22.01.2024 • 7 minút na prečítanie

7 tipov, ako predísť vysokému tlaku v tehotenstve

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Príliš mladé a naopak staršie rodičky. Mamičky dvojičiek či trojičiek. A ženy s tehotenskou cukrovkou. Vysoký tlak v tehotenstve ohrozuje najmä tieto ženy.

Po prečítaní tohto článku sa dozviete:

  • čo spôsobuje vysoký tlak v tehotenstve
  • kedy a u koho sa vyskytuje
  • ako často merať tlak v tehotenstve, aké hodnoty sú v norme a kedy je potrebné zasiahnuť
  • čo je to gestačná hypertenzia
  • čo je to preeklampsia
  • príznaky vysokého tlaku počas tehotenstva
  • prečo si dať pozor na opuchy
  • ako vysoký tlak vplýva na zdravie matky a dieťatka
  • ako znížiť vysoký tlak v tehotenstve a aké lieky sa používajú
  • aká je prevencia vysokého tlaku v tehotenstve

Andrey_Popov/shutterstock.com
Meranie krvného tlaku v tehotenstve

Vysoký tlak v tehotenstve je bežnou ťažkosťou, s ktorou sa ako budúca mamička môžete stretnúť. Jeho nástup začína najmä v 2. a 3. trimestri.

Ak sa u vás hypertenzia objaví skôr, ako v tomto období, jej príčinou pravdepodobne nebude tehotenstvo.

Aké sú príčiny vysokého tlaku v tehotenstve?

Bohužiaľ, zatiaľ nie sú známe presné príčiny, kvôli ktorým vysoký tlak v tehotenstve vzniká. Samotné tehotenstvo je pre ženské telo veľkou zmenou a záťažou, ktorej sa musí prispôsobiť.

Objem krvi v cirkulácii sa zvyšuje, srdce musí pracovať rýchlejšie a oba tieto faktory významne zaťažujú cievy. Za vznikom vysokého krvného tlaku je pravdepodobne kombinácia viacerých faktorov:

  • hormonálne zmeny – zvýšená tvorba niektorých hormónov počas tehotenstva môže spôsobiť zvýšenie tlaku krvi
  • genetické faktory genetické faktory môžu byť príčinou, pre ktorú u niektorých žien vzniká vysoký tlak v tehotenstve
  • životný štýl a strava mamičky – nezdravý životný štýl budúcej mamičky (nedostatok pohybu, konzumácia nezdravých jedál a pod.) takisto môže prispieť k vzniku vysokého tlaku v tehotenstve
  • problémy s placentou – ak je prísun krvi do placenty nedostatočný, môže vyvolať hypertenziu

Čo ovplyvňuje, či budete v tehotenstve trpieť vysokým krvným tlakom?

Medzi rizikové faktory vzniku vysokého tlaku v tehotenstve patrí:

  • vek budúcej mamičky – ak máte menej ako 20 rokov, prípadne viac než 40
  • viacplodová tehotnosť – ak čakáte dvojičky, trojičky, prípadne viaceré plody naraz
  • diabetes – ak trpíte cukrovkou, riziko hypertenzie v tehotenstve je u vás vyššie

Kedy vzniká vysoký tlak v tehotenstve?

U niektorých žien sa zvýšenie krvného tlaku môže objaviť už v prvých 3 mesiacoch tehotenstva. Vtedy je však pravdepodobnejším dôvodom chronická hypertenzia, ktorou ste mohli trpieť ešte pred graviditou, no nevedeli ste o tom.

Typickým obdobím, kedy vysoký tlak v tehotenstve nastúpi, je 2. a 3. trimester (po 20. týždni tehotenstva). Vo väčšine prípadov vymizne do 42 dní po pôrode.

Na odhalenie vysokého tlaku pomáhajú kontroly v tehotenskej poradni
Prostock-studio/shutterstock.com

Ako často si počas tehotenstva merať tlak?

Meranie krvného tlaku je bežnou súčasťou návštevy tehotenskej poradne. Vplyvom stresu a tzv. syndrómu bieleho plášťa však môžete mať u lekára namerané vyššie hodnoty, než v skutočnosti máte.

Krvný tlak by ste si preto mali merať aj doma – 2 razy denne, ráno a večer. Ideálne je merať každý deň v rovnakom čase. Namerané hodnoty si zapisujte a ukážte ich lekárovi počas kontroly. Pravidelné domáce meranie mu poskytne lepší obraz o vašom krvnom tlaku.

Krvný tlak v tehotenstve – aké hodnoty sú v norme a kedy treba zasiahnuť?

Optimálny tlak krvi by mal mať hodnotu nižšiu ako 120/80 mmHg. Zvýšený krvný tlak vám diagnostikujú v prípade, ak sú opakovane (v rôznych dňoch) namerané hodnoty 140 mmHg a viac pre systolický tlak a 90 mmHg a viac pre diastolický tlak.

Pravidelné domáce meranie poskytne presnejšie informácie
Alexander_Safonov/shutterstock.com

Čo je to gestačná hypertenzia

Iným názvom pre vysoký krvný tlak, ktorý vznikne počas tehotenstva, je gestačná hypertenzia. Vyskytuje sa v 2 formách:

  • bez proteinúrie
  • s proteinúriou

Proteinúria je stav, keď sa v moči vyskytujú bielkoviny. Ak má budúca mamička hypertenziu a zároveň jej zistia aj prítomnosť bielkovín v moči, hovoríme o preeklampsii.

Preeklampsia

Preeklampsia je najzávažnejšou a život ohrozujúcou formou hypertenzie v tehotenstve. Za jej vznikom stojí viacero faktorov (predpokladajú sa genetické a imunologické faktory).

Preeklampsia sa zvykne objaviť náhle. Prebiehať môže v ľahšej a ťažkej forme, od čoho závisia aj jej následky na priebeh vášho tehotenstva. Medzi príznaky patrí vznik opuchov, bolesť pri močení či horúčka.

Aké sú príznaky vysokého tlaku počas tehotenstva?

Príznaky vysokého tlaku počas tehotenstva (aj všeobecne) sú veľmi nenápadné a budúce mamičky ich môžu ľahko prehliadnuť. Patrí medzi ne napríklad:

  • bolesť hlavy
  • hučanie v ušiach
  • závrate
  • búšenie srdca
  • nadmerné potenie
  • dýchavičnosť

Dajte si pozor na opuchy

Menšie opuchy sú počas tehotenstva bežné. S približujúcim sa termínom pôrodu sa objavujú najmä v oblasti nôh. Zbystriť by ste však mali v prípade, že opuch (nôh, tváre, očných viečok či rúk) vznikne náhle alebo ak sa náhle zhoršuje. V takom prípade by mohlo ísť o preeklampsiu.

Ako ovplyvňuje vysoký tlak tehotenstvo?

Dôsledky vysokého tlaku v tehotenstve závisia od toho, ako veľmi je zvýšený. Pri miernom zvýšení je riziko vzniku komplikácií nízke. Ak krvný tlak nie je pod kontrolou a zvýši sa priveľmi, môže poškodiť zdravie bábätka aj budúcej mamičky.

Vplyv vysokého tlaku na dieťa

Jednou z príčin vzniku vysokého tlaku v tehotenstve je pravdepodobne chyba v prekrvení placenty. Krv je nenahraditeľným nosičom všetkých nevyhnutných látok, ktoré sa od matky dostávajú k plodu. Prenáša kyslík a živiny.

Ak je placenta nedostatočne prekrvená, tieto látky v nej chýbajú a k bábätku sa nedostanú  v dostatočnom množstve. To môže spôsobiť spomalenie jeho rastu.

Vysoký tlak ovplyvňuje aj samotné tehotenstvo. Môže ovplyvniť jeho priebeh, spôsobiť vyvolanie predčasného pôrodu, ale aj potratu. Najzávažnejšou komplikáciou je vyššie spomenutá preeklampsia.

Vplyv vysokého tlaku na matku

Hypertenzia v tehotenstve vplýva na telo matky tak ako hypertenzia z akejkoľvek inej príčiny. Medzi následky teda patrí poškodenie ciev a následne poškodenie napríklad:

  • srdca
  • obličiek
  • mozgu
  • zraku
Náhle vzniknuté opuchy môžu signalizovať problém
ArtFamily/shutterstock.com

Ako znížiť vysoký tlak v tehotenstve?

So znížením vysokého tlaku v tehotenstve vám môže pomôcť úprava jedálnička.

Čo by ste v ňom mali každý deň mať?

  • zeleninu (4 až 5 porcií)
  • ovocie (4 až 5 porcií)
  • mliečne produkty (s nízkym obsahom tuku)
  • strukoviny, orechy alebo semienka
  • celozrnné výrobky

Naopak, obmedziť by ste mali príjem mäsa, konzumáciu slaných jedál, živočíšnych tukov a sladkostí.

Aké výživové doplnky fungujú na vysoký tlak v tehotenstve?

Neexistuje dostatok vedeckých dôkazov o tom, či sú na zníženie krvného tlaku v tehotenstve účinné výživové doplnky a vitamíny (napr. kyselina listová, rybí olej).

Priaznivé účinky vám však môže priniesť zvýšený príjem magnézia. Magnézium alebo inak horčík je najpoužívanejším v liečbe hypertenzie (a preeklampsie).

Dávajú sa na tlak v tehotenstve lieky?

Liečby vysokého tlaku v tehotenstve sa rozdeľuje na dva typy.

Prvým je nefarmakologický postup, ktorý zahŕňa úpravu jedálnička. Môže stačiť v ľahších prípadoch, ak nenastanú žiadne komplikácie. Podmienkou je však pravidelný monitoring krvného tlaku.

Pri farmakologickom prístupe už musíte brať lieky. Patrí sem užívanie magnézia a lieku 1. línie, ktorým je metyldopa. Na liečbu vysokého krvného tlaku v tehotenstve nie sú vhodné lieky zo skupiny ACE inhibítorov, renínových inhobítorov a AT1 blokátorov.

Konzumácia pestrej stravy je dôležitá pre zdravý priebeh tehotenstva
New Africa/shutterstock.com

Prevencia vysokého tlaku v tehotenstve: 7 tipov, ktoré vám pomôžu

Tak ako pri všetkých iných ochoreniach, aj pri vzniku vysokého tlaku v tehotenstve je základným preventívnym krokom dodržiavanie zdravého a aktívneho životného štýlu.

Hypertenzii môžete predísť vďaka:

  1. Dbajte na pravidelný pohyb – môže ísť o prechádzky, jogu, plávanie alebo čokoľvek, čo si vyberiete. Vítaná je akákoľvek pohybová aktivita.
  2. Postrážte si hmotnosť – je dobré, ak máte zdravú hmotnosť už pred otehotnením. Počas tehotenstva sa snažte nepribrať viac, ako je odporúčaná norma.
  3. Jedzte pestrú stravu – váš jedálniček by mal obsahovať dostatok makroživín (tuky, cukry, bielkoviny), vitamínov a minerálov. Každý deň dbajte na to, aby ste zjedli dosť zeleniny a ovocia.
  4. Nefajčite a nepite alkohol
  5. Pozor na sodík – znížte jeho príjem obmedzením kuchynskej soli, solených jedál a minerálnych vôd s vysokým obsahom sodíka.
  6. Doprajte si relax – denne nastanú situácie, v ktorých sa nevieme vyhnúť stresu. Je preto dôležité vedieť oddychovať, zrelaxovať a nájsť spôsoby, ktoré vám pomôžu stres zvládať ľahšie. Pomôcť môže pohyb, dychové cvičenia a tiež pravidelný spánkový režim.
  7. Nezabudnite si merať tlak – dôležitým krokom v prevencii pred následkami vysokého tlaku v tehotenstve je pravidelné domáce meranie krvného tlaku. Vďaka tomu vám môže váš gynekológ nastaviť správnu liečbu čo najskôr.

 

Pri písaní článku boli použité tieto zdroje:

NHS: Pregnancy

Healthline: High blood pressure during pregnancy

SMMC: Pregnancy – Hypertension

Preeclampsia and high blood pressure during pregnancy

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
búšenie srdcacievydýchavičnosťhypertenziapohyb a športsrdcezávraťzdravý životný štýl