Bolesť krčnej chrbtice môže vystreľovať až do ramena, predlaktia či prstov na ruke. Aké lieky a cviky vám pomôžu? Dočítate sa v článku.
V priebehu života mnohých z nás potrápi nepríjemná bolesť krku, ktorá nám častokrát bráni v bežných aktivitách, ako je napríklad otáčanie hlavy.
Tento pocit nepohodlia môže mať mnoho príčin, medzi tie najčastejšie patrí:
Bolesť vyvolaná preťažením sa objavuje najmä vtedy, pokiaľ si osvojíte zlé držanie tela s predsunutím hlavy dopredu. Kedykoľvek je hlava takto dlhšie postavená pri státí, sedení alebo ležaní, bolesť prichádza veľmi rýchlo a je ťažké sa jej zbaviť.
Možno ste sa už stretli s poznatkom, že bolesti krku sú spôsobené stresom. Nemožno sa tomu čudovať, keďže, obrazne povedané, niekedy „nosíme na ramenách“ mnoho problémov, ktoré sa premietnu až do stuhnutosti krku a bolesti.
Vznikajú ako dôsledok pravidelného preťažovania svalov krčnej chrbtice. Javia sa ako svalové uzlíky, ktoré bývajú lokálne alebo postihujú celý sval. Tieto uzlíky sú pre fyzioterapeuta ľahko hmatateľné a pre vás zvyčajne bolestivé.
Aj úraz, ktorý sa vám stal v minulosti napríklad pri páde či autonehode, sa môže „zobúdzať“ v pravidelných intervaloch a spôsobovať bolesti. Dôležité je stále nájsť príčinu.
Medzistavcové platničky, ktoré nie sú na svojom mieste, môžu utláčať miechové nervy v oblasti krku, a tak spôsobovať silnú bolesť.
Zablokovaná krčná chrbtica máva rôzne prejavy, no najbežnejšie sú:
Pri liečbe bolesti krčnej chrbtice je dôležitá kombinácia liekov, babských rád a cvičenia. Ak však cvičenie nepomáha, skúste siahnuť po lokálnej alebo celkovej terapii.
Lokálna nezaťažuje celé telo a zvyčajne je k dispozícii vo forme náplastí alebo krémov. Medzi náplasti a krémy vhodné na aplikáciu na miesto bolesti patria:
V prípade, že lokálna liečba nezaberá, môžete využiť liečivá, ako sú:
Pred každou kúpou týchto liekov sa poraďte s lekárnikom, keďže niektoré z nich nie sú vhodné pre tehotné a dojčiace ženy či ľudí s ochorením pečene alebo žalúdka. Okrem toho lieky proti bolesti nikdy nekombinujte bez upovedomenia lekára.
Prevenciou vzniku bolesti je správne držanie tela, vyhýbanie sa rýchlym pohybom a prerušovanie statickej polohy hlavy.
Toto sú ďalšie rady, na čo si treba dávať pozor, ak vás pravidelne pobolieva krčná chrbtica:
Medzi ďalšie možnosti domácej liečby „seknutého krku“ patrí suché teplo. Na bolestivé miesto si pravidelne prikladajte hrejivý vankúš, náplasti alebo infračervenú lampu a po zahriatí ho jemne premasírujte.
Výborným pomocníkom na zmiernenie kŕčov a stuhnutých svalov je horčík. Na regeneráciu poškodených nervov a mravčenie sú vhodné doplnky stravy s vysokým obsahom vitamínu B.
Ak už u vás bolesti vznikli, odporúča sa opatrne začať s cvičením pod vedením fyzioterapeuta. Okrem návštevy fyzioterapeuta je dôležitá aj domáca liečba pomocou 3 jednoduchých cvikov na stuhnutý chrbát, ktoré nájdete v krátkom videu. Cvičenie je také nenápadné, že ho môžete vyskúšať aj priamo v kancelárii.
Je dobré pamätať na to, že sa môže dostaviť zvýšená bolesť pri začiatku každého cviku. Opakovaním pohybov by sa mala znižovať až vymiznúť. V prípade jej pretrvávania navštívte špecialistu ortopéda.
Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje