horúčkou, zápalom, dehydratáciou alebo tlakom v prínosových dutinách. 

Najviac odporúčanými liekmi, ktoré pomáhajú na bolesť hlavy pri chrípke, sú zase raz paracetamol alebo ibuprofén, ktoré znižujú bolesť aj horúčku. Spolu s liekmi je však dôležité aj odpočívať, mať dostatočný pitný režim a veľa spať. Ak tlak v hlave spôsobuje upchatý nos, môžete siahnuť po sprejoch do nosa – napríklad nosových dekongestívach, sprejoch s morskými roztokmi alebo môžete inhalovať paru. 

Ak je bolesť hlavy silná, trvá viac ako niekoľko dní alebo je sprevádzaná príznakmi, ako sú zmeny videnia, stuhnutosť šije alebo zmätenosť, je dôležité ihneď vyhľadať lekára. Môžu to byť príznaky závažnejšieho stavu, ako je meningitída alebo iný neurologický problém. 

Čo na bolesť hlavy po opici?

Bolesť hlavy po opici je jedným z najčastejších a nepríjemných následkov po nadmernom pití alkoholu. Zvyčajne je spôsobená dehydratáciou, zápalom, zlým spánkom a hromadením toxických metabolitov alkoholu, ako je acetaldehyd, v tele.

Pulzujúcu bolesť hlavy môže sprevádzať citlivosť na svetlo a zvuk, nevoľnosť, únava a sucho v ústach. 

Prevencia bolesti hlavy je najlepší liek, aby ste sa jej vyhli po opici, skúste: 

  • Piť veľa vody pred, počas a po konzumácii alkoholu.
  • Pred pitím sa dobre najedzte, aby ste spomalili vstrebávanie alkoholu.
  • Doprajte si dostatok spánku, pretože alkohol narúša normálny spánkový režim.
  • Vyhnite sa miešaniu nápojov a pite radšej alkohol svetlejšej farby, ktorý vo všeobecnosti obsahuje menej kongenérov (látok, ktoré zhoršujú opicu).

Proti bolesti hlavy po opici môžu pomôcť aj niektoré doplnky výživy:

  •  horčík – magnézium pomáha s funkciou nervov a môže zmierniť príznaky bolesti hlavy
  • vitamíny B-komplexu, najmä B1 (tiamín) – podporujú metabolizmus a detox pečene
  • N-acetylcysteín (NAC) – pomáha pečeni odbúravať acetaldehyd
  • elektrolytové nápoje alebo tablety – dopĺňajú minerály stratené dehydratáciou

Ak už máte opicu, paracetamol je zvyčajne najbezpečnejším liekom proti bolesti, avšak ak ste veľa pili, mali by ste ho používať opatrne, pretože môže zaťažiť pečeň. NSAID ako ibuprofén môžu pomôcť znížiť zápal a bolesť hlavy, ale môžu dráždiť sliznicu žalúdka, najmä po užití alkoholu.

Vyhnite sa kombinovaniu alkoholu s liekmi proti bolesti ešte v opitosti a vždy dodržiavajte odporúčanú dávku. Ak máte pochybnosti, počkajte, kým sa alkohol z vášho systému neodstráni a najskôr sa dostatočne zhydratujte.

Šumive tablety na bolesť hlavy
Zdroj: Freepik.com

Rýchla úľava od bolesti hlavy

Keď vás prepadne bolesť hlavy, najmä počas náročného dňa, chcete rýchle a efektívne riešenia. Na rýchlu úľavu od bolesti hlavy existuje niekoľko prirodzených a jednoduchých techník, ktoré vám môžu pomôcť zmierniť nepohodlie, často aj bez potreby liekov.

  • Masáž krku a ramien

Tlakové bolesti hlavy často začínajú zo svalového napätia krku a ramien. Jemná masáž týchto oblastí môže uvoľniť svaly a zlepšiť prietok krvi do hlavy.

  •  Studený alebo teplý obklad

Studený obklad na čelo alebo teplá utierka na zadnej strane krku môže znížiť bolesť v závislosti od typu bolesti hlavy.

  • Hydratácia

Dehydratácia je bežným spúšťačom bolesti hlavy. Vypite pohár vody a pokračujte v dostatočnom popíjaní počas celého dňa.

  • Čerstvý vzduch a odpočinok

Okamžitú úľavu môžete pocítiť, aj keď vyjdete von a zhlboka sa nadýchnete alebo si ľahnete do tichej, tmavej miestnosti.

  • Kofeín v malých množstvách

Niektorým ľuďom môže malé množstvo kofeínu (ako v káve alebo čaji) pomôcť zmierniť bolesť hlavy, najmä v počiatočných štádiách.

  •  Akupresúra

Použitie tlaku na konkrétne body na ruke (ako je priestor medzi palcom a ukazovákom) môže niekedy pomôcť znížiť intenzitu bolesti hlavy. 

Babské rady na bolesť hlavy

Babské rady na bolesť hlavy, ktoré sa odovzdávajú z generácie na generáciu, zahŕńajú bylinné prípravky aj svojrázne kuchynské triky. Ale koľké z nich skutočne pomáhajú a ktoré sú len utešujúce mýty?

  • Surový zemiak na čelo 

Existuje teória, že položenie plátkov surových zemiakov na hlavu môže „vytiahnuť“ bolesť. Hoci neexistujú žiadne vedecké dôkazy, ktoré by to podporovali, chlad zemiakov môže pôsobiť upokojujúco – takže nie je škodlivý, len pravdepodobne nie je ani liekom.

  • Esenciálne oleje

Tento trik na bolesť hlavy má za sebou aj určité vedecké poznatky. Mätový olej môže pomôcť uvoľniť napäté svaly na hlave a krku a levanduľa môže znížiť napätie a úzkosť. Pri správnom používaní môžu esenciálne oleje poskytnúť miernu úľavu od bolesti hlavy súvisiacej so stresom.

  • Tmavá miestnosť a ticho

Táto babská rada na bolesť hlavy rozhodne nie je mýtus. Obmedzenie svetla a hluku pomáha najmä pri migrénach či tenzných bolestiach hlavy. Váš nervový systém sa upokojí a bolesť sa môže zmierniť.

Zdroj: Freepik.com 
  • Citrón na bolesť hlavy

Citrón ako prírodný liek na bolesť hlavy? Áno, jeho šťavu si môžete vytlačiť do vody, niekto dokonca odporúča inhaláciu citrónovej kôry. To však radšej neskúšajte. Zatiaľ čo citrón bolesť priamo nelieči, pomáha hydratovať a osviežovať telo, čím sa môžu zmierniť bolesti hlavy spojené s dehydratáciou alebo stresom. Nie je to teda zázračný prírodný liek, no skôr  upokojujúci a neškodný podporný prostriedok.

  • Pitie kávy 

Kofeín môže zúžiť krvné cievy a znížiť bolesť, najmä ak sa konzumuje skoro. Avšak príliš veľa kofeínu alebo jeho nekonzistentné používanie môže v skutočnosti bolesti hlavy spôsobiť, a to najmä u citlivých ľudí.

Niektoré babské rady majú niečo do seba, iné sú však skôr upokojujúcimi rituálmi či placebom ako skutočnou liečbou. Pri miernych bolestiach hlavy možno stoja za vyskúšanie, no pri častých alebo silných je vždy najlepšie poradiť sa s lekárom.

Ako bolesti hlavy predchádzať?

Prevencia bolesti hlavy často spočíva v zdravom životnom štýle. Dostatočná hydratácia, dostatok spánku, pravidelná konzumácia zdravej a vyváženej stravy, pravidelný pohybový režim a zvládanie stresu sú kľúčové kroky na zníženie frekvencie výskytu bolestí hlavy. 

Mnoho ľudí zisťuje, že veľký rozdiel môže mať aj pauza od obrazoviek telefónu a televízora, obmedzenie kofeínu a alkoholu a vyhýbanie sa hlučnému alebo preplnenému prostrediu. 

Relaxačné techniky, ktoré pomáhajú

Stres je častým spúšťačom bolestí hlavy, preto je dôležité nájsť spôsoby, ako sa uvoľniť. Jemné aktivity ako joga, meditácia alebo pokojná prechádzka vonku môžu zmierniť napätie tela aj mysle.

Iné techniky ako akupunktúra, hlboké dýchanie alebo dokonca počúvanie upokojujúcej hudby môžu pomôcť predchádzať bolestiam hlavy alebo znížiť ich intenzitu. Kombináciou zdravých návykov s pravidelným relaxom môžete výrazne znížiť riziko opakujúcich sa problémov. 

Autorom textu je: Redakcia portálu lekar.sk
Ochorenia
bolesť hlavymigréna

Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje