Počiatočné príznaky piatej choroby sú veľmi všeobecné a môžu sa podobať príznakom chrípky: bolesť hlavy, únava, horúčka, bolesť hrdla, nevoľnosť, upchatý nos.
Príznaky majú tendenciu objaviť sa 4 až 14 dní po vystavení sa vírusu. Po niekoľkých dňoch sa u väčšiny mladých ľudí rozvinú symptómy v podobe červenej vyrážky na tvári. Často sa rozširuje počas niekoľkých dní do oblastí nôh, trupu a paže a môže trvať niekoľko týždňov. V čase, keď je vyrážka viditeľná, pacient už nie je nákazlivý.
Vyrážka sa objavuje skôr u detí ako u dospelých. Hlavným príznakom v prípade dospelých býva bolesť kĺbov, ktorá môže trvať niekoľko týždňov. Zvyčajne je najvýraznejšia v zápästí, členkoch a kolenách.
Príčinou ochorenia je parvovírus B19. Tento vzduchom prenášaný vírus má tendenciu šíriť sa slinami a dýchacími sekrétmi detí, ktoré navštevujú predškolské a školské zariadenia. Jeho výskyt je najrozšírenejší v zimnom období, na jar a začiatkom leta. Môže sa však medzi ľuďmi šíriť kedykoľvek a v akomkoľvek veku.
Dospelí ľudia majú vytvorené protilátky, ktoré zabraňujú rozvoju piatej choroby vďaka predchádzajúcej expozícii v detstve. Ak sa u ľudí piata choroba vyskytne prvýkrát v dospelosti, príznaky môžu byť závažné. Výskyt piatej choroby u ženy počas tehotenstva predstavuje vážne riziká pre nenarodené dieťa vrátane anémie ohrozujúcej život. Pre deti so zdravým imunitným systémom znamená priebeh tejto choroby v podobe bežného mierneho ochorenia, bez trvalých následkov.
Lekár môže stanoviť diagnózu pohľadom na vyrážky. Ak je choroba prítomná u tehotnej ženy alebo človeka s oslabeným imunitným systémom, lekár vykoná testy na špecifické protilátky.
U väčšiny inak zdravých ľudí nie je potrebná žiadna liečba. Ak pacienta bolia kĺby a hlava alebo má horúčku, môže užiť voľnopredajné lieky podľa potreby. Odznenie vírusu zvyčajne trvá jeden až tri týždne. Proces liečby možno podporiť pitím dostatku tekutín a odpočinkom. Zriedkavo sa môže podať intravenózny imunoglobulín (IVIG). Je vyhradený pre vážne prípady, ohrozujúce život.
Piata choroba pre väčšinu zdravých ľudí nemá dlhodobé následky. Keďže zvyčajne sa šíri z človeka na človeka vzduchom prostredníctvom sekrétov, je vhodné pokúsiť sa minimalizovať kontakt s ľuďmi a často si umývať ruky. Ak osoba s intaktným imunitným systémom prekonala túto chorobu, má voči tejto chorobe vytvorenú imunitu na celý život.