Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré sa usádzajú na stenách hrubého čreva, kde napomáhajú správnemu tráveniu. Bránia tiež premnoženiu škodlivých baktérií. Probiotiká potrebujú k životu vlákninu – nestráviteľnú zložku potravy. Kde ich nájdeme?
Najnovšie vedecké štúdie z oblasti probiotík poukazujú na to, že sú nielen kľúčom k zlepšeniu zdravia, posilneniu imunitného systému a liečbe tráviacich problémov, ale že zároveň podporujú aj duševné zdravie a zlepšujú stav niektorých neurologických ochorení.
Bakteriálna mikroflóra zažívacieho traktu predstavuje zložitý ekosystém, v ktorom bolo identifikovaných viac ako 1 000 druhov rôznych baktérií. Tieto mikroorganizmy sú buď zdraviu prospešné, neutrálne alebo škodlivé.
Vďaka priateľskej mikroflóre účinkom „dobrých“ baktérií dochádza k správnej premene potravy, vytváraniu vitamínov, mastných kyselín a iných telu prospešných látok. Okrem toho vylučovaním antibakteriálnych látok chránia organizmus pred premnožením patogénnych mikroorganizmov a plesní a majú priaznivý účinok na imunitu.
Ide o jednozložkové alebo viaczložkové kultúry živých mikroorganizmov, ktoré po podaní priaznivo ovplyvňujú črevnú mikroflóru a zdravotný stav prijímateľa. Medzi probiotiká sa v súčasnosti radia bakteriálne kmene Lactobacillus, Bifidobacterium, Streptococcus, Enterococcus a kvasinkové mikroorganizmy rodu Saccharomyces.
Okrem toho, že musia byť bezpečné a účinné, keďže sú podávané v živom stave, nesmú mať žiadne patogénne vlastnosti. Musia byť odolné voči žalúdočnej šťave, žlči, tráviacim enzýmom a produktom vzniknutým počas trávenia. Ďalšou z požiadaviek je, že musia byť humánneho pôvodu, dostatočne silno priľnúť k črevnému epitelu, aby mohli kolonizovať hrubé črevo.
Svojim antimikrobiálnym pôsobením musia dokázať ničiť patogénne baktérie a vírusy a zároveň preukázať pozitívne, imunitu ovplyvňujúce účinky. Možnosti ich využitia sú naozaj veľké a okrem liečebného efektu majú aj preventívny charakter.
Prípravky s obsahom probiotík sa preto preventívne podávajú pri vaginálnych a urogenitálnych infekciách, pri cestovateľskom dyskomforte, osteoporóze, hypercholesterolémii a v prevencii nádorov.
Obsadenosť čreva podávanými probiotickými mikroorganizmami je iba prechodná. Po podaní ich počet postupne klesá, zostávajú v čreve ešte niekoľko dní, max. týždeň. Pravidelným užívaním je potrebné zabezpečiť ich stály výskyt. Obzvlášť vhodné sú počas liečby antibiotikami, mali by sa užívať 2 – 4 hodiny po podaní antibiotika.
Bohaté spektrum je zastúpené aj v probiotických potravinách, kam patrí zakysanka, kefír, žinčica, acidofilné a bifidové mlieko, jogurt, bryndza, kombucha a kyslá kapusta.
Aj keď doposiaľ používané probiotiká nepredstavujú pre pacienta žiadne riziko, nedajú sa odporúčať paušálne. Je potrebné pozrieť si zloženie, formu, vlastnosti deklarované výrobcom, prípadne existujúce klinické štúdie.
Zvýšená pozornosť a opatrnosť by sa mala venovať najmä pacientom užívajúcim liečivá s imunosupresívnym účinkom a nedonoseným bábätkám. Tieto prípravky sú bežne dostupné v lekárni bez lekárskeho predpisu. Sú vyrábané vo forme kapslí, prášku, kvapiek či sirupu.
Ide o sacharidové súčasti potravy, ktoré nie sú stráviteľné bunkovými enzýmami tráviaceho ústrojenstva. Črevné baktérie ich však dokážu svojimi enzýmami štiepiť za vzniku látok, ktoré sa zúčastňujú na výžive črevného epitelu a ďalších metabolických procesoch.
Po konzumácii majú priaznivý fyziologický účinok v podobe podpory rastu alebo aktivity niektorých kmeňov mikroflóry. Slúžia ako zdroj živín alebo „palivo” pre prospešné baktérie žijúce vo vnútri čreva.
Typickým zdrojom prebiotických sacharidov je rozpustná vláknina inulín obsiahnutý najmä v koreni púpavy a čakanky, neupravovaný ovos, pšenica a jačmeň. Medzi prebiotiká patria aj iné formy vlákniny ako sú celulóza a pektín, ďalej laktulóza, laktosacharóza, fruktooligosacharidy, galaktooligosacharidy a podobne.
V prirodzenej forme sú probiotiká prítomné v arabskej gume, cibuli, cesnaku, póre, kukurici, špargli, banánoch, topinambure, jicame, surovom mede a psylliu zo skorocela indického. Vo významnom množstve sú tiež jednou z najdôležitejších zložiek materského mlieka.
Prebiotiká predstavujú veľmi dôležitú súčasť zdravej výživy. Je vhodné ich podávať aj oddelene ako doplnok stravy, pretože dnešný denný príjem vlákniny je veľmi malý. V kombinácii so živými mikroorganizmami – probiotikami – tvoria veľmi perspektívnu skupinu s označením synbiotiká.
Vzhľadom k tomu, že zdravie našich čriev je úzko späté s mnohými inými telesnými funkciami, ich podávanie je dôležité nielen na posilnenie imunity v boji so zápalmi, ale aj na zníženie celkového rizika výskytu mnohých ochorení.