27.07.2023 • 6 minút na prečítanie

Varovné signály, ktoré by ste nikdy nemali ignorovať – môže to byť disekcia aorty

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Disekcia aorty je závažný stav, ktorý môže pacienta ohroziť na živote. 

V tomto článku sa dozviete:

  • čo je disekcia aorty
  • aké sú symptómy tohto ochorenia
  • aké sú príčiny vzniku
  • aké spôsobuje komplikácie
  • ako sa diagnostikuje a lieči

Čo je aorta?

Aorta je hlavná tepna, ktorá odvádza kyslíkom bohatú krv z ľavej komory srdca a distribuuje ju do všetkých častí tela. Je to najväčšia tepna v tele a slúži ako hlavný kanál, cez ktorý sa krv čerpá z srdca do ostatných orgánov a tkanív. 

Aorta sa rozvetvuje na rôzne menšie tepny, ktoré smerujú do jednotlivých častí tela, aby zabezpečili krvný obeh a dodávanie kyslíka a živín do buniek. 

Je to dôležitá súčasť cievneho systému a jej správne fungovanie je nevyhnutné pre udržanie celkového zdravia a blahobytu organizmu.

Čo je to disekcia aorty?

Disekcia aorty je vážne ochorenie, pri ktorom sa krv dostane z dutiny aorty do jej steny a prúdi medzi jej vrstvami s následným opätovným návratom do vnútra aorty. 

Krv prúdi cez trhlinu, čo spôsobí rozdelenie (disekciu) vnútornej a strednej vrstvy steny aorty. Ak sa krv dostane von cez vonkajšiu stenu aorty, disekcia aorty je často smrteľná.

Disekcia aorty je pomerne zriedkavá. Zvyčajne sa vyskytuje u mužov vo veku 6070 rokov

Aké príznaky spôsobuje disekcia aorty?

Príznaky disekcie aorty môžu napodobňovať príznaky iných ochorení, čo často vedie k oneskorenej diagnostike. Ak sa však disekcia aorty zistí včas a je okamžite liečená, šanca na prežitie sa výrazne zvyšuje.

Ako sme už uviedli vyššie, príznaky disekcie aorty môžu byť podobné príznakom iných, najmä kardiovaskulárnych, problémov, ako je napríklad srdcový infarkt. 

Medzi typické príznaky patria:

  • náhla silná bolesť na hrudníku alebo v hornej časti chrbta, často opisovaná ako pocit trhania, ktorá sa šíri do krku alebo po chrbte,
  • náhla silná bolesť brucha,
  • strata vedomia,
  • dýchavičnosť,
  • príznaky podobné príznakom mŕtvice, vrátane náhlych problémov so zrakom, ťažkostí s rečou, slabostí alebo straty pohybu (ochrnutie) na jednej strane tela,
  • slabý pulz na jednej ruke alebo stehne v porovnaní s druhou,
  • bolesť nôh,
  • ťažkosti pri chôdzi.

Kedy navštíviť lekára?

Ak máte silnú bolesť na hrudníku, mdloby, náhlu dýchavičnosť alebo iné príznaky infarktu alebo mozgovej príhody, okamžite volajte 112  alebo 155. Aj keď tieto príznaky a symptómy nie sú vždy spôsobené vážnym problémom, najlepšie je, ak vás rýchlo vyšetrí lekár. Včasné odhalenie a liečba môžu pomôcť zachrániť život vám aj vašim blízkym.

Disekcia aorty
logika600/shutterstock.com

Prečo vznikne disekcia aorty?

Disekcia aorty je spôsobená oslabením jej steny.

Disekcie aorty sa delia do dvoch skupín podľa toho, ktorá časť aorty je postihnutá:

  1. Typ A. Tento typ je častejší a nebezpečnejší. Trhlina vznikne v časti aorty, ktorá vystupuje priamo zo srdca. Trhlina sa môže vyskytnúť aj v hornej časti aorty (ascendentná aorta), ktorá môže zasahovať do brucha.
  2. Typ B. Pri tomto type trhlina môže vzniknúť len v dolnej časti aorty (descendentná aorta), ktorá tiež môže zasahovať do brucha.

Existujú nejaké rizikové faktory?

Riziko disekcie aorty môže byť zvýšené napríklad týmito faktormi:

  • nekontrolovaný vysoký krvný tlak (hypertenzia),
  • kôrnatenie tepien (ateroskleróza),
  • oslabená a vydutá tepna (aneuryzma aorty),
  • defekt aortálnej chlopne,
  • zúženie aorty pri narodení (koarktácia aorty),

Taktiež niektoré vrodené ochorenia zvyšujú riziko vzniku disekcie aorty, ako sú:

  • Turnerov syndróm – táto porucha môže mať za následok vysoký krvný tlak, srdcové problémy a iné zdravotné ťažkosti,
  • Marfanov syndróm – ide o stav, pri ktorom je spojivové tkanivo, ktoré vytvára podporu rôznym štruktúram v tele, slabé – ľudia s touto poruchou majú často v rodinnej anamnéze aneuryzmy aorty a iných ciev alebo rodinnú anamnézu disekcie aorty,
  • iné poruchy spojivového tkaniva – napríklad Ehlersov-Danlosov syndróm – skupina porúch spojivového tkaniva, ktorá zahŕňa oslabené kĺby a krehké cievy – alebo Loeysov-Dietzov syndróm, ktorý spôsobuje „skrútenie“ tepien, najmä v oblasti krku.

Zápal tepien (obrovskobunková arteritída) môže tiež zvýšiť riziko disekcie aorty.

Medzi ďalšie potenciálne rizikové faktory disekcie aorty patrí:

  • pohlavie – muži majú väčšiu pravdepodobnosť disekcie aorty než ženy,
  • vek – disekcia aorty je pravdepodobnejšia u ľudí vo veku 60 rokov a viac,
  • užívanie kokaínu – táto droga dočasne zvyšuje krvný tlak,
  • tehotenstvo – počas tehotenstva sa zriedkavo vyskytujú disekcie aorty u inak zdravých žien,
  • vysoko intenzívne vzpieranie – tento a iný namáhavý tréning s odporom môže zvýšiť riziko disekcie aorty tým, že počas aktivity zvyšuje krvný tlak.
Blan-k/shutterstock.com

Aké komplikácie môže disekcia aorty spôsobiť?

Medzi možné komplikácie disekcie aorty patrí:

  • smrť v dôsledku závažného vnútorného krvácania,
  • poškodenie orgánov, napríklad zlyhanie obličiek alebo život ohrozujúce poškodenie čriev,
  • infarkt,
  • poškodenie aortálnej chlopne (aortálna regurgitácia) alebo prasknutie výstelky, okolo srdca (tamponáda srdca).

Ako môžete disekcii aorty predchádzať?

Riziko disekcie aorty môžete znížiť tým, že budete predchádzať poraneniam hrudníka a podniknete kroky na udržanie zdravia vášho srdca:

  1. Kontrolujte si krvný tlak. Ak máte vysoký krvný tlak, zaobstarajte si domáci prístroj na meranie krvného tlaku, ktorý vám pomôže ho pravidelne sledovať.
  2. Nefajčite. Ak fajčíte, urobte opatrenia, aby ste prestali.
  3. Udržujte si ideálnu hmotnosť. Dodržiavajte diétu s nízkym obsahom soli, dostatkom ovocia, zeleniny a celozrnných výrobkov a pravidelne cvičte.
  4. Používajte bezpečnostný pás. Znižujete tak riziko poranenia hrudníka počas dopravnej nehody.
  5. Spolupracujte so svojím lekárom. Ak sa u vás v rodine vyskytla disekcia aorty, porucha spojivového tkaniva alebo ochorenie chlopne, povedzte to svojmu lekárovi. Ak máte aneuryzmu aorty, zistite, ako často potrebujete monitorovanie a či je potrebná operácia na jej odstránenie. Ak máte genetické ochorenie, ktoré zvyšuje riziko disekcie aorty, lekár vám môže odporučiť lieky, aj v prípade, že je váš krvný tlak normálny.
Fajčenie
Blan-k/shutterstock.com

Ako sa diagnostikuje disekcia aorty?

Odhalenie disekcie aorty môže byť náročné, pretože príznaky sú podobné príznakom mnohých iných zdravotných problémov. Váš lekár môže mať podozrenie, že máte disekciu aorty, ak máte:

  • náhle trhavé bolesti na hrudníku,
  • rozdiel krvného tlaku medzi pravou a ľavou rukou,
  • rozšírenie aorty na röntgenovej snímke hrudníka.

Testy na diagnostiku disekcie aorty zahŕňajú:

  1. Transezofageálny echokardiogram (TEE). Toto vyšetrenie využíva zvukové vlny na vytvorenie obrazu srdca v pohybe. TEE je špeciálny typ echokardiogramu, pri ktorom je ultrazvuková sonda vedená cez pažerák a umiestnená v blízkosti srdca. Toto vyšetrenie poskytuje lekárovi jasnejší obraz vášho srdca a aorty, ako by poskytlo bežné echokardiografické vyšetrenie.
  2. Počítačovú tomografiu (CT) hrudníka. CT snímky sa používajú na vytvorenie prierezových snímok tela. CT hrudníka tak môže potvrdiť diagnózu disekcie aorty.
  3. Magnetickú rezonanciu (MRA). MRA využíva magnetické pole a energiu rádiových vĺn na vytvorenie snímok vašich ciev.

Ako sa disekcia aorty lieči?

Disekcia aorty je urgentný stav, ktorý si vyžaduje okamžitú liečbu. Liečba môže zahŕňať chirurgický zákrok alebo lieky v závislosti od postihnutej oblasti aorty.

Disekcia aorty typu A

Liečba disekcie aorty typu A môže zahŕňať:

  1. Chirurgický zákrok. Chirurgovia odstránia čo najväčšiu časť rozštiepenej aorty a zabránia úniku krvi do jej steny. Na rekonštrukciu aorty sa použije syntetická trubica (štep). Ak v dôsledku poškodenej aorty dochádza k netesnosti aortálnej chlopne, môže sa súčasne vymeniť. Nová chlopňa sa umiestni do štepu.
  2. Lieky. Lieky sa podávajú na zníženie srdcovej frekvencie a zníženie krvného tlaku, čo môže zabrániť zhoršeniu disekcie aorty. Môžu sa podávať ľuďom s disekciou aorty typu A na kontrolu krvného tlaku pred operáciou.

Disekcia aorty typu B

V liečbe disekcie aorty typu B sa môže použiť:

  1. Lieky. Rovnaké lieky, ktoré sa používajú na liečbu disekcie aorty typu A, sa môžu použiť bez operácie na liečbu disekcie aorty typu B.
  2. Chirurgický zákrok. Postup je podobný postupu, ktorý sa používa na korekciu disekcie aorty typu A. Niekedy sa na opravu komplikovanej disekcie aorty typu B môžu do aorty umiestniť stenty – malé drôtené sieťové trubice, ktoré fungujú ako akési lešenie.

Po liečbe budete možno musieť do konca života užívať lieky na kontrolu krvného tlaku. Možno budete potrebovať pravidelné CT vyšetrenia alebo vyšetrenia magnetickou rezonanciou na monitorovanie vášho stavu.

MR
Simple Line/shutterstock.com

Čo môžete očakávať, ak vám bola diagnostikovaná disekcia aorty?

Disekcia aorty môže byť život ohrozujúca udalosť. Ľudia, ktorí majú akútnu disekciu aorty (náhly nástup, typ A), majú vysokú mieru úmrtnosti. V priemere 15 % až 30 % ľudí zomiera po príchode na pohotovosť aj po operácii. Ľuďom, ktorí prežijú akútnu fázu, zvyčajne zostáva v neošetrených častiach aorty chronická disekcia, ktorá si môže vyžadovať neskoršiu liečbu.

Vďaka moderným pokrokom v starostlivosti sa prognóza chronickej fázy zlepšuje, ale očakávaná dĺžka života ľudí s disekciou aorty je v porovnaní s bežnou populáciou kratšia.

Ako môže vyzerať váš život, ak máte disekciu aorty?

Každý človek, ktorý prežije disekciu aorty – aj keď nebol operovaný – by mal byť pravidelne odoslaný (zvyčajne každé 3 až 12 mesiacov) na kontrolné zobrazovacie vyšetrenie.

Zobrazovanie vyšetrenia (CT, MR) umožňujú zachytiť zmeny, na ktoré sa potom dá bezpečne a včas reagovať.

Na kontrolu krvného tlaku a srdcovej frekvencie vám budú predpísané lieky na zníženie krvného tlaku, zvyčajne betablokátory. Pravdepodobne ich budete musieť užívať do konca života. Niekedy môže byť potrebných viac ako jeden liek na krvný tlak.

Odporúčajú sa aeróbne cvičenia – napríklad chôdza, bicyklovanie a plávanie. Musíte sa však vyhnúť aktivitám, ako je napríklad zdvíhanie ťažkých závaží (napr. viac než polovica vašej telesnej hmotnosti), ktoré môžu zvýšiť krvný tlak a dodatočne tak zaťažovať aortu.


Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:

https://www.vusch.sk/ochorenia/disekcia-aorty/

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/16743-aortic-dissection#outlook–prognosis

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/aortic-dissection/symptoms-causes/syc-20369496

 

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť bruchabolesť na hrudicievydýchavičnosťsrdcestrata vedomia