06.06.2024 • 7 minút na prečítanie

7 tipov, ako znížiť diastolický tlak

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Vysoký tlak krvi predstavuje záťaž a hrozbu pre celé telo. Zistite, ako znížiť diastolický tlak.

Čo je diastolický tlak?

Krvný tlak pozostáva z 2 čísel – zo systolického a z diastolického tlaku. Diastolický tlak (inak nazývaný aj spodný tlak) je nižšia hodnota, ktorú vám ukáže tlakomer pri meraní krvného tlaku. Pri zápise (napr. do zdravotného záznamu) sa hodnota diastolického tlaku uvádza za lomkou. 

Diastolický tlak je najnižším tlakom, ktorý vzniká počas srdcovej diastoly – teda pokojovej fázy srdcového cyklu. Počas diastoly sa srdce uvoľní a jeho komory sa plnia krvou. Srdce sa vtedy pripravuje na stiahnutie. Sťah srdca (systola) nastáva vždy pred aj po diastole.

Diastolický tlak – hodnoty

Ideálna hodnota diastolického tlaku by mala byť 80 mmHg. U zdravého dospelého človeka by nemala byť vyššia ako 90 mmHg. Za vysoký spodný tlak sa považuje hodnota nad 90 mmHg – vtedy hovoríme o diastolickej hypertenzii. 

Systolický a diastolický tlak – rozdiel medzi nimi

Medzi systolickým a diastolickým tlakom je pomerne veľký rozdiel (čo sa týka ich hodnôt), avšak oba tlaky spolu úzko súvisia. Je možné povedať, že jeden bez druhého neexistuje. Obe čísla totiž vyjadrujú tlak krvi, ktorý vzniká počas 2 opakujúcich sa fáz srdcového cyklu.

Systolický tlak

Práca srdca je neustále striedanie systoly a diastoly. Počas systoly sa srdce stiahne (kontrahuje) a vypudí zo seba krv. Systolický tlak je teda sila, ktorú srdce vyvinie, keď zo seba vyvrhuje krv do ciev.

Diastolický tlak

Diastolický tlak je tlak krvi nameraný v cievach počas diastolickej fázy. Počas diastoly sa srdcová svalovina uvoľní a srdce sa naplní krvou. Práve preto je diastolický tlak nižší. 

Ideálne hodnoty celkového krvného tlaku by sa mali približovať k číslam 120/80 mmHg (čítame ako 120 na 80 milimetrov ortuťového stĺpca).

Freepik.com

Čo ovplyvňuje diastolický tlak 

Stav krvného tlaku, či už systolického alebo diastolického, ovplyvňuje mnoho faktorov. Jeho zvýšenie teda vo väčšine prípadov nie je dané len jednou konkrétnou príčinou, ale kombináciou viacerých faktorov (tzv. multifaktoriálna podmienenosť).

Všeobecne najčastejšími a najvýraznejšími faktormi z krátkodobého aj dlhodobého hľadiska sú – genetika, stres, fyzická aktivita a životospráva. 

Vysoký spodný tlak a jeho príčiny

U ľudí s vysokým krvným tlakom (hypertenziou) sú typicky zvýšené obe hodnoty krvného tlaku (systolický aj diastolický tlak). U malej skupiny pacientov však dochádza k tzv. izolovanému zvýšeniu diastolického tlaku. Vtedy je hodnota systolického tlaku v relatívnej norme, zatiaľ čo diastolický tlak je zvýšený. 

Za vysoký spodný tlak považujeme namerané hodnoty, ktoré sú vyššie ako 90 mmHg. Až v 90 % prípadov nepoznáme presnú príčinu vzniku diastolickej hypertenzie. hovoríme o tzv. primárnej alebo esenciálnej hypertenzii.

Príčinou jej vzniku môže byť niektorý z nasledujúcich faktorov (alebo ich kombinácia):

  • genetická predispozícia
  • hormonálne zmeny
  • konzumácia nevhodnej stravy
  • konzumácia alkoholu, fajčenie
  • nadváha a obezita
  • zvýšená miera stresu
  • nedostatok spánku
  • nedostatok pohybu
  • vek (nad 50 rokov)

Okrem primárnej hypertenzie poznáme aj sekundárnu hypertenziu. Príčinou jej vzniku je nejaké iné konkrétne ochorenie (napr. ochorenia obličiek). 

Vysoký diastolický tlak je veľmi nebezpečný, nakoľko poškodzuje malé cievy, môže viesť k srdcovému zlyhávaniu či k vzniku cievnej mozgovej príhody.

Nízky diastolický tlak a jeho príčiny 

Za nízky diastolický tlak sú považované hodnoty nižšie ako 60 mmHg. Medzi príčiny, pre ktoré nízky diastolický tlak vzniká, patrí napríklad:

  • vedľajší účinok užívania určitých liekov
  • zdravotné príčiny (pri ktorých dochádza k poklesu tlaku) – napr. cukrovka, anémia, ochorenia srdca a pod. 

Príčiny, pre ktoré nízky diastolický tlak vzniká, sú však mnohokrát neznáme.  

Pacienti s diastolickou hypotenziou sú ohrození menej. Na rozdiel od vysokého diastolického tlaku sa totiž vo väčšine prípadov nejedná o závažný zdravotný problém. Pre pacientov, ktorý ním trpia, však môže byť veľmi nepríjemný.

Príčinou sú príznaky nízkeho diastolického tlaku, medzi ktoré patrí:

  • únava
  • závrate a točenie hlavy
  • nutkanie na vracanie
  • objavujúce sa škvrny pred očami alebo rozmazané videnie
  • celkový pocit slabosti
  • mdloby 
Freepik.com

Ako znížiť diastolický tlak 

Spôsobov ako znížiť spodný tlak je niekoľko. Zahŕňajú napríklad zmeny v stravovaní, užívanie liekov, zaradenie pohybových aktivít do každodennej rutiny a mnohé ďalšie. 

Je však potrebné podotknúť, že tieto kroky nevedú len k zníženiu diastolického tlaku, ale k zníženiu tlaku ako celku. Ak chcete vedieť, ako znížiť diastolický tlak (a systolický zároveň), prinášame vám pár tipov čo robiť: 

  1. pravidelne užívajte predpísané lieky – ak vám lekár predpísal lieky na zníženie krvného tlaku (antihypertenzíva), užívajte ich presne podľa jeho inštrukcií. Je dôležité nevynechávať dávky a dávky neznižovať či nezvyšovať. 
  2. udržujte si zdravú hmotnosť – nadváha a obezita spôsobujú zvýšenie krvného tlaku. Udržanie si zdravej hmotnosti (BMI medzi 18,5 až 24,9) naopak pomáha zmierniť problémy s vysokým diastolickým tlakom 
  3. každý deň sa hýbte – nemusí ísť nutne len o cvičenie. Akákoľvek pohybová aktivita počas dňa je vítaná. Niekomu môžu vyhovovať športy, inému prechádzky v prírode. Pohybu sa venujte minimálne 30 minút každý deň. Ak si nie ste istí, ktoré pohybové aktivity sú pre vás vhodné, poraďte sa o vhodných možnostiach so svojim lekárom 
  4. prestaňte fajčiť– fajčenie (okrem iného) zhoršuje vysoký spodný tlak. Ak s ním prestanete, postaráte o celkové zlepšenie vášho zdravia a tiež o úpravu výšky krvného tlaku
  5. obmedzte pitie alkoholu – konzumácia alkoholu negatívne ovplyvňuje výšku krvného tlaku. Ak chcete jeho hodnoty upraviť, mali by ste obmedziť príjem alkoholu a ideálne s jeho pitím úplne prestať
  6. upravte svoj jedálniček – medzi odporúčané zmeny v jedálničku patrí zníženie príjmu živočíšnych tukov a soli. Naopak vhodné je, aby ste do jedálnička zaradili viac ovocia, zeleniny, orechov či strukovín. Pamätajte na to, že strava by mala byť pestrá. Viac o znižovaní tlaku pomocou stravy si môžete prečítať v našom článku
  7. obmedzte stres a doprajte si oddych – telo vystavené stresu produkuje hormóny, ktorých úlohou je zvýšiť krvný tlak. Preto je veľmi dôležité snažiť sa znížiť mieru stresu na čo najnižšiu úroveň. Pre znižovanie krvného tlaku je rovnako dôležitý aj oddych a kvalitný, pravidelný spánok

Pri písaní článku boli použité tieto zdroje:

nhs: low blood pressure

bloodpressureuk: your blood pressure

mayoclinic: low blood pressure

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
búšenie srdcacievydýchavičnosťhypertenziapohyb a športsrdcezávraťzdravý životný štýl