15.07.2024 • 6 minút na prečítanie

7 veľkých zmien, ktoré na vás čakajú počas šestonedelia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Prvé týždne po pôrode dieťatka sú veľmi náročné a plné zmien. Na čo sa pripraviť počas šestonedelia a ako to všetko zvládnuť?

Čo je to šestonedelie a ako dlho trvá

Prvých 6 až 8 týždňov po pôrode sa nazýva šestonedelie. Toto popôrodné obdobie môže byť veľmi náročné.

Šestonedelie patrí hlavne vám a vášmu dieťatku. Mali by ste sa počas neho fyzicky zotaviť, prispôsobiť novým okolnostiam a zvyknúť si na nové situácie.

Samozrejme, každá žena je iná, a je úplne bežné a normálne, ak táto fáza u vás trvá dlhšie. Podľa niektorých vedcov sa môže celková rekonvalescencia predĺžiť dokonca až na 6 mesiacov.

Čo môžete čakať počas šestonedelia po pôrode

Vaše telo aj psychika v tomto čase prechádza veľkými zmenami, či už ide o hojenie rán po pôrode, alebo o hormonálne zmeny.

Starať sa o dieťatko vám môže spôsobovať stres a nedostatok spánku – dochádza k celkovej zmene života, ktorý ste doteraz poznali. Šestonedelie po pôrode možno rozdeliť na dve časti:

  • rané šestonedelie
  • neskoršie šestonedelie

Rané šestonedelie

Za rané šestonedelie sa považuje čas odo dňa pôrodu až po desiaty deň po ňom. Behom tohto obdobia sa začínajú hojiť popôrodné rany a spúšťa sa tvorba materského mlieka, teda laktácia.

Neskoršie šestonedelie

Neskoršie šestonedelie začína jedenástym dňom po pôrode a končí najneskôr v ôsmom týždni po príchode dieťatka na svet. Pre túto etapu je charakteristické, že sa mamičky už cítia lepšie a postupne si s bábätkom (a zvyškom rodiny) vytvárajú svoj spoločný režim.

Unsplash.com

Aké zmeny šestonedelie prináša

Počas šestonedelia sa organizmus snaží regenerovať a postupne vrátiť do podoby, akú mal pred pôrodom (či už ide o cisársky rez, alebo prirodzený vaginálny pôrod). Je však dôležité, aby ste si uvedomili, že v priebehu tehotenstva a pôrodu nastali v tele mnohé veľké zmeny, preto pravdepodobne ani po zotavení nebude úplne rovnaké.

1. Zmena veľkosti maternice

Jedna z prvých veľkých zmien, ktorá po pôrode prichádza, sa týka vašej maternice. V tehotenstve sa roztiahne a znásobí svoju hmotnosť z pôvodných približne 50 g až na 1 000 g.

V priebehu šestonedelia sa opäť stiahne, avšak nie na svoju pôvodnú veľkosť a hmotnosť. V každom smere zostáva cca o 1 cm väčšia a jej hmotnosť sa zvýši na cca 60 g.

To všetko sa deje vďaka hormonálnym zmenám, ktoré nastanú porodením placenty. Zmenšovanie maternice mnohé ženy vnímajú ako bolesti v oblasti podbruška – prirovnávajú ich ku kontrakciám či silnejším menštruačným kŕčom. Pocit bolesti môžete pociťovať intenzívnejšie pri dojčení.

2. Očistky

V prvých 2 až 6 týždňoch šestonedelia by ste mali očakávať prirodzený výtok, ktorý sa nazýva očistky alebo odborne lochie. Je to vlastne odumretá a odlúčená časť sliznice maternice, ktorej sa telo zbavuje.

Lochie okrem toho obsahujú krv a tkanivový mok. Ich sfarbenie sa počas vylučovania mení od jasnočervenej po hnedú, ktorá nastúpi približne po 4 dňoch. Po stiahnutí krvných ciev sa očistky menia na žlté, neskôr belejú, až sa napokon zmenia na priesvitný hlien.  

Počas tohto obdobia sa vyhnite používaniu tampónov, mohli by totiž prispieť k vzniku infekcie.

3. Zmeny na krčku maternice

Krčok maternice je po pôrode mierne pootvorený, ochabnutý a jeho okraje sú narušené. V prvom týždni šestonedelia sa postupne uzatvára.

Po prirodzenom pôrode sa pošva vráti do pôvodného stavu približne za 3 týždne. Avšak jej pružnosť sa zníži, steny mierne oslabnú a vyhladí sa povrch, ktorý bol predtým zriasený.

