02.04.2024 • 6 minút na prečítanie

Ako znížiť tlak bez liekov: 10 tipov pre zdravé srdce a cievy

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Odhaduje sa, že na vysoký tlak trpí celosvetovo 1,28-miliardy dospelých, pričom len 21% pacientov má vysoký tlak pod kontrolou. Účinná liečba hypertenzie je však kľúčová v prevencii infarktu či mŕtvice. Ako si teda vieme znížiť vysoký tlak?

Freepik.com
Liečba vysokého krvného tlaku

Kedy sa tlak považuje za vysoký?

Hypertenzia je lekársky termín pre vysoký krvný tlak, ktorého hodnota je trvale vyššia ako 130/80mmHg. V tomto prípade hovoríme o hypertenzii 1. stupňa. 

O hypertenzii 2. stupňa hovoríme vtedy, keď je krvný tlak trvalo 140/90mmHg alebo vyšší.

Keďže krvný tlak môže kolísať, diagnóza hypertenzie je zvyčajne založená na dvoch alebo viacerých meraniach tlaku, vykonaných pri rôznych príležitostiach.

Ako sme na tom s vysokým tlakom na Slovensku?

Podľa štatistík z roku 2021 bolo v slovenských kardiologických ambulanciách sledovaných 240 590 pacientov s vysokým tlakom. Toto číslo však nehovorí, koľko ľudí reálne trpí vysokým krvným tlakom na Slovensku, pretože hypertenzia dlho prebieha bez príznakov.

Pokiaľ si pacient preventívne nezmeria tlak, alebo nezačne pociťovať ťažkosti tak o svojej chorobe nevie. Najvyšší podiel dlhodobo tvoria pacienti vo veku od 45 do 64 rokov.

K čomu vedie vysoký tlak z dlhodobého hľadiska?

Neliečený vysoký krvný tlak zvyšuje záťaž srdca, čo môže viesť k infarktu, srdcovému zlyhaniu a nepravidelnému tepu srdca. Dlhodobo zvýšený tlak poškodzuje cievy v celom tele, čo zvyšuje riziko mŕtvice, chronického ochorenia obličiek, ktoré môže prejsť až do zlyhania obličiek a taktiež môže viesť k strate zraku.

Našťastie je liečba vysokého tlaku zvyčajne jednoduchá a môže pomôcť predchádzať týmto zdravotným problémom.

Účinné spôsoby ako znížiť tlak

Je mnoho metód čo na vysoký tlak vplývajú pozitívne. Či už ide o jednoduché zmeny životného štýlu alebo lieky na vysoký krvný tlak, obe majú preukázanú účinnosť v znižovaní tlaku. Viete však kedy zvoliť ktorú metódu?

Vysoký tlak a liečba

  • Pri hypertenzii 1. stupňa, keď sa krvný tlak pohybuje od 130-139 systolického alebo 80-89mmHg diastolického, lekári zvyknú pacientom odporučiť najprv zmenu životného štýlu. V prípade, že pacient nedodržiava zásady zdravého životného štýlu alebo ak má pridružené ochorenia, lekári môžu zvážiť antihypertenzíva (lieky na vysoký krvný tlak na predpis).
  • Ak má pacient hypertenziu 2. stupňa, kedy je tlak trvalo 140/90mmHg a viac zdravotníci predpisujú kombináciu liekov na krvný tlak ako aj zmeny životného štýlu.

Ako znížiť vysoký tlak bez liekov

Životný štýl zohráva dôležitú úlohu pri liečbe vysokého krvného tlaku. V prvotných štádiách ochorenia, pri hypertenzii 1. typu, sa využíva nefarmakologická liečba hypertenzie, ktorá sa považuje za účinný spôsob ako znížiť tlak bez liekov. 

Medzi 10 hlavných faktorov životného štýlu, ktoré môžu znížiť krvný tlak a udržať ho patrí:

1. Udržiavanie zdravej váhy

Krvný tlak sa často zvyšuje so zvyšujúcou sa hmotnosťou. Strata hmotnosti je jednou z najúčinnejších zmien životného štýlu na kontrolu krvného tlaku. Ak máte nadváhu alebo obezitu, strata aj malého množstva hmotnosti môže pomôcť znížiť krvný tlak.

Dôležitý je aj obvod pásu. Mužom sa zvyšuje riziko hypertenzie ak je ich obvod pásu väčší ako 102 centimetrov a ženám aj majú obvod pásu väčší ako 89 centimetrov. 

