18.02.2025 • 3 minút na prečítanie

Piata choroba

Piata choroba (erythema infectiosum) je infekčné exantémové ochorenie – znamená to, že  ho sprevádza typická vyrážka. Spôsobuje ju bežný parvovírus B19, ktorý je veľmi nákazlivý. Najčastejšie sa vyskytuje počas jarných mesiacov u detí školského veku, no neobchádza ani dospelých. Ak ju raz prekonáte, získate doživotnú imunitu.

V angličtine sa piata choroba aj „slapped cheek“ (vo voľnom preklade vyfackané líce). Je to preto, že jedným z jej najčastejších príznakov je svetločervená vyrážka na lícach.

Deti s piatou chorobou sú najviac nákazlivé ešte predtým, ako sa objaví vyrážka, teda v ranom štádiu, keď majú mierne príznaky podobné prechladnutiu (horúčka, nádcha, bolesť hlavy). Keďže sa vírus prenáša kvapôčkami z dýchacích ciest kašľaním a kýchaním, často sa rozšíri skôr, než si vôbec uvedomíte, že je vaše dieťa choré.

Ako vznikol jej názov?

Piata choroba dostala toto označenie, pretože bola piatou v poradí na historickom zozname bežných detských chorôb sprevádzaných vyrážkami. Na začiatku 20. storočia lekári kategorizovali šesť hlavných detských ochorení s kožným prejavom, a to:

  • osýpky 
  • šarlach 
  • rubeola 
  • Dukeova choroba – štvrtá choroba (resp. pseudošarlach), neskôr považovaná za nevýraznú
  • erythema infectiosum – piata choroba
  • roseola infantum/exanthema subitum – šiesta choroba spôsobená herpesvírusom
  • choroba ruka-noha-ústa – siedma choroba, ktorej pôvodcom je coxsackie vírus.

Keďže originálny názov, teda erythema infectiosum, nie je príliš chytľavý, ujal sa jednoduchší a zapamätateľnejší výraz – piata choroba.

Aká je infekčnosť a inkubačná doba pri piatej chorobe? 

Infekčnosť piatej choroby je najvyššia ešte predtým, ako sa objaví a vyseje vyrážka. Inkubačná doba sa môže líšiť a závisí od závažnosti ochorenia. Zvyčajne je to v rozmedzí 4 – 21 dní.

Príznaky a symptómy

Príznaky piatej choroby

Piata choroba sa často začína symptómami podobnými chrípke, ktoré sú zvyčajne mierne. Majú tendenciu objaviť sa 4 až 14 dní po vystavení vírusu – počas tohto obdobia sú deti najinfekčnejšie

Medzi spomínané prejavy patrí:

Asi 20 % detí s infekciou parvovírusom B19 tieto príznaky nemá, no napriek tomu môžu vírus preniesť na iných.

Po nástupe chrípkových symptómov môže trvať niekoľko dní, kým u vášho dieťaťa „vybehne“ vyvýšená, jasne červená vyrážka na lícach, ktorá môže svrbieť. Po tom, čo dôjde k výsypu, zvyknú vyššie uvedené prejavy vymiznúť.

V niektorých prípadoch sa môže vyrážka pri piatej chorobe rozšíriť na ruky, nohy a trup. Môže tiež vyblednúť a znova sa objaviť na niekoľko dní alebo týždňov, najmä po vystavení slnku, horúčave alebo po fyzickej aktivite. 

Asi 10 % detí s piatou chorobou má i bolesti a opuchy kĺbov.

Zdroj: Bigstockphoto.com

Piata choroba u dospelých

Dospelí majú vytvorené protilátky, ktoré zabraňujú rozvoju piatej choroby vďaka predchádzajúcej expozícii v detstve. Ak sa toto ochorenie vyskytne prvýkrát až v dospelom veku, okrem príznakov podobných chrípke približne 80 % ľudí udáva aj bolesť kĺbov v zápästiach, rukách, kolenách a členkoch. Tá môže trvať týždne alebo dokonca mesiace, ale zvyčajne odznie bez trvalého poškodenia.

Piata choroba v tehotenstve

Ak ste tehotná a rozvinie sa u vás piata choroba, môže sa rozšíriť na plod a spôsobiť komplikácie vrátane potratu, narodenia mŕtveho dieťaťa alebo hydropsu fetalis – stavu, pri ktorom sa v tkanivách a orgánoch bábätka nahromadí veľké množstvo tekutiny.

Spomínané komplikácie sú však veľmi zriedkavé. Väčšina tehotných žien už bola parvovírusom B19 v detstve nakazená, takže sú chránené. Riziko straty plodu pri tejto infekcii počas gravidity je približne 2 %. 

Najohrozenejšie sú ženy v druhom trimestri, keďže vtedy u dieťatka v plnom prúde prebieha produkcia červených krviniek, čo môže viesť k život ohrozujúcej anémii bábätka.

Diagnostika

Ako odhaliť piatu chorobu

Pediater dokáže piatu chorobu často diagnostikovať len na základe klinických prejavovchrípkových symptómov nasledovaných príznakmi, ako sú červené líca a vyrážky na rukách, nohách a trupe. V zriedkavých prípadoch môže lekár na potvrdenie diagnózy vykonať krvné testy na určenie protilátok proti parvovírusu B19. Vďaka nim sa dá zistiť aj to, či už ste vírusom boli infikovaní v minulosti.

Liečba, prevencia, kontrola

Liečba piatej choroby

Pre piatu chorobu neexistuje žiadna špecifická liečba, pretože zvyčajne ide o mierne ochorenie, ktoré odznie aj samo. Väčšina ľudí, najmä deti, sa zotaví aj bez potreby prehliadky lekárom. 

Liečba piatej choroby sa zameriava najmä na zmiernenie príznakov:

  • Voľnopredajné lieky 

Voľnopredajné lieky, ako je paracetamol alebo ibuprofén, pomôžu zvládnuť horúčku a bolesti hlavy, tela a kĺbov.

  • Dostatočná hydratácia a odpočinok 

Dodržiavanie pitného režimu, a teda udržiavanie organizmu primerane hydratovaného a oddýchnutého, je na prekonanie infekcie nevyhnutné.

  • Vitamínoterapia

Vitamíny B, C a D pomáhajú posilniť imunitný systém v boji s vírusom.

  •  Dodržiavanie hygienického štandardu

Časté umývanie rúk, dezinfekcia spoločných a často chytaných povrchov, ako aj dezinfekcia posteľnej bielizne a oblečenia, je dôležitá prevencia, a to najmä pre ľudí žijúcich v jednej domácnosti s chorým dieťatkom.

Autorom textu je: Redakcia portálu Lekár.sk