Dni sa skracujú, teploty klesajú a chrípková sezóna už straší za dverami. Organizmus potrebuje spoľahlivé obranné štíty. Pre obdobie prechladnutí a koronavírusu dokáže byť zdravá strava prevenciou i liekom.
V článku sa dozviete:
Je tu obdobie horúcej čokolády, kávy so šľahačkou a škoricou s teplým mafinom pri knihe či seriále pod dekou. Nehovoriac o husacích a kačacích dobrotách ktoré sú nebíčkom v papuľkách mäsožravých. Každopádne, chladnejšie jesenné počasie láka ku kalorickejšej, ťažšej strave chudobnejšej na vitamíny. Je to prirodzená reakcia a potreba organizmu, ktorý sa adaptuje na podmienky súvisiace so zníženým prísunom denného svetla, vitamínu D zo slnka a sychravé počasie. Treba myslieť na posilnenie obranyschopnosti pred chrípkovým obdobím. Nie ste predsa medveď chystajúci sa na zimný spánok. Vyjedzte si pevné zdravie a zásoby energie!
Nemôžete urobiť lepšie ako vymeniť nákup v supermarkete za domáce alebo farmárske ovocie a zeleninu s naozaj neporovnateľne vyššou nutričnou hodnotou. Ak nemáte vlastnú záhradku alebo v blízkosti trh s dôveryhodnými farmármi, jednoduchým riešením môže byť internetová objednávka pestrej bedničky priamo pred prah vášho domova. Chrípkové bacily budú bez šance!
Odborníci na výživu odporúčajú stravu obohatiť najmä o vitamín C a zinok. Vitamín C je ochranou pre bunky a stimuluje obranyschopnosť. Okrem pomarančov a citrónov smelo siahnite po zelenine. Veľa céčka obsahuje paprika, brokolica či kapusta. Zinok v podstatnej miere vplýva na imunitný systém a podporuje procesy hojenia. Ďalším dôležitým prvkom v strave je vláknina so svojou schopnosťou podporiť trávenie a vylúčiť z tela škodliviny.
Pri príprave jedál myslite na to, aby ste všetko spracúvali tým najšetrnejším spôsobom pre zachovanie čo najvyššieho podielu živín v potravinách. Inšpirujte sa tipmi toho najzdravšieho, čo jeseň ponúka. Tieto potraviny vás udržia FIT:
Či už ste milovníkom bielej, červenej alebo savojskej, každý druh kapusty je zdrojom dôležitých živín. Skvele chutí skombinovaná s mäsom, ale aj ako základ v šalátoch. V surovom stave z nej vyťažíte ešte viac. Skúste ju skombinovať s vlašskými orieškami, jablkami, pridajte preferovaný syr a pokvapkajte olivovým olejom.
Obľubujete viac kyslú, kvasenú kapustu? Môžete si byť istí, že si vychutnávate absolútnu bombu pre vašu imunitu. Ako ďalšie hviezdy tohto jesenného zoznamu, obsahuje vysoký podiel céčka a vlákniny, no čo kyslú kapustu predurčuje na absolútneho favorita jesenných chutí sú probiotické kultúry. Je zdrojom baktérií mliečneho kvasenia, silných pomocníkov obranyschopnosti v boji proti vírusom a baktériám.
Nutriční odborníci upozorňujú, že chemická konzervácia a sterilizácia mení vlastnosti produktu a kyslá kapusta tak obsahuje minimum látok, vďaka ktorým je prospešná pre zdravie. Určite sa vyhýbajte kapuste v slanom náleve, kontrolujte zloženie i obsah konzervantov. Skúste pátrať po kvalitnej, tradičnej kapuste radšej u menších obchodníkov.
Tento zdravý symbol jesene nielen vynikajúco chutí a zasýti, no dodá vám balíček živín, vitamín C, B, železo, horčík, draslík, vysoký podiel betakaroténu, vlákninu a zásobí telo vodou. Tekvica znižuje hladinu cukru v krvi. Vedci z univerzít v Číne a v Japonsku niekoľkými štúdiami dokonca potvrdili fakt, že konzumácia tekvice je veľmi prospešná aj pre pacientov s diagnostikovaným diabetom.
Tekvicová polievka, pečená tekvica, pyré, quiche ale aj sladké koláče…v kuchyni s ňou naozaj môžete čarovať čo vám len na chuť príde. Mimochodom, vedeli ste že na svete existuje až 850 druhov tekvice?
Určite využite aj benefity tekvicových jadierok a oleja. Aj tekvicové semienka sú samy o sebe bohatým zdrojom zinku, selénu a antioxidantov. Okrem toho obsahujú omega-3 mastné kyseliny pre srdcovo-cievny systém a tryptofán – aminokyselinu pre zdravý spánok a produkciu serotonínu, hormónu dobrej nálady.
Za studena lisovaný, kvalitný tekvicový olej je naozaj fantastický. Ozvláštni chuť šalátov, hodí sa aj na praženicu či krémové polievky a omáčky. Je naozaj mimoriadne zdravý. Znižuje hladinu cholesterolu a zvyšuje metabolizmus, takže podporí aj vašu snahu schudnúť. Preukázané sú aj jeho účinky pre prostatu, močový mechúr, prospieva zdravej pokožke, vlasom a nechtom.
Bataty sú super, no ani klasické zemiaky nie sú žiadne béčka, práveže naopak. Tvoria základ našej tradičnej stravy, no akosi sme na ne zanevreli. Neverte mýtu, že z nich priberiete. Všetko je vždy o veľkosti porcie. Zemiaky obsahujú podľa nutričných špecialistov ako príloha menej kalórií než ryža či cestoviny, a to až takmer dvojnásobne. Na dlho zasýtia pre vysoký podiel vlákniny, 80% vody a prirodzene sú bez tuku. Sú zdrojom vitamínov skupiny B a céčka, antioxidantov ako karotenoidy a flavonoidy, draslíka, síry, horčíka, železa a kyseliny listovej. Vedeli ste, že najviac živín sa skrýva tesne pod ich šupkou, a práve preto je lepšie ich jemné ošúpanie škrabkou, nie nožom?
Podobne ako zemiaky, je na tom toto jednoduché ovocie, ktorého u nás máme po dobrej úrode koľko nám hrdlo ráči. Len si doprajte! Pre chudnutie i zdravie. Aj ony obsahujú 80% vody a veľmi sa osvedčili v podpore zdravého procesu trávenia.
Majú nízky glykemický index, znižujú hladinu cholesterolu a zaženú chuť na sladké. Znižujú tiež hodnoty sodíka a kyseliny močovej v tele. Zachránia vás aj v prípade, že ste zhrešili sladkým, tučným či alkoholom. Okrem vitamínov doplnia zásoby kyseliny listovej, draslíka, medi, zinku, vápnika a fosforu.
Samozrejme, zdravá jesenná výživa ako každá iná nie je len o zelenine a ovocí. Pestrá, vyvážená strava je základom zdravia. Mnoho živín pôsobí synergicky a jedna druhej zvyšuje vstrebateľnosť.
Ako iste viete, železo je nevyhnutné na prenos kyslíka ku tkanivám. Ak ho nemáte dostatok, rýchlo si to všimnete. Pocítite únavu, slabosť, podráždenosť. Absorpciu železa v tele zvyšuje vitamín C.
Najmä vegetariáni a vegáni by sa mali ubezpečiť, že majú dostatočne vysoké hladiny tohto stopového prvku. Zo živočíšnych zdrojov (takzvané homové železo) je totiž vstrebateľné trojnásobne lepšie ako železo z rastlinných produktov (nehemové železo).
Obsahuje ho hovädzie mäso, vnútornosti, listová zelenina, brokolica, kapusta, cvikla, ale aj strukoviny – šošovica či fazuľa. Kombinujte ich so zdrojmi céčka a môžete si byť istí, že ste prípravou jedla pre seba urobili maximum.
So psychickou pohodou dokáže toto obdobie poriadne zamávať. Pociťujete pokles energie a neopodstatnený smútok? Príliš veci riešite? Doprajte si spánku koľko potrebujete, vyhraďte si čas na pohyb i relax a naservírujte si serotonín. Je spojený so spánkom, sebavedomím aj libidom. Dajte si pozor na príliš slané či sladké dobroty. Práve rozkolísanie hladiny cukru v krvi vám zarobí na hlavu plnú starostí a bezsenné noci. Úprava stravy vám prospeje v nemalej miere.
Aminokyselinu tryptofán, vďaka ktorej sa tento hormón dobrej nálady tvorí, si telo samé produkovať nedokáže. Je preto potrebné telu s jeho množstvom pomôcť. Najbohatším zdrojom L-tryptofánu sú vajíčka, ryby, syry a mliečne výrobky, sója a kvalitná horká čokoláda s vysokým percentom kakaa.
Pri zdravej strave ľahšie zotrváte, ak budete recepty obmieňať. Popustite uzdu fantázii, vyhrajte sa s kombináciami chutí a spoznajte rozmanitosť zdravého stravovania. Stane sa spestrením vášho života.