13.11.2024 • 6 minút na prečítanie

Príznaky chrípky: Ktoré sú najčastejšie a kedy radšej vyhľadať lekára?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Horúčka, kašeľ, bolesť hlavy aj celého tela? Príznaky chrípky prichádzajú náhle a niekedy vás môžu dostať až do nemocnice. Prečítajte si, čo pri chrípke nepodceniť a kedy už radšej navštíviť lekára.

Čo je to chrípka a prečo ju netreba podceňovať?

Chrípka je veľmi infekčné vírusové ochorenie. Najčastejšie nás napáda v zimných mesiacoch a šíri sa najmä v kolektívoch a medzi deťmi. Nanešťastie sa ňou vieme nakaziť aj v lete. 

Keďže chrípku spôsobuje vírus, lieči sa symptomaticky a odpočinkom. Zvyčajne na ňu pomáhajú aj babské recepty, no i tak ju netreba podceňovať. Môže totiž spôsobiť vážne komplikácie, ako je napríklad zápal pľúc alebo zápal priedušiek. V najhoršom prípade vás môže dostať do nemocnice pre sťažené dýchanie a vysoké horúčky. 

Aké sú príčiny chrípky?

Hlavnou príčinou chrípky je vírus, ktorého hostiteľom je človek. Ak sme sa nakazili a prepukne u nás ochorenie, zvyčajne sa šíri veľmi ľahko – kvapôčkami. Chrípka teda patrí k kvapôčkovým infekciám, ktoré sa prenášajú kýchaním a kašľaním. Hlavné miesto vstupu vírusu do nášho tela je nosohltan. 

Ako odlíšiť chrípku od prechladnutia? 

PríznakyChrípkaPrechladnutie 
Začiatok ochorenianáhly (aj v priebehu dňa)postupný nástup príznakov
Doba trvania1 – 2 týždne max.3 – 7 dní
Horúčkavysoká (nad 38 °C)menej častá
Bolesť telaveľmi častázriedkavá/žiadna
Bolesť hlavysilnámiernejšia
Únavavýrazná a trvá často aj po vyzdravenímierna
Kašeľsuchývlhký, produktívny s hlienom
Bolesť hrdlamenej častá, no vyskytuje sačastá
Upchatý nosvyskytuje sa (niekedy aj strata čuchu)vyskytuje sa
Komplikáciezápal pľúc a priedušiekzvyčajne neprechádza do komplikácií

Ako môžete vidieť v tabuľke, základným rozdielom medzi chrípkou a prechladnutím je dĺžka trvania a intenzita príznakov. Nástup chrípky je veľmi rýchly a je bežné, že ráno sa cítite zdravý a večer už máte vysokú horúčku a bolesti celého tela. Prechladnutie má iba mierne príznaky a zvyčajne trvá kratšie. 

Hlavné príznaky chrípky

Príznaky chrípky sa môžu ľahko zameniť s prechladnutím, medzi najčastejšie prejavy patria:

  • horúčka nad 38 °C – stúpa najmä vo večerných hodinách 
  • zimnica
  • bolesť hlavy
  • bolesť celého tela
  • silná únava
  • bolesť hrdla 
  • nádcha 
  • suchý a dráždivý kašeľ

Príznaky chrípky trvajú zvyčajne od 5 až 7 dní, no nie je nezvyčajné, ak únava pretrváva aj do dvoch týždňov po uzdravení. 

Freepik.com

Aký je rozdiel v príznakoch chrípky u detí a dospelých?

Rozdiely v príznakoch chrípky u detí a dospelých nie sú až také veľké. U detí však chrípka môže trvať dlhšie, a to až 10 dní. Takisto je u nich vyššie riziko komplikácií. Pri vysokých horúčkach môžu u detí hroziť febrilné kŕče či problémy s odkašliavaním hlienov.

Chrípka a tehotenstvo 

Príznaky chrípky v tehotenstve sú rovnaké ako mimo neho. Väčší pozor si však musíte dávať na vysoké horúčky, ktoré majú nepriaznivý vývoj na plod. Okrem toho môže vírus chrípky v prvých mesiacoch vyvolať potrat a neskôr aj predčasný pôrod. 

Liečba je v tehotenstve o čosi prísnejšia. Na zníženie teploty si zvyčajne môžete dať iba paracetamol. Ak sa k chrípke pridruží bakteriálna infekcia, z rady antibiotík môžete iba tie s obsahom penicilínov alebo cefalosporínov. 

Aké prejavy má chrípka v lete?

Príznaky nakazenia sa chrípkou v lete sú v zásade veľmi podobné ako v zime, no často ich vnímame inak. Veľakrát si ich zamieňame s prehriatím, úpalom alebo črevnými virózami. 

V tabuľke nájdete základné rozdiely príznakov a ich vnímania, ak vás chrípka dobehne v lete. 

PRÍZNAKYCHRÍPKA V LETE
vnímanie vysokej horúčkyzamieňa sa s prehriatím alebo úpalom
únava a slabosťvnímaná výraznejšie (pre vysoké vonkajšie teploty)
strata chuti do jedlačasto sa zamieňa s nechutenstvom z tepla
komplikáciemôže sa často zamienať alebo byť sprevádzaná črevnou virózou (vracanie, hnačky)

Kedy by ste mali s chrípkou navštíviť lekára? 

Tak ako pri každej chorobe, ak príznaky neustupujú alebo sa, naopak, zhoršujú, mali by ste navštíviť lekára. Návštevu by nemali odkladať najmä tehotné ženy a deti, u ktorých je riziko komplikácií vyššie. 

Určite nečakajte a poraďte sa s lekárom, ak vás trápi: 

  • sťažené dýchanie alebo tlak na hrudníku
  • veľmi silný a neutíchajúci kašeľ
  • vysoké horúčky, ktoré sa vám nedarí znížiť 

Diagnostika chrípky u lekára 

Lekár vie odlíšiť chrípku od iných ochorení, najmä podľa príznakov a hodnoty CRP. Odberom jednej kvapky krvi z bruška prsta získa hodnotu CRP, ktorá stúpa pri bakteriálnych ochoreniach, no nie pri vírusových. Ak sa mu váš zdravotný stav nebude pozdávať, môže vám nasadiť antibiotiká, aby nedošlo ku komplikáciám, ktoré spôsobujú baktérie. 

Freepik.com

Prevencia a očkovanie proti chrípke

Najúčinnejšou prevenciou pred chrípkou je dodržiavanie zásad správnej hygieny a vyhýbanie sa davom ľudí. Čo robiť, aby vás tak ľahko nedobehla?

  • Umývajte si ruky s mydlom a vodou aspoň 20 sekúnd. 
  • Nepodávajte si ruky, ak nemusíte.
  • Ak ste v čakárni alebo v MHD, noste rúško.
  • Pravidelne dopĺňajte vitamín C, D a zinok. 
  • Deti v škole by mali používať vlastný uterák, perá a takisto si nepožičiavať fľaše s vodou.

Očkovanie proti chrípke je najlepší spôsob ochrany. Na Slovensku sa očkuje neživými vakcínami, čo znamená, že sú vhodné a odporúčané aj pre tehotné ženy a deti. Pre deti vo veku 2 – 18 rokov je možnosť zaočkovania sa aj bezbolestnou nazálnou vakcínou, ktorá sa podáva vo forme kvapiek do nosa.

Očkovať sa nesmiete, ak ste chorý a takisto sa nemôžu očkovať bábätká do 6 mesiacov. Z tohto dôvodu je najlepšie, ak sa mamička zaočkuje ešte počas tehotenstva a protilátky prejdú placentou do tela bábätka, vďaka čomu ho budú chrániť počas prvých 6 mesiacov života. 

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
chrípka