ADHD, teda porucha pozornosti, sa už dávno nevyskytuje iba u detí. U dospelých si môžeme všimnúť častejšie zabúdanie či roztržitosť pri práci. Aké príznaky má ešte ADHD u dospelého a ako sa dá liečiť?
ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder) je neurovývojová porucha pozornosti spojená s hyperaktivitou. Aj keď sa v minulosti spájala skôr s deťmi, nie je výnimkou ani u dospelých.
Príznaky sa mierne líšia a menia v závislosti od veku a životnej situácie. ADHD sa u dospelých prejavuje najmä problémami so sústredením, roztržitosťou či zabúdaním úloh.
Porucha pozornosti je rovnako častá u detí aj u dospelých. Príznaky ADHD sa však u dospelých mierne líšia.
AKTIVITA | ADHD u dospelých | ADHD u detí |
Pozornosť | problémy s plánovaním úloh zabúdanie na termíny | zabúdanie domácich úloh nepozornosť a ťažkosti so sústredením pri vyučovaní aj hraní sa |
Hyperaktivita | „život v neustálom pohybe“ – robenie viacerých vecí naraz, klepanie nohou či rukou | behanie, skákanie neschopnosť obsedieť na jednom mieste nadmerné rozprávanie |
Zvládanie emócií a vzťahy | zvýšená podráždenosť a riziko depresie či úzkostných stavov s tým súvisiace problémy vo vzťahu | impulzívnosť u detí môže spôsobiť sťažené zapadnutie do kolektívu odsúvanie zo skupinových hier výbuchy hnevu a plaču |
U dospelých sa porucha pozornosti prejavuje teda aj ako vnútorný nepokoj, ktorý môže viesť k náladovosti či frustrácii, ak máte robiť nejakú monotónnu aktivitu, alebo tiež k ťažšiemu zvládaniu organizácie času či zabúdaniu.
Ak sa príznaky ADHD prenesú do bežného života, môže sa to veľmi rýchlo odzrkadliť na osobnom i pracovnom živote alebo aj na štúdiu.
Určenie diagnózy ADHD u dospelých nie je úplne jednoduché. Ak na ňu máte podozrenie, najlepšie je zájsť za psychiatrom. Na internete môžete nájsť rôzne ADHD testy pre dospelých, no samodiagnostika vás môže zbytočne vystrašiť.
Diagnostika poruchy pozornosti u dospelých zahŕňa:
U detí sa, napríklad, využíva aj pedagogicko-psychologické vyšetrenie, keďže pri ADHD sa veľmi často objavujú aj iné poruchy učenia, napríklad dyslexia či dysgrafia.
Pri diagnostike sa môžete stretnúť s otázkami:
Veľký význam má aj výskyt ADHD u rodičov, keďže s poruchou pozornosti u dospelých sa uplatňuje genetická predispozícia. Lekár následne podľa všetkých získaných informácií a skúseností použije posudzovacie škály, či u vás naozaj ide o ADHD.
Porucha pozornosti sa u dospelých môže liečiť dvoma spôsobmi:
Kognitívno-behaviorálna terapia pomáha dospelým s ADHD naučiť sa pracovať s vlastnými myšlienkami, emóciami a správaním. Zameriava sa na praktické zvládanie rôznych situácií.
Terapiu vedú odborníci, ktorí využívajú rôzne úlohy a modelové situácie na precvičovanie správania.
Ak máte napríklad tendenciu odkladať úlohy na neskôr a zabúdať na ne, terapia vám môže ukázať, ako si vytvoriť plán, s ktorým si ich ľahšie rozdelíte a nakoniec aj zvládnete.
Používajú sa aj tréningy na zlepšenie pamäte a pozornosti.
Možnosťou lepšieho zvládania ADHD u dospelých je aj farmakologická liečba. Lieky na ADHD sú účinné a bezpečné.
Na Slovensku sa aktuálne využívajú liečivé látky:
Lieky s obsahom týchto liečivých látok zvyšujú hladinu dopamínu a noradrenalínu v mozgu, čo zlepšuje pozornosť.
Ako si poradiť s ADHD v dospelosti, aby vás neobmedzovala v bežných činnostiach?
Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje