Potrebujeme ich pre správnu tvorbu bunkových membrán, nezaobídu sa bez nich mnohé metabolické procesy. Naše telo si ich nevie vyrobiť, preto ich musíme prijímať v strave. Hlavným zdrojom sú morské ryby, vlašské orechy, ľanové a chia semienka. Veľmi dôležitý pre zachovanie zdravia ciev a srdca je správny pomer omega-3 a omega-6 mastných kyselín.
Omega-3 mastné kyseliny sú potrebné pre správnu tvorbu bunkových membrán. Zároveň sa bez nich nezaobídu mnohé metabolické procesy v tele.
Sú dôležité pre:
DHA (kyselina dokozahexaénová) je potrebná pre rast mozgovej hmoty, najmä v posledných mesiacoch vývoja plodu. Tvorí základnú stavebnú zložku mozgu, srdca a sietnice. Chráni bunky pred starnutím a degeneráciou a pomáha znižovať hladinu triacylglycerolov a cholesterolu v krvi. Je dôležitá pre zachovanie zdravých ciev.
EPA (kyselina eikozapentaénová) pozitívne ovplyvňuje schopnosť učiť sa, sústrediť sa a zlepšuje pamäť, pretože zabezpečuje komunikáciu nervových buniek v mozgu. Je dôležitá pre zachovanie správnej emocionálnej rovnováhy a zlepšuje koncentráciu.
Na znížený príjem EPA a DHA v strave nás upozorní:
Zo živočíšnych zdrojov sú to:
Medzi rastlinné zdroje patria najmä:
Celková denná dávka omega-3 by mala byť minimálne 1 g. Ich zvýšený príjem (2 – 4g denne) napomáha znižovať hladinu triacylglycerolov v krvi. Okrem dostatočného príjmu nenasýtených mastných kyselín je dôležitý aj správny pomer prijatých omega-3 a omega-6 mastných kyselín. Ten by sa mal pohybovať v rozmedzí 1:1 až 1:3.
V našej populácii je však príjem omega-6 mnohonásobne vyšší (až 1:10 a viac), pretože sa nachádzajú najmä v mäse, vajciach a v rastlinných olejoch (repkový, slnečnicový). Ich príjem v strave je veľmi dôležitý, avšak len správny pomer znižuje riziko vzniku zápalov, chronických a civilizačných ochorení.
Omega-3 mastné kyseliny je potrebné organizmu dodávať počas celého života. Dostatočný príjem je dôležitý aj pre budúce mamičky a dojčiace ženy, pretože sú dôležité pre rast a vývin dieťaťa.