06.10.2023 • 4 minút na prečítanie

12 dôvodov, prečo sa usmievať, aj keď nemáte náladu

Zdravý život

V tomto článku sa dozviete

Ak zapojíte desiatky svalov na tvári, vyčaríte úsmev a ani neviete ako, môžete zmeniť svoj život. Úsmev hrá zásadnú úlohu v našich každodenných interakciách s inými ľuďmi. 

Aby ste si ho ešte viac užili, tu je 12 prekvapivých faktov, ktoré ste možno o úsmevoch nevedeli. 

Uvoľnite sa a s úsmevom na perách si prečítajte tento článok až do konca.

1. Šťastie či zdvorilosť?

Existuje vraj 19 typov úsmevu. Len šesť z nich sa však spája s pocitom šťastia. Zvyšné úsmevy sprevádzajú bolesť, hanbu, nepohodlie, zdesenie alebo dokonca nešťastie. 

Tieto „úsmevy bez radosti” neodzrkadľujú to, čo cítite vo vnútri, ale vyjadrujú to, čo chcete dať najavo ostatným. Nasadíme masku a cez pery vysielame signál, že sme zdvorilí, dodržiavame pravidlá, nikoho neohrozujeme a spolupracujeme.

2. Univerzálny jazyk šťastia

Ľudia sú sociálne stvorenia a kým prikývnutie, potrasenie hlavou či gestikulácia rukami môžu mať v rôznych kútoch sveta rôzne významy, úsmev je univerzálny

Bez ohľadu na to, kde ste, úsmev je prirodzený spôsob komunikácie, ktorý dokáže prekonať kultúrne aj jazykové bariéry.  

3. Úsmev v brušku

Niektoré deti sa usmievajú, ešte keď sú v maternici. Ukázalo to 4D skenovanie bábätiek pred narodením. Lekári si myslia, že to môže byť reflex pri príprave na pôrod. 

Kým bábätká sa v reakcii na podnety začnú usmievať až vo veku 6 až 12 týždňov, v spánku sa často reflexívne usmievajú hneď, ako prídu na svet.

4. Prezradia vás vrásky

Často cítime falošný úsmev na kilometre ďaleko. V 60 % prípadov rozdiel medzi falošným a úprimným rozdielom rozozná aj bežný človek. Výskumníci naznačujú, že ľudia s vyššou úrovňou empatie majú tendenciu to odhaliť častejšie.  

Takže, aké je to tajomstvo? Keď niekomu venujete úprimný úsmev, svaly okolo vašich očí sa automaticky stiahnu a vám vyskočia malé vrásky. Pri falošnom úsmeve sa však tento sval nestiahne, takže sa vám nerobia vrásky. 

Je fascinujúce, že sa to deje, pretože skutočné úsmevy a falošné úsmevy ovládajú úplne iné časti vášho mozgu.

5. Úsmev funguje na mužov

Muži si myslia, že nenalíčené ženy, ktoré sa usmievajú sa, sú príťažlivejšie ako tie s dokonalým make-upom s kamennou tvárou. Dokázali to štúdie.

6. Zamyslenie je viac sexi

Paradoxne, opak uprednostňujú ženy. Podľa štúdie Americkej psychologickej asociácie preferujú mužov, ktorí pôsobia „zamyslene“. Pozor, štúdia sa zaoberá iba počiatočnými reakciami, nie reakciami na dlhodobé vzťahy.

7. Aj nútený úsmev sa počíta

Budete prekvapení, že aj keď váš úsmev nie je skutočný, ale vynútený, aj tak môže zmeniť vašu náladu na pozitívnu.  Takže, aj keď ste na dne, nútením k úsmevu dokážete oklamať svoj mozog, aby si “myslel”, že sa deje niečo pozitívne. A zlepší sa aj vaša nálada. 

Úsmev totiž spúšťa chemickú reakciu v mozgu, ktorá spôsobuje uvoľňovanie hormónov dobrej nálady, ako je dopamín a serotonín. Vďaka týmto hormónom sa cítime šťastnejší a znižujú depresiu a agresivitu. 

Túto teóriu nepriamo potvrdzuje aj štúdia Univerzity v Cardiffe vo Walese. Zamerala sa na ľudí, ktorí sa po podaní botoxových injekcií nemohli mračiť. Záver bol, že boli šťastnejší ako tí, ktorí sa dokážu mračiť. 

 8. Úprímné úsmevy sú nákazlivé

Ako to funguje? Časť mozgu, ktorá ovláda skutočné úsmevy, riadi aj automatické reakcie. Keď sa usmeje niekto vo vašej prítomnosti, táto časť vášho mozgu vás vyzve, aby ste úsmev opätovali. 

To je dôvod, prečo aj obyčajný úsmev od inej osoby môže byť skvelý nástroj na zlepšenie vašej nálady.

 9. Dlhší život s úsmevom

Ľudia, ktorí sa viac usmievajú a sú optimistickí, žijú v priemere o viac ako 7 rokov dlhšie ako ľudia bez úsmevu na perách. Navyše počas tohto obdobia majú tendenciu užívať si lepšie zdravie. 

Aj keď si vedci nie sú úplne istí, prečo je to tak, jedným z možných dôvodov je jednoducho pozitívny vplyv úsmevu na vaše telo

Keď sa veľa usmievate, máte nižší srdcový tep aj krvný tlak. Navyše ľudia, ktorí sa často usmievajú, sú menej často v strese. 

Vyhýbanie sa stresu alebo jeho obmedzenie je skvelé pre vaše zdravie z krátkodobého aj dlhodobého hľadiska. Všetky tieto faktory pomáhajú ľuďom, ktorí sa častejšie usmievajú, zostať zdravší a šťastnejší počas dlhšieho života. 

10. Pomáha v kariére

Manažéri si o ľuďoch, ktorí sa usmievajú, zvyčajne myslia, že majú väčšiu sebadôveru a sú spoločenskejší. Preto ich automaticky považujú za adeptov s  potrebnými zručnosťami, aby sa posúvali po kariérnom rebríčku.

11. Viac úsmevu pre iných

Aj keď sa možno občas usmievate aj sami pre seba alebo na niečom vtipnom v televízii, je pravdepodobnejšie, že sa budete usmievať viac, keď máte publikum. 

Vedci testovali tento princíp na 10-mesačných deťoch. Bez ohľadu na to, či publikum reagovalo alebo nie, usmievali sa oveľa viac, keď bolo obklopené inými ľuďmi, ako keď boli samy.

12. Lepší dojem s úsmevom

Je isté, že úprimný úsmev ovplyvňuje spôsob, akým vás ostatní vnímajú. Štúdie v priebehu rokov opakovane ukázali, že s úsmevom vás ostatní vnímajú ako atraktívnejšieho.

 

 

Pri písaní článku boli použité tieto zdroje:

10 surprising facts about smiles

11 facts about smiling

Redakcia portálu Lekár.sk
Zdravý život
depresiamozogpsychické zdraviestresúnavaúzkosťzdravý životný štýl