Skleróza multiplex je ochorenie centrálneho nervového systému, ktoré patrí k autoimunitným ochoreniam. Poškodenie nervových buniek imunitným systémom vedie k rôznym prejavom. Medzi prvé príznaky radíme zápal očného nervu. Ako roztrúsená skleróza ovplyvňuje život pacienta? Dočítate sa v článku.
Sclerosis multiplex či roztrúsená skleróza patrí medzi najčastejšie zápalovo-degeneratívne ochorenia centrálneho nervového systému (CNS), ktoré poškodzujú mozog a miechu. Postihuje najmä ľudí vo veku od 20 do 40 rokov.
Príčina rozvoja sklerózy multiplex nie je stále úplne objasnená, no s najväčšou pravdepodobnosťou vzniká na autoimunitnom podklade. Znamená to, že imunitné bunky nášho tela bojujú proti štruktúram v CNS – neurónom a štruktúre, ktorú nazývame myelin.
Myelin chráni nervovú bunku, zabezpečuje správny a rýchly prenos vzruchu. Roztrúsená skleróza je demyelinizačné ochorenie, čiže pacienti strácajú myelin, čo vedie k rozmanitým príznakom ako sú poruchy citlivosti, videnia a mnohé ďalšie.
Jednou z možných diskutovaných príčin vzniku tohto ochorenia u mladej generácie je prekonanie infekcie vírusom Epstein-Barrovej (infekčnej mononukleózy) , nedostatok vitamínu D a aj fajčenie cigariet. Skleróza multiplex nie je vrodené ochorenie, no pri rozvoji choroby pravdepodobne hrá úlohu aj genetika. Svedčí o tom zvýšený výskyt v rodinách, kde sa už roztrúsená skleróza vyskytla.
Čo môže byť prvým prejavom pre jedného chorého, nemusí byť identickým prejavom postihnutia u iného. Optická neuritída je však častý prvý príznak sklerózy multiplex. Ide o zápal zrakového nervu. Jeho prejavom je bolesť za očami a rozmazané videnie.
Tieto problémy sú zvyčajne dočasné, ale môžu byť nepríjemné a môžu naznačovať sklerózu multiplex. Ak sa u vás tieto príznaky objavia, je dôležité navštíviť lekára.
Medzi ďalšie prvotné prejavy patria:
V pokročilom štádiu sklerózy multiplex môžu nastať tieto problémy:
Skleróza multiplex prebieha u každého inak. U niektorých ľudí môže byť priebeh miernejší, u iných môže ochorenie rýchlo napredovať. Liečba pomáha zmierniť príznaky a spomaliť progresiu.
Poškodenie myelínu, ktorý obklopuje nervové vlákna, spomaľuje alebo blokuje prenos nervových signálov medzi mozgom a zvyškom tela. To môže viesť k rôznym typom bolesti.
Medzi najčastejšie patria:
Zápal a poškodenie nervov spôsobujú bolesť, ktorá môže byť pociťovaná ako ostrý bolestivý pocit, najmä v dolnej časti nôh. Veľmi často sa v súvislosti s poškodením nervových vlákien objavuje pálenie, tŕpnutie, ostrá bolesť alebo pocit brnenia v nohách.
U pacientov so sklerózou multiplex sa často prejavujú bolesti chrbta najmä v krížovej oblasti, čo súvisí s preťažením a nesprávnym držaním tela kvôli ťažkostiam s rovnováhou. Často sa objavujú kŕče, ktoré môžu viesť k „seknutiu“.
Pre ľudí so sklerózou multiplex je často náročné udržať rovnováhu a koordinačné schopnosti. To môže viesť k zmenám v pohybe, pri ktorých sa nadmerne zaťažujú určité kĺby. Nadmerné zaťaženie vedie k opotrebovaniu najmä kolena, členkov, ale aj bedier.
Všetky z týchto typov bolesti môžu byť zmiernené fyzioterapiou, cvičením a vhodnou liečbou.
Zmeny zraku patria k prvotným prejavom sklerózy multiplex a sú spôsobené poškodením myelínu, ktorý chráni nervy v mozgu a mieche.
Najčastejšie sa prejavuje:
Skleróza multiplex môže narušiť koordináciu očných svalov, čo vedie k problémom so zaostrovaním a zrakom.
Problémy s prispôsobením zraku pri slabom osvetlení súvisia s poškodením prispôsobovania sa zraku svetlu a tme.
Poškodenie nervových dráh môže viesť k výpadkom v zornom poli, čo môže spôsobiť, že určité oblasti videnia budú „prázdne“ alebo menej jasné.
To, ako veľmi skleróza multiplex ovplyvní pohyblivosť pacienta, je veľmi individuálne a závisí od progresie choroby. Pohyblivosť pacienta môže byť udržiavaná cvičením a fyzioterapiou, no v pokročilom štádiu je nutné používanie opornej paličky alebo vozíka.
Poruchy reči pri skleróze multiplex vznikajú kvôli poškodeniu nervových dráh, ktoré riadia svaly zodpovedné za reč a koordináciu pohybov jazyka. Tieto ťažkosti môžu ovplyvniť artikuláciu a plynulosť reči.
Objavuje sa:
Skleróza multiplex (SM) sa podľa priebehu ochorenia delí na niekoľko foriem:
1. Relaps-remitujúca forma SM (RRSM) – vyskytuje sa v približne 85 % prípadov. Charakterizujú ju ataky (obdobia zhoršenia príznakov), ktoré sa striedajú s remisiami (obdobia zlepšenia alebo úplného zmiznutia príznakov).
Tento cyklus môže trvať 10 až 15 rokov, po ktorých sa ochorenie môže vyvinúť do sekundárnej chronickej progresívnej formy (SPSM), kde po atakoch dochádza k neúplnej náprave a zvyšujúcemu sa postihnutiu.
Atak môže byť vyvolaný akoukoľvek aktiváciou/stimuláciou imunitného systému. Najčastejšie sa však rozvoj príznakov spája s bakteriálnymi a vírusovými infekciami, psychickým alebo fyzickým stresom, únavou a vplyvom tepla, napríklad v lete alebo pri saunovaní.
2. Sekundárna progresívna forma SM (SPSM) – Po niekoľkých relapsoch sa ochorenie stáva chronicky progresívnym, pričom každý relaps zanecháva trvalejšie následky a neúplne zlepšenie. Klinické postihnutie sa postupne zhoršuje.
3. Primárna progresívna forma SM (PPSM) – Táto forma postihuje asi 10 % pacientov a je charakterizovaná postupným zhoršovaním stavu bez atakov. Ochorenie sa vyvíja rovnomerne, bez výrazných zlepšení.
Sexualita môže byť pri tomto ochorení výrazne narušená, a to z viacerých dôvodov. Pacienti, ktorí trpia chronickou únavou, môžu mať výrazne zníženú sexuálnu túžbu, čo môže viesť k vyhýbaniu sa sexuálnej aktivite v partnerskom živote. U mužov sa objavuje erektilná dysfunkcia a u žien, je častejšie neschopnosť dosiahnuť orgazmus kvôli poruchám citlivosti.
Z psychických problémov ide zväčša o depresie, úzkosť, výkyvy nálad, v neskorších fázach ochorenia mávajú pacienti problémy s koncentráciou a pamäťou. Psychické ťažkosti vychádzajú z neistoty a z nepredvídateľnosti atakov alebo zo strachu z budúcnosti.
Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje