27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Výhody in-line korčuľovania

Zdravý život

V tomto článku sa dozviete

Chcete športovať na vzduchu? Zlepšiť si kondíciu a vytvarovať postavu? Skúste inline korčuľovanie. Spálite toľko kalórií ako pri behu a navyše si nezaťažíte kĺby. Skvelý spôsob rozhýbať si telo, najmä ak máte sedavé zamestnanie.

Inline znamená v preklade „čiaru“ a označuje korčule, ktoré majú usporiadané kolieska v rade za sebou. Inline korčuľovanie na čerstvom vzduchu je skvelou pohybovou aktivitou, ktoré prospieva telu aj mysli. Kondíciu, tempo, dobu aj intenzitu si určuje každý sám.

Ak patríte medzi ľudí s nadváhou, nezúfajte, korčuľovanie je výborným športom aj pre vás, pretože nezaťažuje kĺby ako beh. Tento šport patrí medzi vhodné aktivity, aj keď sa chcete zbaviť popôrodných kilogramov.

Šport, ktorý šetrí kĺby

Inline korčuľovanie je sezónnym obľúbeným športom, ktorý vytvára ideálne podmienky pre silovo – vytrvalostný tréning, ale zároveň šetrí vaše kĺby. Vďaka meniacej sa stabilite na kolieskach zlepšuje nielen udržanie rovnováhy, ale aj koordináciu pohybu. 

Korčuľovanie patrí medzi rekreačné športy, ktorý nemá vekové obmedzenie. Jediným obmedzením je sezónnosť a vplyv počasia.

Dá sa porovnať korčuľovanie s behom?

Keďže ide o aeróbny šport, znamená to, že telo je po celý čas zaťažované, ale v stabilnom tempe. V dôsledku toho dochádza k účinnejšiemu spaľovaniu tukov, čo má pozitívny vplyv na formovanie postavy so zameraním na problémové partie ako sú stehná a zadok. Už po 20 minútach jazdy začína telo spaľovať tuky.

Inline korčuľovanie je rovnako efektívne ako beh. Dokonca pravidelné korčuľovanie navodzuje rovnaké množstvo dychovej frekvencie ako pri behu. Len pre porovnanie: za hodinu korčuľovania normálnym tempom dokáže telo spáliť 1 650 kJ energie. Rýchlym korčuľovaním môžete spáliť až 3 200 kJ, hodinovým behom 3 300 kJ.

Porovnanie energetického výdaja pri behu a korčuľovaní
Tabuľka č. 1 Porovnanie energetického výdaja pri behu a korčuľovaní

Pozitívny vplyv na telo i ducha

Človek si častokrát neuvedomuje, že korčuľovaním sa dostane do zóny tepu, ktorý zapríčiňuje chudnutie. Kondičné korčuľovanie má vplyv na náš najdôležitejší orgán – srdce. Pri priemernej jazde by mala byť tepová frekvencia približne 150 tepov za minútu. Ak chcete zvýšiť svoju kondíciu je potrebné, aby ste tomuto športu venovali minimálne 3 hodiny týždenne, ktoré rozložíte do dvoch až troch fáz.

Okrem chudnutia má korčuľovanie blahodarný vplyv na sedacie svaly, svaly predkolenia, kvadricepsy (štvorhlavý sval stehna), prípadne chrbtové svaly a v neposlednom rade posilňuje aj priamy sval brucha. Keďže je dôležité udržiavať si rovnováhu, naše telo zapája aj ostatné menšie svaly. Častokrát má človek po odkorčuľovaní pocit únavy a bolesti svalov, o ktorých si myslel, že ich v skutočnosti nemá.

Okrem toho, že tento šport, tak ako aj iné, zvyšuje pocit radosti z pohybu, uvoľňuje z tela potrebné endorfíny a odbremeňuje hlavu od bežných starostí. Dokonca ľudí spája. Na sociálnych sieťach sa vytvárajú rôzne komunity a hľadajú sa partneri na korčuľovanie.

Môžete sa dohodnúť po práci s kolegami alebo susedmi. Samozrejme, že korčuľovanie môže prebiehať aj individuálne, prípadne s počúvaním hudby, avšak netreba zabúdať na bezpečnosť športovcov nielen pred, ale aj za nami.

Ako zaujať správnu pozíciu?

Chodidla majte na šírku ramien, kolená neprepínajte, majte ich stále mierne ohnuté. Predkloňte sa do polohy drepu a spevnite brucho. Ruky sa pohybujú kyvadlovým pohybom šikmo vpred, čo umožňuje lepšiu koordináciu pohybu a taktiež sa využíva ich energiu k pohybu. Je dôležité, aby sa pohybovali rovnakou frekvenciou, akú majú nohy pri odrazoch. Dbajte na rovnováhu.

Lakte sú po celú dobu mierne pokrčené. Príliš vzpriamený postoj zvyšuje čelný odpor, a tým neumožní dostatočný odraz. Naopak veľký náklon trupu spôsobuje menší odpor vzduchu, ale prílišným napnutím bedrových svalov môžete pociťovať bolesť chrbta. Pri jazde po asfaltovej rovine vyskúšajte prenášať váhu z jednej nohy na druhú.

Nesprávny postoj na korčuliach môže spôsobiť bolesti chrbta. Ak jazdíte v predklone, dochádza k neprirodzenému zakriveniu panvy s nadmerným zatlačením platničiek. Občasnú jazdu v predklone môžete striedať s jazdou vzpriamene.

A hlavne, chráňte svoje kĺby pred prípadným pádom. Nepodceňujte ochranný výstroj, nezabudnite nikdy na prilbu.

Strečing

Aj pri tomto športe dochádza ku skracovaniu svalstva. Je dôležité, aby ste po odkorčuľovaní nevynechali naťahovacie cviky v podobe strečingu. Strečing pomáha k posunu spúšťača, bodu napínacieho reflexu, kde dochádza k náhlej kontrakcii svalu pri dosiahnutí maximálneho predĺženia.

Tiež dochádza ku zmene dĺžky väziva okolo šliach a svalov a k ukladaniu viskóznych glykominoglykánov, ktoré podporujú hydratáciu väzivového tkaniva.

Netreba zabúdať na malé zahriatie pred tréningom. Nebojte sa švihových cvičení, môžete použiť skoky cez švihadlo alebo len skákanie z lavičky a na lavičku. V prípade, že už máte korčule na sebe, začnite korčuľovať v intervaloch so striedaním rýchleho a pomalého tempa. Kľudne môžete pridať pár drepov. Ochránite tým svaly a prekrvíte si organizmus. Stačí päť minútová rozcvička ako prevencia pred zranením, ktorá pripraví telo na fyzickú záťaž.

Rozsah fyziologického pohybu úzko súvisí s vekom športovca. Daný rozsah sa u detí zvyšuje, počas školského obdobia sa znižuje a v období puberty sa opäť zvýši. Stabilita nastáva počas obdobia dospelosti a po 30 roku život sa opäť znižuje.

Za hlavný faktor znižovania pohyblivosti počas dospievania a starnutia sa považujú zmeny v tkanive väziva, čo spôsobuje stratu viskozity a vody. Okrem toho dochádza k znižovaniu hladiny testosterónu, svalové tkanivo sa mení na tukové, zvyšuje sa ukladanie vápnika a tvoria sa adhézie.

Záver

Okrem chudnutia a zvyšovania kondície predstavuje korčuľovanie skvelé uvoľnenie po náročnej sedavej práci. Hlavnou výhodou zo zdravotného hľadiska je diagonálny pohyb kĺzavého charakteru, ktorý šetrí kostru tela viac ako beh, ktorý je priamočiary.

Pri behu dochádza k otrasom a dopadom, čo má z následok opotrebovanie členkového, ale aj kolenného kĺbu. Na rozdiel od behu nárazy a otrasy vstrebávajú silikónové kolieska. Korčuľovanie zvyšuje nielen mentálnu výkonnosť, ale prispieva k psychickej očiste. Nie nadarmo sa hovorí, že korčuľovanie je druhom psychohygieny.

Redakcia portálu Lekar.sk
Zdravý život
naberanie na hmotnostinadváhaobezitapohyb a športpsychické zdraviesrdcesvalyzdravý životný štýl