Keď hladina cukru v krvi poklesne pod bezpečnú hranicu, naše telo spustí „alarm“ a mobilizuje zásoby. Viete, čo by ste mali robiť pri hypoglykémii?
Hypoglykémia je stav, pri ktorom poklesne hladina krvného cukru (glukózy) pod spodnú hranicu normy 3,3 mmol/l.
Keďže glukóza je základným zdrojom energie pre celý organizmus, ten na jej pokles reaguje spustením „alarmu“. Začne napríklad vylučovať stresový hormón adrenalín, ktorý je zodpovedný za prvé prejavy hypoglykémie.
Patrí medzi ne:
Ďalšou reakciou tela na nedostatok cukru je, že začne mobilizovať zásoby cukru, ktoré má každý z nás uložené v pečeni a vo svaloch.
Problém spočíva v tom, že zásoby vystačia len na krátky čas. Ak rýchlo nepríde nová dodávka, nízky cukor sa prejaví aj na mozgovej činnosti.
Objaviť sa môže:
Hypoglykémia môže nastať z viacerých príčin. Jednou z nich býva neliečený, ale aj nesprávne liečený diabetes – napríklad vysoké dávky inzulínu či liekov s antidiabetickým účinkom.
Ďalšími dôvodmi môžu byť:
Hypoglykémia je vážny stav a často vyžaduje pomoc druhej osoby. Preto je dôležité vedieť, ako postupovať, ak sa u vás alebo u niekoho vo vašom okolí objaví.
Ak je človek s hypoglykémiou pri vedomí a dokáže prehĺtať, mali by ste mu okamžite podať rýchlo vstrebateľné sacharidy (napr. hroznový cukor, ovocnú šťavu, med, džem).
Cukor sa vstrebáva aj cez sliznicu v ústach, takže ťažkosti ustúpia zvyčajne už za 5 až 10 minút. Ak postihnutá osoba stráca vedomie, môžete jej do príchodu sanitky medzi zuby a líce vložiť kocku cukru.
Nevhodné na riešenie hypoglykémie sú potraviny síce sladké, ale bohaté na tuky (čokoláda, zmrzlina, zákusky), pretože tuk spomaľuje absorpciu cukru.
Takisto netreba zabudnúť, že nápoje s umelými sladidlami nepomôžu. Po prekonaní najakútnejšej fázy by mal človek niečo malé zjesť a ďalej si pravidelne kontrolovať cukor v krvi, aby sa hypoglykémia neopakovala.
Ak nájdete s poruchou vedomia niekoho, o kom viete, že má diabetes, ponúknite mu niečo sladké a zavolajte pomoc. Svoju asistenciu poskytnite aj v prípade, ak vidíte človeka neschopného si pomôcť a jeho správanie sa vám zdá čudné. Niekedy môže takáto osoba vyzerať ako opitá, prípadne nadrogovaná. Zavolajte rýchlu pomoc na čísle 112 alebo 155! Nikdy nepodajte inzulín!
Podanie inzulínu počas hypoglykémie totiž hladinu cukru v krvi ešte viac zníži a dotyčný upadne do kómy, ba dokonca môže aj zomrieť. Lekár pacientovi s hypoglykémiou podá roztok glukózy priamo do žily. Je tak vtedy svedkom „zázračného“ uzdravenia, keďže človek v bezvedomí sa po jednej injekcii preberie a je v poriadku.
Diabetici zvyknú mať pri sebe ako prvú pomoc hormón glukagón v injekčnej forme. Jeho aplikáciu zvládne aj laik.
Ak je osoba v bezvedomí alebo nedokáže prehĺtať, nesnažte sa jej podať nápoje ani jedlo. V takomto prípade je potrebné privolať záchrannú službu (na čísle 112 alebo 155).
Najjednoduchšou a najúčinnejšou metódou na odstránenie príznakov nízkej hladiny cukru v krvi u nediabetikov je pravidelný príjem sacharidov s nízkym glykemickým indexom (napr. celozrnné potraviny, ovocie, zelenina, oriešky, mliečne výrobky, strava bohatá na vlákninu).
Hypoglykémii je možné predísť. Mali by ste sa o to snažiť najmä v prípade, že ste diabetik, a to tak, že si budete pravidelne merať hodnoty glykémie pomocou glukomeru. Vďaka monitorovaniu budete mať lepší prehľad o svojom zdravotnom stave a v prípade neistoty sa budete vedieť ľahšie rozhodnúť, ako pokračovať.
Hypoglykémia môže nastať aj počas tehotenstva. Jej príznaky sú rovnaké ako u netehotných žien, teda najmä slabosť, závraty, potenie, búšenie srdca či zmätenosť.
Ak pociťujete tieto symptómy, je dôležité, aby ste rýchlo zvýšili nízku hladinu cukru v krvi. Môžete si dať 2 dl sladenej limonády alebo ovocného džúsu, prípadne lyžicu medu alebo džemu. Ak sa príznaky nelepšia alebo ak sa takáto situácia opakuje, poraďte sa so svojím gynekológom alebo všeobecným lekárom.
U detí sa objavujú rovnaké príznaky hypoglykémie ako u tehotných žien a dospelých. Ak dieťa pociťuje vyššie spomenuté prejavy, liečba hypoglykémie je rovnaká (podať niečo sladké). Takisto by malo byť pravidelne sledované a dodržiavať diétne opatrenia.
Najčastejšie sa hypoglykémia týka pacientov s cukrovkou, ktorí užívajú inzulín alebo tabletky na zníženie cukru v krvi. No nízky cukor v krvi sa môže vyskytnúť aj u nediabetikov, u zdravých ľudí alebo pri iných chorobách.
U zdravých ľudí je hypoglykémia najčastejšie vyvolaná konzumáciou stravy bohatej na jednoduché cukry, tzv. jedlá s vysokým glykemickým indexom (napr. sladké múčne pokrmy).
Jednoduché cukry sa rýchlo vstrebávajú a spôsobujú prudký vzostup inzulínu – následkom je náhly nárast glykémie. Ako rýchlo však hladina cukru v krvi stúpne, tak rýchlo aj klesne a nastane hypoglykémia.
Nalačno sa bežne vyskytuje u detí, mladých ľudí a u tehotných žien.
Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje