12.06.2019 • 5 minút na prečítanie

Bolesť hlavy

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Bolesť hlavy sa vyskytuje často. Môžu ju spôsobovať viaceré faktory alebo môže byť dôsledkom iného ochorenia. Preto je veľmi dôležité určiť správnu diagnózu a rozhodnúť, či stačí podať lieky tlmiace bolesť, aleboje potrebnépristúpiť ku komplexnejšej liečbe. Rozhodne netreba podceňovať bolesť hlavy, ktorá sa prejavuje dlhodobo.

Vznik a príčiny

Bolesti hlavy delíme na primárne a sekundárne (ktoré sú príznakom iného ochorenia), respektíve ich z praktického hľadiska rozdeľujeme na chronické, opakované, alebo akútne. Príčiny sú rôzne, pričom niektoré bolesti sú zakorenené z detstva. Môže za nimi byť pôrod, zranenia, nedostatočný prísun kyslíka k plodu. U novorodenca mohlodôjsť k posunutiu krčného stavca tak, že jemne tlačí na cievu, ktorá prechádza v jeho blízkosti. Výsledkom môžu byť obehové poruchy v akejkoľvek oblasti mozgu, bolesti hlavy často lokalizované na čele a krku. Pokiaľ sú silné, môžu naznačovať aj rozvoj mozgových nádorov, ktorý často sprevádza vracanie, dvojité videnie, stratu vedomia. Dôvodom je, že nádor stláča cievy a mozog v komorovej dutine.

Najčastejšie typy bolesti hlavy

Závrat (točenie hlavy)

Závrat (po anglicky vertigo) je nepríjemný stav, kedy dochádza k pocitom neistoty, nestability v pokoji či v pohybe. Pridruží sa bolesť hlavy alebo pocit tlaku v nej, hučanie v ušiach, nekontrolované kmitanie očí, žalúdočná nevoľnosť, vracanie, malátnosť či potenie. Symptómy môžu vzniknúť z viacerých príčin, preto je dôležité lekárske vyšetrenie.

Cievna dystónia

Častou príčinou bolesti hlavy je cievna dystónia. Ide oneurologickú poruchu, pri ktorej dochádza k svojvoľnému pohybu so zvýšeným alebo znížením svalovým napätím. Dystónia môže byť dedičná alebo sa môže vyskytnúť ako sprievodný jav neurologických porúch, napríklad mŕtvice, Parkinsonovej choroby, sklerózy multiplex, infekcie, otravy (napríklad po otrave olovom) alebo reakcie na lieky (najmä neuroleptiká). Pri nesprávnej liečbe môže dochádzať k bolestiam hlavy.

Hormonálne bolesti hlavy

Ďalšou príčinou vzniku bolesti hlavy sú hormonálne výkyvy. Väčšina sa vyskytuje u ženského pohlavia počas puberty, v tehotenstve, počas menštruačného cyklu alebo v období menopauzy.

Bodové bolesti hlavy

Môžu sa vyskytnúť u ľudí s poruchami zraku. Dôležitý je správny výber okuliarov a dioptrických skiel. Okrem toho nie je vhodné dlhodobé sledovanie televízie alebo monitora počítača, pretože aj pri vysokom stupni ochrany má jeho vyžarovanie vplyv na náš mozog.

Pulzujúce bolesti hlavy

Častou príčinou sú tenzné (pulzujúce) bolesti hlavy a bolesti v dôsledku neuralgie trojklaného nervu. Prejavujú sa opakovanými krátkymi záchvatmi bolesti, ktorá akoby vystreľovala v jednej polovici tváre. Na postihnutom mieste pretrváva medzi jednotlivými záchvatmi tupá bolesť alebo pálivé pocity. Pulzujúce bolesti sa vyskytujú aj pri migréne, zvyčajne na ľavej alebo pravej strane hlavy, v niektorých prípadoch prechádzajú z jednej polovice na druhú.

Bolesti hlavy v dôsledku zmien krvného tlaku

Súvisia so zvýšením alebo poklesom krvného tlaku (hypertenzia, hypotenzia). Pri ťažkostiach akými sú bolesť hlavy , závraty, slabosť, poruchyi videnia, hučaním v ušiach alebo bledosťou či červenaním tváre, je potrebné vykonať odmeranie tlaku.

Bolesti hlavy u detí

V detskom veku sa vyskytujú varianty migrény a periodické syndrómy. Bolesťami hlavy trpia až tri štvrtiny detí od 6 do 15 rokov. Vo veku 7 rokov sa na bolesti hlavy sťažuje okolo 40 percent detí.

V prípade 15 – ročných toto číslo stúpa na 80 percent. Prvé záchvaty migrény sa u pätiny pacientov objavujú pred desiatym rokom života, pričom sa častejšie vyskytujú u chlapcov než dievčat.

Diagnostika

Aby sa ťažkosti s bolesťami hlavy odstránili , je potrebné stanoviť včas správnu diagnózu. Je dôležité tiež rozlíšiť, či ide o primárnu bolesť hlavy, ako je napríklad tenzný typ bolesti hlavy alebo migréna, alebo o bolesť sekundárnu. Anamnéza má v prípade bolestí hlavy zásadný význam, väčšinou dokáže príčinu ťažkostí priblížiť alebo úplne objasniť. Na základe anamnézy tak následne môže nasledovať liečba.

Liečba

V prípade všetkých uvedených príznakov je nutné obrátiť sa na lekára. Ten môže odporučiť pokojový režim, dostatok spánku, vetranie miestnosti, vyhýbanie sa stresu či namáhavej práci. Bolesti hlavy nie je dobré podceňovať, nakoľko môžu sprevádzať závažné ochorenie a tiež výrazne znižovať kvalitu života.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť hlavycievna dystóniahlavahučanie v ušiachmalátnosťmozogstrata vedomiavracaniezávrať