Cysty na vaječníkoch

Čo je to cysta a ako vyzerá?

Cysta je dutina alebo akýsi vačok, ktorý je najčastejšie vyplnený tekutinou. Obsah cysty môže byť rôzny. Niekedy ide o číru tekutinu, inokedy o krv či kašovitú hmotu. Veľkosti cýst bývajú rôzne – od niekoľkých milimetrov až po veľké niekoľkolitrové.

Cysta na vaječníku je častý nález u žien v reprodukčnom veku, najviac sa vyskytuje na povrchu vaječníka, zriedkavejšie v jeho vnútri. 

Väčšina cýst je nezhubná, čiže nepredstavujú riziko vzniku rakoviny. No opatrnosti nie je nikdy dosť. Samotná veľkosť a obsah cysty spôsobuje u žien mnoho príznakov, ktoré môžu ovplyvniť ich menštruačný cyklus či pohlavný život.

Preto sú preventívne prehliadky spojené s USG vyšetrením veľmi dôležité.

Shutterstock.com

Prečo vznikajú cysty na vaječníkoch a aké typy poznáme? 

Príčin vzniku cýst je mnoho a je ťažké určiť ich presne. Medzi najčastejšie dôvody, prečo sa cysty na vaječníkoch objavia, patria: 

Takisto ak ste už v minulosti mali vaječníkové cysty, je vysoko pravdepodobné, že sa ešte ukážu. Riziko ich vzniku zvyšuje aj fajčenie alebo chirurgické zákroky vaječníkov. 

Typy cýst na vaječníkoch

Na vaječníku môže byť prítomná buď iba jedna cysta, ktorá môže a nemusí spôsobovať príznaky, alebo ich tam je hneď niekoľko. Vtedy sa súborne nazývajú syndróm polycystických vaječníkov, ktorý má negatívny vplyv na oplodnenie, pričom u žien s týmto ochorením sa často prejavuje nadmerný rast ochlpenia.

Samotné cysty sú vo väčšine prípadov nezhubné, no môžu prejsť do zhubnej formy, čo určí až výsledok histologického vyšetrenia a onkomarkerov CA 125, HE4 a ROMA indexu (Risk of Ovarian Malignancy Algorithm). Nádorové markery HE4 a CA 125 a z nich vypočítaný ROMA index slúžia na včasnú diagnostiku rakoviny vaječníkov.

Na vaječníkoch môžu byť prítomné tieto typy cýst: 

  • endometrioidná cysta – endometrióm 
  • dermoidná cysta – teratóm 
  • funkčné cysty – folikulárna cysta a cysta žltého telieska 

Endometrioidná cysta – endometrióm 

Endometriálna cysta na vaječníku (čokoládová cysta, Sampsonova cysta) je najčastejším ukazovateľom endometriózy. Prerastajúce endometrium, teda sliznica maternice, formuje na vaječníku cystu, v ktorej prebiehajú cyklické zmeny podobné zmenám v dutine maternice pri menštruačnom cykle. Krv hromadená v cyste časom podlieha degradácii, výsledkom čoho je typický čokoládový obsah cysty.

Pacientky v úvodných štádiách zvyčajne nemajú žiadne ťažkosti, neskôr sa zvykne objaviť bolestivá menštruácia. Chronická panvová bolesť je typická pre štádium zrastov.

Freepik.com

Dermoidná cysta na vaječníku – teratóm 

Dermoidná cysta alebo zrelý teratóm vzniká zo zárodočných buniek vaječníka. Špecifický je obsah teratómov – môžeme tu nájsť akékoľvek tkanivo ľudského tela (vlasy, chrupavka, nechty, kožný maz, zuby). Bežná veľkosť cysty je do 10 cm, aj keď nie je raritou ani väčší rozmer.

Pacientky väčšinou nemajú žiadne ťažkosti, prípadne ich do ambulancie privedú bolesti v podbrušku či poruchy menštruačného cyklu. 

Funkčné cysty – folikulárna cysta a cysta žltého telieska 

V priebehu reprodukčného obdobia ženy dochádza k dozrievaniu folikulov na vaječníku. Počas menštruačného cyklu zvyčajne dozrieva a výrazne rastie jeden – ide o dominantný folikul. V čase ovulácie dochádza k prasknutiu jeho steny a uvoľneniu vajíčka. 

Pokiaľ folikul nepraskne, začne sa hromadiť tekutina v jeho vnútri, čo spôsobí jeho zväčšovanie a vznik folikulárnej cysty. Jej veľkosť môže dosahovať až 8 cm a pri ďalšej menštruácii obvykle praská. 

Cysta žltého telieska

Základnou funkciou žltého telieska je produkcia hormónov, ktoré plnia úlohu počas tehotenstva v rámci vývinu placenty. Ak nedôjde k oplodneniu, žlté teliesko zaniká. Ak sa ale žlté teliesko uzavrie spoločne s nahromadenou krvou, vytvorí sa cysta žltého telieska o veľkosti do 3 cm. Možnou príčinou vzniku tohto typu cysty je aj užívanie hormónov na stimuláciu ovulácie.

Freepik.com

Niekedy lekár liečbu nezačne, keďže väčšina cýst malých rozmerov praskne a vstrebe sa behom menštruačného cyklu.

Prasknutie cysty na vaječníku môžete cítiť ako ostrú bodavú bolesť podbruška – niekedy je dokonca natoľko neznesiteľná, že pripomína zápal slepého čreva.

Môže však ísť aj o život ohrozujúci stav, pri ktorom dochádza k vnútornému krvácaniu, poklesu tlaku a k slabosti. Vtedy je nutná hospitalizácia a chirurgický výkon.