4. Stiahnutie svalov panvového dna

Šestonedelie po pôrode je fáza, počas ktorej sa do svojej prirodzenej polohy dostávajú aj svaly panvového dna a pozvoľna získavajú pôvodný tvar. Rovnako sa zmenšuje miera prekrvenia vonkajších rodidiel, stráca sa ich opuch a pigmentácia.

5. Pokožka a svalstvo brušnej steny

Mnohé ženy trápia drobné trhlinky, známe ako strie, ktoré počas tehotenstva vznikajú ako následok napínania pokožky predovšetkým brucha, no aj iných telesných partií. V čase šestonedelia začnú blednúť a brušné svalstvo opäť získa svoj tonus.

6. Obnova pôvodnej činnosti orgánov

Viaceré vaše orgány behom tehotenstva zmenia svoju polohu, keďže ich bábätko „vytlačí“ z ich pôvodného miesta. Okrem toho zvyšujú svoju činnosť, aby zvládli fungovať „za dvoch“.  

Počas šestonedelia vám klesne pulz aj počet dychov za minútu. Činnosť tráviaceho systému býva mierne spomalená, čo spôsobuje ťažkosti s vyprázdňovaním.

Rovnako je to s močením, ktoré zvykne byť nepravidelné a nedostatočné či bolestivé. V období šestonedelia vám tiež hrozí väčšie riziko vzniku infekcie močových ciest.

7. Únava

Všetky telesné aj psychické zmeny, ktoré sa vám dejú, môžu viesť k zvýšenej únave. Stojí vás veľa síl zotaviť sa a adaptovať na starostlivosť o bábätko. Únava je bežným javom a mnohokrát pretrváva aj po uplynutí šestonedelia.

Hormonálne zmeny v šestonedelí

Po pôrode klesá hladina mnohých hormónov, najmä tých, ktoré boli tvorené a vylučované placentou (estrogén a progesterón). Pri tvorbe materského mlieka je dôležitý hormón oxytocín, ktorý okrem produkcie mlieka napomáha aj sťahovaniu maternice. 

Či už ide o prirodzený pôrod alebo pôrod cisárskym rezom, šestonedelie prináša veľké hormonálne zmeny. Tie sa odrážajú nielen na vašom tele, ale predovšetkým na vašej psychike. Mnohé matky po pôrode prežívajú takzvané baby blues, ktoré nastávajú najmä počas šestonedelia.

Freepik.com

Čo sú to „baby blues“

Ide o rôzne zmeny nálad, smútok či stavy úzkosti, ktoré sa striedajú s precitlivenosťou a nespavosťou. Táto popôrodná psychická nerovnováha sa objavuje až u 80 % žien, ktoré bojujú s plačom, sú emočne labilné, podráždené a prevládajú u nich pocity zlyhania či bezmocnosti. Ide o bežné zmeny psychiky počas šestonedelia.

Dané rozpoloženie súvisí nielen s hormonálnymi zmenami v tele ženy, ale aj s novou životnou situáciou. Je to takzvaná adaptačná reakcia. Spúšťačom môžu byť problémy s dojčením, strach o dieťa, ale aj podceňovanie sa a pocit nezvládnutia úlohy matky.

Popôrodné blues zvyčajne vymizne do jedného týždňa. Ak však pretrváva dlhšie ako 2 týždne po pôrode, môže ísť aj o popôrodnú depresiu, o ktorej si môžete prečítať viac v našom článku.

Ako zvládnuť šestonedelie

  • Komunikácia s blízkymi – rozprávajte sa so svojím okolím. Neduste v sebe svoje pocity a snažte sa o nich hovoriť. Aj keď máte dojem, že vaše problémy či myšlienky sú banality a nikoho nezaujímajú, opak je pravdou. Váš partner alebo manžel a vaši rodičia, súrodenci či priatelia vám môžu byť veľkou oporou.
  • Myslite na seba – takmer všetok čas po pôrode budete venovať bábätku, ale nezabudnite ani na starostlivosť o seba. Doprajte si bez výčitiek voľnú chvíľku a strávte ju presne tak, ako si prajete.
  • Oddychujte – vždy, keď to bude možné, odpočívajte a relaxujte.
  • Socializácia – ak vám to vyhovuje, stretnite sa s inými mamičkami. Navzájom si môžete poradiť a podporiť jedna druhú.

Pri písaní článku boli použité tieto zdroje:

webmd: tips to help postpartum recovery

emedicine

Mayoclinic: postpartum care

healthline: postpartum care

Pregnancy

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia