Vaše dieťa spí pokojným spánkom, nielen cez deň, ale aj v noci, čo znamená, že aj vy sa vyspíte doružova. Jedného dňa však nastane náhla zmena v spánku vášho bábätka, ktoré sa často budí a aj zaspávanie je veľmi náročné a zdĺhavé. Príčinou je prirodzený vývin dieťaťa, ktoré spoznáva svet, objavuje svoje okolie, samo seba a nadobúda nové zručnosti a schopnosti. Osvojuje si nové pohyby, a to, čo sa naučí, si premieta aj v čase spánku.
V článku sa dozviete:
Narodenie dieťaťa predstavuje obrovský krok v životoch ľudí. Príchodom dieťatka na svet sa obvykle rodičom zmení celý ich život. Rôzne stereotypy, ktoré mali doposiaľ zaužívané sa po narodení nového člena rapídne zmenia, narušia, prípadne úplne vymiznú.
Neexistuje žiaden návod ako sa pripraviť na rodičovstvo, avšak existujú predstavy, o tom, aké to je, a tie si mnohí rodičia aj osvoja. Sú pripravení na to, že novorodenec prevažne spí, a túto aktivitu strieda s papaním. Treba však podotknúť, že tak, ako sa zmení život obom rodičom, aj samotné bábätko je, príchodom na svet, vystavené obrovskej zmene. Doposiaľ žilo deväť mesiacov v brušku, kde sa naučilo existovať, rástlo, vyvíjalo sa a zvyklo si na prostredie.
Prvé dni, po narodení bábätka, sú náročné. Pre obe strany. Noci sú plačlivé a dni sú, väčšinou, pokojné. Dieťa má z bruška osvojené určité návyky, a preto nerozlišuje cyklus deň a noc. Rodičia musia byť v tomto prípade nesmierne trpezliví a postupne vytvoriť bábätku nové návyky a naučiť ho rozlišovať fázy dňa a noci. Syndróm náhleho úmrtia novorodencov|Lekár.sk
V tomto období je nesmierne dôležité, aby rodičia vybudovali dieťaťu určitý režim, respektíve konkrétne spánkové asociácie. Postupne a pomaly.
Postupne sa spánok bábätka ustáli, a noci už nie sú tak náročné. Tak, ako sa mení režim bábätka, vyvíja sa po fyzickej stránke, psychickej, motorickej, mení sa aj jeho samotný spánok. Dochádza k zmene cyklu spánku, jeho dĺžke, intenzite, a tiež možno badať rozdiely aj v zaspávaní a reakciách po zobudení. Tento takzvaný spánkový vzorec sa mení aj pod vplyvom konkrétnych faktorov, medzi ktoré môžeme zaradiť zdravotný stav bábätka, či je dojčené a získava dostatočné množstvo mlieka, či ho netrápi rast zúbkov, no predovšetkým najviac vplýva, nielen na spánok dieťaťa, aj rozumový vývoj dieťaťa, jeho rozvoj a nadobúdanie nových schopností.
V prvých mesiacoch života bábätko dochádza k masívnemu nárastu mozgu. Počas spánku v noci mozog bábätka intenzívne pracuje, a preto nemá tak hlboký spánok a často sa budí. Keď sa zobudí, rodičia dostanú priestor, aby mohli bábätko skontrolovať, jeho zdravotný stav a životné funkcie. Je naše bábätko zdravé?|Lekár.sk
Prvá takzvaná spánková zmena nastáva v štyroch mesiacoch, kedy sa spánok bábätka stáva ľahším, prebudení v noci je viac, čím vyžaduje viac pomoci zo strany rodiča pri opätovnom zaspávaní. To vedie k zintenzívneniu starostlivosti o bábätko.
Pojem spánková regresia predstavuje zmeny v spánku dieťaťa. Príčinou spánkovej regresie je vývin mozgu. Mozog bábätka sa neustále vyvíja a prispôsobuje sa novému prostrediu, pričom sa učí a osvojuje si nové zručnosti. Dieťa sa učí každý deň, čo sa postupne začína odzrkadľovať pri zmenách spánkového vzorca. Prvá regresia je pre rodičov najťažšia, pretože je to pre nich opäť niečo nové, s čím sa doposiaľ nestretli, a trvá približne od dvoch po štyri týždne. Dobrá správa je, že vaše dieťa rastie, vyvíja sa a učí sa nové veci.
V rozvoji nastávajú zmeny, ktoré sa premietajú do viacerých oblastí:
Je to však len dočasné. Dieťa je frustrované zo zmien, ktoré sa dejú v jeho tele a v mysli. Čoraz viac si uvedomuje svoje okolie a rovnako aj seba.
Dieťa doslova baží po získavaní a objavovaní nových vecí, že si túto dychtivosť často prenáša aj na večer, a snaží sa praktizovať novoobjavené zručnosti aj v čase, kedy by malo spinkať. Táto snaha mu v podstate nedovolí zaspať.
Spánková regresia sa môže u detí prejaviť vo viacerých obdobiach:
Počas spánkovej regresie je potrebné netvoriť nové spánkové asociácie, ale fungovať v stabilnom režime. V opačnom prípade sa dieťa môže pasovať so spánkovou regresiou dlhšie.
Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje: