27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Trápi vás vypadávanie vlasov?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Vypadávanie vlasov vyvoláva obavy v každom z nás. Možno práve pred chvíľkou ste hľadeli so zúfalstvom na svoju kefu a premýšľali, či vám ešte nejaké vlasy ostali aj na hlave. Je dôležité vedieť rozlíšiť, kedy už hovoríme o nadmernom vypadávaní vlasov. Ako to vlastne je? Čo môžeme urobiť, aby sme si čo najdlhšie zachovali vlasy zdravé?

Fakty o vlasoch

Priemerný počet vlasov na hlave v prípade tmavých vlasov je 80 000 – 100 000, pri blond vlasoch o tretinu viac. Najmenej vlasov majú ryšaví ľudia. Každý vlasový korienok môže mať postupne až 12 vlasov. Jeden vlas unesie až 100 gramové závažie. Ženské vlasy sú silnejšie ako mužské.

Vlasy majú životný cyklus, ktorý zahŕňa fázu rastu, fázu pokoja a fázu vypadávania. V rastovej fáze býva naraz 85 % všetkých vlasov. Priemerná rýchlosť rastu vlasu je 0,5 – 1 cm za mesiac. Vypadnutie 50 – 100 vlasov za deň sa považuje vo všeobecnosti za normálne. Po intenzívnom umytí môže vypadnúť aj 300 až 400 vlasov. Vlasy najrýchlejšie rastú v lete, najpomalšie v zime. Prechodné zvýšené vypadávanie vlasov býva najmä na jar a jeseň. Nazýva sa sezónne vypadávanie.

Problém vypadávania vlasov trápi až 60% Európanov – takže v tom nie ste sami!

Prečítajte si tiež: Vypadávanie vlasov: Je to sezónne alebo je najvyšší čas zakročiť?

Príčiny vypadávania vlasov

Príčin vypadávania vlasov je veľmi veľa a neustále sa objavujú nové. Najčastejšie to býva:

  • nevyhovujúca životospráva,
  • nesprávny životný štýl,
  • stres,
  • hormonálna nerovnováha,
  • rôzne ochorenia – dokonca aj prekonané,
  • užívanie niektorých liekov,
  • dedičnosť.

V prípade, že máte pocit nadmerného vypadávania vlasov, váš prvý krok by mala byť návšteva dermatológa, aby sa vylúčili možné kožné ochorenia. Veľmi častými príčinami bývajú kvasinkové, plesňové alebo parazitárne ochorenia vlasovej pokožky.

Keď vlasy rednú a stenčujú sa

Difúzna alopécia je rozptýlené vypadávanie vlasov. Netvoria sa lysiny, vlasy sa stenčujú a rednú. Príčinou je najmä zlá výživa, stresnedostatok vitamínov zo skupiny B, aminokyselín (hlavne metionínu, cysteínu, tyrozínu), či zinku a selénu.

U žien je častou príčinou zvýšenej straty vlasov nedostatok železa. Vypadávanie vlasov spôsobené silným stresovým zážitkom sa môže prejaviť aj za 3 – 4 mesiace! Viaceré výskumy potvrdili pozitívny vplyv magnézia pri vypadávaní vlasov.

Ženy sú veľmi citlivé na zmenu hladiny hormónov, čo sa môže prejaviť zvýšením vypadávaním vlasov v období tehotenstva a dojčenia. Tieto zmeny sú poväčšine dočasné. Difúznu alopéciu môže spôsobiť aj nasadenie či vysadenie antikoncepcie.

Zvýšenú stratu vlasov s 2 – 3 mesačným odstupom je možné zaznamenať po prekonaní chrípky, či iného horúčkového ochorenia. Alopéciou môžu trpieť ľudia s poruchou štítnej žľazy, cukrovkou či autoimunitným ochorením.

Príčinou padania vlasov môže byť aj užívanie niektorých liekovAlopécia patrí medzi známe nežiaduce účinky pri onkologickej liečbe, ale môžu ju spôsobiť aj imunosupresíva, niektoré antikoagulanciá, antiepileptiká či cholestatiká. Ak máte podozrenie, že vám liek spôsobuje vypadávanie vlasov, povedzte o tom svojmu lekárovi. V mnohých prípadoch sa dá urobiť prípadná úprava terapie iným vhodným liekom, ktorý nemusí na vlasy takto vplývať.

Hormonálne príčiny

Androgénna alopécia je častá u mužov – trpí ňou 30% mužov po 30 roku života a 50 % mužov nad 50 rokov. U žien sa najčastejšie vyskytuje po 50 roku života – až u 40 % žien.

Mužský hormón testosterón sa premieňa na veľmi aktívnu formu dihydrotestosterónu (DHT), ktorý sa nachádza v mazových žľazách vlasových folikulov. Pôsobením DHT dochádza k zmršťovaniu folikulov, čo má za následok stenčovanie vlasov, tzv. miniaturizáciu. Produkovaný vlas je pri každom vlasovom cykle tenší, kratší a stráca svoju farbu. DHT skracuje vlasový cyklus a tak urýchľuje vypadávanie vlasov. Vlasy sa postupne zmenia na bezfarebné chĺpky alebo vlasové folikuly úplne zaniknú.

Tento proces trvá väčšinou niekoľko rokov a prejavuje sa najskôr vypadávaním v oblasti kútov, preriedením ofiny, nasleduje temeno hlavy. Vlasy, ktoré pokrývajú dolnú časť hlavy, sú zväčša dosť odolné voči pôsobeniu DHT.

U žien zaznamenávame tieto zmeny až po nástupe menopauzy. Sú závislé od množstva DHT vyprodukovaného ženou. U žien dochádza k strate najmä na temene hlavy.

Ložiskové a úplné vypadávanie vlasov

Ložisková alopécia (alopecia areata) je autoimunitné ochorenie, kedy imunitný systém identifikuje bunky vlasových folikulov ako cudzie, začne proti nim tvoriť protilátky a ničiť ich. Môže tak nastať v akomkoľvek veku. Prvým príznakom bývajú lysé okrúhle miesta – pečiatky, ktoré sa okrem vlasovej časti môžu vyskytovať aj v obočí, fúzoch. Pri tomto ochorení je najlepšie čo najskôr vyhľadať kožného lekára.

Rovnako treba ihneď vyhľadať odborníkov v prípade alopecia univerzalis, čo je úplná strata vlasov a ochlpenia na tele na základe autoimunitnej poruchy. Alopecia totalis je tiež autoimunitné ochorenie, ktoré sa od alopecie univerzalis líši tým, že dôjde k strate vlasov, ale ochlpenie na tele ostane.

Ďalšie príčiny vypadávania vlasov

Zvýšené vypadávanie vlasov môžu zapríčiniť aj na prvý pohľad jednoduché veci, ako neustále nosenie málo priedušnej pokrývky hlavypričasté umývanie, používanie nevhodných kozmetických prípravkov, ondulácia, žehlenie vlasov, nesprávne farbenie vlasov, ale aj neustále nosenie pritesných gumičiek, sponiek, čeleniek.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
alopéciabelavé šupinkyčervené vyrážkykožaliečivásvrbenievypadávanie vlasovzväčšenie lymfatických uzlín