27.07.2021 • 8 minút na prečítanie

Vieme prečo autizmus vzniká? Aké sú charakteristické črty osôb s autizmom a do akej miery ovplyvňuje ich život?

Duševné zdravieZdravý život

V tomto článku sa dozviete

Veľmi častým príznakom autizmu je nadmerná alebo nedostatočná citlivosť na zmyslové podnety – zvuky, svetlá, dotyk, chute, vône, bolesť a iné podnety. Príčina jeho vzniku dodnes nie je známa.

Čo je to autizmus a kedy sa prejaví?

Pojem autizmus/porucha autistického spektra (ASD) označuje širokú škálu stavov charakterizovaných problémami so sociálnymi zručnosťami, opakujúcim sa správaním, rečou a neverbálnou komunikáciou. Podľa Centra pre kontrolu chorôb postihuje dnes autizmus v USA odhadom 1 z 54 detí.  

Neexistuje jeden typ autizmu, ale veľa podtypov, ktoré sú ovplyvnené kombináciou genetických a environmentálnych faktorov. Pretože autizmus je porucha spektra, každý človek s autizmom má osobitnú skupinu silných stránok a čelí iným výzvam. Spôsoby ako sa ľudia s autizmom učia, myslia a riešia problémy, sa môžu veľmi líšiť – zatiaľ čo pre niekoho môžu byť tieto činnosti jednoduché samozrejmé, pre iného sú vážne náročné. Niektorí ľudia s ASD môžu vyžadovať značnú podporu v každodennom živote, zatiaľ čo iným stačí menšia a v niektorých prípadoch títo ľudia môžu žiť úplne nezávisle.

Na vývoj autizmu môže mať vplyv niekoľko faktorov. Často ho sprevádza senzorická citlivosťzdravotné ťažkosti, ako sú gastrointestinálne poruchy, záchvaty alebo poruchy spánku, ale aj problémy v oblasti duševného zdravia, ako sú úzkosť, depresia a nepozornosť.

Známky autizmu sa zvyčajne objavujú vo veku 2 alebo 3 rokov. Niektoré súvisiace oneskorenia vo vývoji sa môžu objaviť ešte skôr a často ich možno diagnostikovať už v 18 mesiacoch.

Aké sú hlavné príznaky autizmu?

Medzi hlavné príznaky patria najmä problémy v sociálnej komunikácii a obmedzené, opakujúce sa správanie. Tieto príznaky môžu začať už v ranom detstve (aj keď môžu zostať nerozpoznané) a pretrvávať a zasahovať do každodenného života.

Špecializovaní poskytovatelia zdravotnej starostlivosti diagnostikujú autizmus pomocou kontrolného zoznamu kritérií v dvoch vyššie uvedených kategóriách. Posudzujú tiež závažnosť symptómov autizmu. Stupnica závažnosti autizmu odráža to, koľko podpory človek potrebuje pre každodenné fungovanie.      

Mnoho ľudí s autizmom má zmyslové problémy. Spravidla ide o nadmernú alebo nedostatočnú citlivosť na zvuky, svetlá, dotyk, chute, vône, bolesť a iné podnety. 

Autizmus je tiež spájaný s vysokou mierou určitých stavov fyzického a duševného zdravia.

Akým problémom v sociálnej komunikácii ľudia s autizmom čelia?

Deti a dospelí s autizmom majú ťažkosti s verbálnou aj neverbálnou komunikáciou . Napríklad nemusia rozumieť alebo vhodne používať:

  • hovorený jazyk (asi tretina ľudí s autizmom používa iba neverbálnu komunikáciu),
  • gestá,
  • očný kontakt,
  • výrazy tváre,
  • tón hlasu,
  • výrazy, ktoré sa nemajú brať doslovne.

Medzi ďalšie sociálne výzvy patria tieto ťažkosti:

  • rozpoznávanie emócií a zámerov u druhých,
  • rozpoznanie vlastných emócii,
  • vyjadrovanie emócií,
  • hľadanie emocionálneho pochopenia u ostatných,
  • cítia sa nepríjemne v sociálnych situáciách,
  • striedanie sa v konverzácii,
  • meranie osobného priestoru (primeraná vzdialenosť medzi ľuďmi).

Čo si môžeme predstaviť pod pojmom obmedzené a opakujúce sa správanie?

Toto správanie sa v celom autistickom spektre veľmi líši. Môže zahŕňať:

  • opakované pohyby tela (napr. kývanie, mávanie, rotácia, beh dopredu a dozadu),
  • opakované pohyby s predmetmi (napr. krútenie kolesami, trasenie paličkami)
  • pozeranie na svetlá alebo točenie predmetov,
  • rituálne správanie (napr. zoradenie objektov, opakované dotýkanie sa objektov v stanovenom poradí),
  • úzky alebo extrémny záujem o konkrétne témy,
  • potreba nemennej rutiny/odpor voči zmenám (napr. rovnaký denný rozvrh, stravovacie návyky, oblečenie, cesta do školy).

     

Emócie
Autor:Rawpixel.com/Shutterstock.com

Čo spôsobuje autizmus?

Nasledujúce informácie nie sú určené na diagnostiku alebo liečbu. Nemali by byť náhradou konzultácie s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

Častou otázkou po diagnostikovaní autizmu je, čo je jeho príčinou. Avšak, vieme, že neexistuje žiadna priama príčina autizmu. Výskumy naznačujú, že autizmus sa vyvíja z kombinácie genetických a negenetických alebo environmentálnych vplyvov.  

Zdá sa, že tieto vplyvy zvyšujú riziko, že sa u dieťaťa vyvinie autizmus. Je však dôležité mať na pamäti, že zvýšené riziko nie je to isté ako príčina. Napríklad niektoré mutácie génov spojené s autizmom sa dajú nájsť aj u ľudí, ktorí túto poruchu nemajú. Podobne sa porucha nevyvinie u každého, kto je vystavený environmentálnemu rizikovému faktoru pre autizmus. V skutočnosti väčšina ľudí mu vystavená, autizmus mať nebude.

Genetické rizikové faktory

Výskumy hovoria, že autizmus má tendenciu byť dedičný v rodinách. Mutácie určitých génov zvyšujú riziko, že sa u dieťaťa vyvinie autizmus. Ak rodič nesie jednu alebo viac z týchto mutácií, môže sa tak takýto gén dostať k dieťaťu (aj keď rodič nemá autizmus). Inokedy tieto genetické zmeny vznikajú spontánne u skorého embrya alebo u spermií či vajíčka. Väčšina týchto génových zmien opäť sama o sebe nespôsobuje autizmus. Jednoducho iba zvyšujú riziko poruchy.

Avšak, rodičia, ktorí majú dieťa s ASD, majú 2 – 18 percentnú pravdepodobnosť mať druhé dieťa, ktoré bude tiež postihnuté. Štúdie preukázali, že medzi jednovaječnými dvojčatami, ak má jedno dieťa autizmus, bude druhé postihnuté asi na 36 – 95%. U neidentických dvojčiat, ak má jedno dieťa autizmus, je druhé postihnuté asi v 31% prípadov. 

Environmentálne rizikové faktory

Určité vplyvy prostredia môžu ďalej zvyšovať alebo znižovať riziko autizmu u ľudí, ktorí sú geneticky náchylní na poruchu. Dôležité je, že zvýšenie alebo zníženie rizika sa javí ako malé pre ktorýkoľvek z týchto rizikových faktorov:

  • zvýšené riziko:
    • pokročilý vek rodiča,
    • tehotenstvo a pôrodné komplikácie (napr. nedonosenosť pred 26. týždňom, nízka pôrodná hmotnosť, viacpočetné tehotenstvo),
    • tehotenstvo vzdialené menej ako jeden rok od predchádzajúceho,
  • znížené riziko:
    • prenatálne vitamíny obsahujúce kyselinu listovú pred a pri počatí a počas tehotenstva.
Autizmus
Autor:Iriskana/Shutterstock.com

Vakcíny a autizmus – konšpiračný strašiak

Každá rodina má jedinečné skúsenosti s diagnostikou autizmu a pre niektoré korešponduje s načasovaním očkovania dieťaťa. Vedci zároveň za posledné dve desaťročia uskutočnili rozsiahly výskum s cieľom zistiť, či existuje súvislosť medzi očkovaním v detstve a autizmom – výsledky tohto výskumu sú však jednoznačné – vakcíny nespôsobujú autizmus. Jediná štúdia, ktorá takéto niečo naznačovala však bola vyhlásená za zmanipulovanú. Andrew Jeremy Wakefield je britský bývalý lekár a akademik, ktorý bol vyradený z lekárskeho registra kvôli jeho účasti na podvode s autizmom v rámci Lancet MMR štúdii z roku 1998, ktorá nepravdivo tvrdila o súvislosti medzi vakcínami proti osýpkam, príušniciam a rubeole a autizmom.

Rozdiely v biológii mozgu

Ako tieto genetické a negenetické vplyvy vedú k autizmu? Zdá sa, že väčšina ovplyvňuje rozhodujúce aspekty raného vývoja mozgu. Niektoré ovplyvňujú vzájomnú komunikáciu mozgových nervových buniek alebo neurónov a iné ovplyvňujú vzájomnú komunikáciu celých oblastí mozgu. Výskum pokračuje v skúmaní týchto rozdielov z hľadiska vývoja liečby a podpory, ktorá môže zlepšiť kvalitu života.

Prevalencia autizmu – aký rozšírený je v populácii?

V roku 2020 Centrum pre kontrolu chorôb uviedlo, že približne 1 z 54 detí v USA má podľa údajov z roku 2016 diagnostikovanú poruchu autistického spektra (ASD). Konkrétne 1 z 34 chlapcov a 1 zo 144 dievčat. U chlapcov je autizmus diagnostikovaný štyrikrát častejšie ako u dievčat. Väčšina detí je diagnostikovaná až po 4. roku života, aj keď autizmus možno spoľahlivo diagnostikovať už vo veku 2 rokov.

31% detí s ASD má mentálne postihnutie (inteligenčný kvocient<70), 25% je v hraničnom rozmedzí (IQ 71–85) a 44% má skóre IQ v priemernom až nadpriemernom rozmedzí (tj. IQ> 85).    

Autizmus ovplyvňuje všetky etnické a sociálno-ekonomické skupiny. Menšinové skupiny však bývajú diagnostikované neskôr a menej často. Včasná intervencia poskytuje najlepšiu príležitosť na podporu zdravého vývoja a prináša výhody počas celého života. Pre autizmus neexistuje lekárska detekcia.

Súvisiace zdravotné ťažkosti

  • autizmus môže mať vplyv na celé telo,
  • viac ako polovica detí s autizmom má jeden alebo viac chronických problémov so spánkom,
  • úzkostné poruchy postihujú odhadom 11 – 40% detí a dospievajúcich s ASD,
  • depresia postihuje odhadom 7% detí a 26% dospelých s ASD,
  • u detí s autizmom je takmer osemkrát vyššia pravdepodobnosť, že budú trpieť jednou alebo viacerými chronickými gastrointestinálnymi poruchami, ako u iných detí,
  • až jedna tretina ľudí s autizmom má epilepsiu,
  • štúdie naznačujú, že schizofrénia postihuje 4 – 35% dospelých s autizmom (odhadom 1,1% bežnej populácie)
  • zdravotné problémy spojené s autizmom sa vyskytujú počas celého života – od malých detí až po seniorov – takmer tretina (32%) detí vo veku od 2 do 5 rokov s autizmom má nadváhu a 16% je obéznych (v bežnej populácii menej ako štvrtina (23%) vo vekovej skupine od 2 do 5 rokov má nadváhu a iba 10% z nich trpí obezitou).
Obézny chlapec
Autor: Africa Studio/Shutterstock.com

Ako autizmus ovplyvňuje deti a ich duševné zdravie?

  • ako sme už vyššie uviedli, 31% detí s ASD má mentálne postihnutie (IQ <70) s významnými problémami v každodenných činnosti, 25% je v hraničnom rozmedzí (IQ 71–85),
  • takmer dve tretiny detí s autizmom vo veku od 6 do 15 rokov sú šikanované,
  • takmer 28% 8-ročných detí s ASD má sebapoškodzujúce správanie (búchanie do hlavy, hryzenie rúk, škriabanie kože…)
  • hlavnou príčinou smrti detí s autizmom je utopenie – približne 90%,
  • porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) postihuje odhadom 30-61% detí s autizmom,
  • viac ako polovica detí s autizmom má chronické problémy so spánkom,
  • medzi ďalšie ťažkosti postihujúce deti s autizmom patria úzkostné poruchy, depresia, epilepsia či dokonca schizofrénia.

 

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:

What Are the Symptoms of Autism?

What Causes Autism?

Autism Statistics and Facts

Redakcia portálu Lekar.sk
Duševné zdravieZdravý život