2. Pravidelné cvičenie

Pravidelná fyzická aktivita môže znížiť krvný tlak asi o 5 až 8 mmHg. Je dôležité cvičiť dlhodobo, aby sa krvný tlak opäť nezvýšil. Všeobecným cieľom je mať každý deň aspoň 30 minút miernej fyzickej aktivity.

Niektoré príklady aeróbneho cvičenia, ktoré pomôžu znížiť krvný tlak, zahŕňajú chôdzu, jogging, jazdu na bicykli, plávanie alebo tanec.

Pravidelné cvičenie a vysoký krvný tlak
Anna Shvets/Pexels.com

3. Konzumácia zdravej stravy

Konzumácia stravy bohatej na celozrnné výrobky, ovocie, zeleninu, nízkotučné mliečne výrobky a potraviny s nízkym obsahom nasýtených tukov a cholesterolu môže znížiť vysoký krvný tlak až o 11 mm Hg.

4. Zníženie príjmu soli

Aj malé zníženie sodíka v strave môže zlepšiť zdravie srdca a znížiť vysoký krvný tlak asi o 5 až 6 mm Hg. Obmedzte konzumáciu spracovaných potravín a na dochutenie jedla použite miesto soli bylinky a korenie. 

5. Dostatočný príjem draslíka

Draslík v strave môže znížiť účinky soli (sodíka) na krvný tlak. Uprednostnite pred voľnopredajnými doplnkami potraviny, ako sú banány, pomaranče a listová zelenina, ktoré sú najlepším zdrojom draslíka.

6. Obmedzenie alkoholu

Obmedzenie alkoholu na menej ako jeden nápoj denne pre ženy alebo dva drinky denne pre mužov môže pomôcť znížiť krvný tlak približne o 4 mm Hg. Pitie alkoholu môže tiež znížiť účinnosť liekov na krvný tlak.

7. Obmedzenie nikotínu

Obmedzenie fajčenia má pozitívny vplyv na tlak, pretože látky v tabakovom dyme zužujú cievy, zvyšujú srdcovú frekvenciu a prispievajú k hypertenzii. Keď človek prestane fajčiť, cievy sa začnú uvoľňovať, čím sa zlepší prietok krvi a zníži sa celkové zaťaženie srdcovocievneho systému.

8. Zníženie stresu

Dlhodobý emocionálny stres môže prispieť k vysokému krvnému tlaku. Preto ak je to možné vyhýbajte sa ľuďom a situáciám, ktoré vás stresujú, nájdite si čas na relax a príjemné aktivity. So stresom môžu pomôcť aj dychové cvičenia, meditácia alebo joga. 

Cliff Booth/Pexels.com

9. Kvalitný spánok

Zlá kvalita spánku, menej ako šesť hodín spánku každú noc počas niekoľkých týždňov, môže prispieť k hypertenzii, narušením prirodzených mechanizmov regulácie krvného tlaku v tele. Preto je vytvorenie konzistentného spánkového režimu a uprednostnenie dostatočnej dĺžky spánku sú nevyhnutné pre kontrolu hypertenzie.

10. Merajte si krvný tlak doma a nevynechávajte preventívne prehliadky

Domáce tlakomery sú široko dostupné bez lekárskeho predpisu, preto si jeden zaobstarajte a sledujte si pravidelne krvný tlak. Uistíte sa tak, že vám zmeny životného štýlu pomáhajú. V prípade, že nie, rýchlo to zistíte a vyhľadáte lekára, ktorý vám podchytí zvyšujúci sa tlak antihypertenzívami.

Liečba hypertenzie

Existuje niekoľko liekov zo skupiny ‘‘antihypertenzíva‘‘ alebo aj lieky na vysoký krvný tlak, z ktorých každý má svoj mechanizmus účinku.

Výber konkrétneho lieku závisí od rôznych faktorov ako je vek pacienta, pridružené ochorenia (napr. cukrovka, srdcové zlyhanie) a akékoľvek kontraindikácie (dôvody pre ktoré liek nemôže byť predpísaný) alebo vedľajšie účinky. 

Liečba hypertenzie by mala byť prispôsobená špecifickým potrebám pacienta, pričom je bežné ak lekár predpíše pacientovi, na zvládnutie vysokého tlaku, kombináciu viacerých antihypertenzív.

Preto sa nedá konkrétne určiť ktorý liek na vysoký krvný tlak je najlepší, pretože sa to môže líšiť od pacienta k pacientovi.

Aké máme lieky na vysoký krvný tlak na predpis?

Medzi hlavné triedy liekov na vysoký krvný tlak patria:

ACE inhibítory (Enalapril, Lizinopril, Ramipril)

ACE inhibítory sú obzvlášť prospešné pre pacientov s cukrovkou, pretože pomáhajú chrániť obličky, ako aj pre pacientov so srdcovým zlyhaním a chronickým ochorením obličiek.

Aj keď je liek všeobecne dobre znášaný, medzi bežné vedľajšie účinky patrí pretrvávajúci suchý kašeľ, občasné závraty v dôsledku zníženého krvného tlaku a potenciálne zvýšenie hladín draslíka v krvi.

Blokátory receptoru pre angiotenzín II (Losartan, Valsartan)

Predpisujú sa pacientom, ktorí netolerujú ACE inhibítory (ak majú pacienti s ACE inhibítormi dlhodobý kašeľ). Inak sú predpisované podobne ako ACE inhibítory pacientom s cukrovkou a ochorením obličiek, často sa používajú pri diabetickej nefropatii. Nežiadúce účinky majú okrem kašľa rovnaké ako ACE inhibítory.

Blokátory vápnikových kanálov (Amlodipín, Diltiazem)

Sú vhodné pre pacientov, ktorých trápi ochorenie koronárnych tepien (angina pectoris- bolesť na hrudníku) a určité poruchy srdcového rytmu. Môžu spôsobiť vedľajšie účinky ako je opuch členkov, návaly horúčavy alebo zápcha.

Beta blokátory (Metoprolol, Propanolol) 

Často sa používajú u pacientov s anamnézou srdcového infarktu, angíny pectoris alebo srdcového zlyhania. Beta blokátory sa môžu použiť aj na zvládnutie migrény a úzkosti. Vedľajšie účinky môžu zahŕňať únavu, závraty a v niektorých prípadoch aj zhoršenie základných stavov.

Tiazidové diuretiká (Hydrochlortiazid)

Sú predpisované na liečbu hypertenzie a v prípadoch zadržiavania tekutín spojených so stavmi, ako je srdcové zlyhanie a opuchy. Často sa považujú za liečbu prvej línie esenciálnej hypertenzie a sú obzvlášť účinné u pacientov bez výrazného poškodenia obličiek. Časté vedľajšie účinky môžu zahŕňať nerovnováhu elektrolytov, ako sú nízke hladiny draslíka a zvýšené močenie.

Slučkové diuretiká (Furosemid)

Slučkové diuretiká sú účinné najmä u pacientov so závažnejším zadržiavaním tekutín, pri pokročilom ochorení obličiek, kde sú tiazidy menej účinné. Časté vedľajšie účinky zahŕňajú nerovnováhu elektrolytov, najmä nízke hladiny draslíka a zvýšené močenie.

Priame inhibítory renínu (Aliskiren)

Vo všeobecnosti sa používajú ako alternatíva, keď ACE inhibítory alebo blokátory angiotenzínového receptoru nie sú dobre tolerované.

Alfa blokátory (Prazosín, Doxazosín)

Alfa-blokátory sa bežne používajú u pacientov s hypertenziou aj benígnou hyperpláziou prostaty (nerakovinové zväčšenie prostaty), pretože riešia oba stavy súčasne.

Vysoký tlak je chronický stav, a preto je dôsledné dodržiavanie liekov rozhodujúce pre dlhodobú efektivitu liečby. Náhle vysadenie antihypertenzív môže viesť k náhlemu zvýšeniu krvného tlaku, čo môže spôsobiť vážne komplikácie (infarkt, mŕtvica, poškodenie obličiek). Pacienti by sa mali poradiť so svojim lekárom skôr, ako urobia akékoľvek zmeny v ich antihypertenzívnej liečbe.

Lieky na vysoký tlak bez predpisu

Všetky lieky schválené na liečbu vysokého tlaku sú výhradne na lekársky predpis, pretože na užívanie týchto liekov je nevyhnutné vyšetrenie, zváženie individuálnych potrieb pacienta, vedľajších účinkov a pravidelné sledovanie lekárom.

Zatiaľ čo niektoré doplnky stravy a bylinné prípravky môžu tvrdiť, že majú účinky na zníženie krvného tlaku, ich bezpečnosť a účinnosť sa môže líšiť. Preto by ste sa pred ich užitím mali poradiť s lekárom, či sú vhodné práve pre vás.

Pri písaní článku boli použité tieto zdroje:

High blood pressure

NCZI: Vysoký krvný tlak

Mayoclinic: High blood pressure

Mayoclinic: High blood pressure treatment

Hypertension treatment

Healthline: Hypertension treatment

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
búšenie srdcacievydýchavičnosťhypertenziapohyb a športsrdcezávraťzdravý životný štýl