24.02.2025 • 8 minút na prečítanie

Aká dlhá je inkubačná doba čierneho kašľa a čo jeho infekčnosť?

Čierny kašeľOchorenia

V tomto článku sa dozviete

Čierny kašeľ patrí k bakteriálnym infekčným ochoreniam. Prenáša sa kašľom, kýchaním a rozprávaním. Jeho vysoká infekčnosť je veľkým strašiakom, hlavne pre neočkované deti. Aká je inkubačná doba a kedy je nakazený pri čiernom kašli najviac infekčný? 

Ako sa čierny kašeľ prenáša? 

Čierny kašeľ sa prenáša kvapôčkami, ktoré obsahujú baktériu Bordetellu pertussis, pôvodcu čierneho kašľa. Prenos čierneho kašľa nastáva hlavne pri kašľaní, kýchaní alebo rozprávaní nakazenej osoby. 

Aká je inkubačná doba čierneho kašľa?

Inkubačná doba čierneho kašľa je približne 7 až 10 dní. Prvé príznaky čierneho kašľa, nádcha, únava, zvýšená teplota a občasné pokašliavanie, sa objavia cca týždeň od nakazenia sa. 

Najinfekčnejší sme najmä počas prvého a druhého týždňa ochorenia – spočiatku dominujú príznaky podobné prechladnutiu a následne sa objavuje silný dusivý kašeľ. 

Nákazlivosť čierneho kašľa klesá, ak je správne nastavená liečba antibiotikami, ktoré sú pri tomto ochorení nutnosťou. Ak sa ochorenie nelieči správne, nákazlivosť môže pretrvávať aj 3 týždne.

Fázy priebehu čierneho kašľa

Ochorenie čierny kašeľ sa po inkubačnej dobe rozvíja v troch fázach.

1. Katarálna fáza čierneho kašľa

Trvá približne 1 – 2 týždne a začína sa podobne ako bežná nádcha – s príznakmi ako nádcha, miernym kašľom a zvýšenou teplotou.

2. Paroxyzmálna fáza čierneho kašľa

Počas tejto fázy, ktorá trvá 2 – 4 týždne, sa objavuje typický intenzívny, záchvatovitý kašeľ s ťažkosťami pri dýchaní, ktorý môže byť sprevádzaný „štekavým“ zvukom pri nádychu, najmä u detí. Táto fáza je najnebezpečnejšia a najťažšie zvládateľná, keďže silný dráždivý kašeľ narúša spánok a záchvaty sú veľmi vyčerpávajúce. 

3. Rekonvalescencia čierneho kašľa

V tejto fáze kašeľ postupne ustupuje a zmierňuje sa, no trvá ešte niekoľko týždňov až mesiacov, kým sa úplne vylieči, hoci sa už môžete cítiť lepšie. 

Zdroj: Bigstockphoto.com

V ktorej fáze čierneho kašľa je infekčnosť najvyššia?

Najvyššia nákazlivosť je počas katarálnej fázy, keď sekréty nakazeného obsahujú najväčšie množstvo baktérií a kvapôčkami sa šíria ďalej. Antibiotiká sú najúčinnejšie, ak sa začnú podávať práve v tejto fáze alebo na začiatku paroxyzmálnej fázy, čím sa môž trvanie ochorenia skrátiť a aj znížiť nákazlivosť. 

Je pri čiernom kašli potrebná karanténa?

Je veľmi dôležité, aby ste po prepuknutí ochorenia ostali v karanténe, pretože infekčnosť čierneho kašľa je veľmi vysoká. Najinfekčnejší sme počas prvých dvoch týždňov, takže práve vtedy je potrebné izolovať sa. Najideálnejšie je ostať v izolácii, kým príznaky čierneho kašľa úplne nevymiznú. 

Kto je najviac ohrozený čiernym kašľom?

Čiernym kašľom sú najviac ohrození novorodenci a malé deti, ktoré nie sú chránené pred ochorením, najčastejšie kvôli neúplnému očkovaniu. Tehotné ženy, ktoré sa nakazia v poslednom trimestri, môžu preniesť infekciu na novorodenca, ktorý je ohrozený vážnym priebehom. 

Ďalšou ohrozenou skupinou sú ľudia, ktorí neboli očkovaní, a pacienti s chronickými respiračnými ochoreniami. U nich je riziko komplikácií veľmi vysoké. 

Priebeh čierneho kašľa u detí

Priebeh čierneho kašľa u detí sa takisto delí na tri fázy:

  • Začína sa príznakmi, ako je nádcha, mierny kašeľ a únava – deti sú najviac nákazlivé. 
  • Následne prichádza intenzívny, záchvatovitý kašeľ, ktorý trvá 2 – 4 týždne. U detí je práve kašeľ najväčším strašiakom. Môže vyvolávať až vracanie a typický „štekavý zvuk“. U malých detí a novorodencov hrozí tiež zástava dýchania. 

Novorodenci a malé deti nakazené čiernym kašľom sú zvyčajne hospitalizovaní, aby sa predišlo najzávažnejším komplikáciám.

Zdroj: Bigstockphoto.com

Priebeh čierneho kašľa u tehotných žien

Priebeh je podobný ako u iných dospelých, ale tehotenstvo môže zvyšovať riziko komplikácií u mamičky a zvyšuje riziko aj pre bábätko:

  • intenzívne záchvaty kašľa môžu byť veľmi vyčerpávajúce a spôsobovať nepohodlie, ktoré zvyšuje riziko predčasného pôrodu.

Pri podozrení na čierny kašeľ v tehotenstve je nutné vyhľadať lekára, aby sa zaistila bezpečná liečba a ochrana novorodenca. Najlepšou prevenciou počas gravidity je očkovanie proti čiernemu kašľu.

Priebeh čierny kašľa u pacientov s chronickými ochoreniami

Priebeh čierneho kašľa u osôb s ochoreniami, ako je astma a chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOPN) alebo iné respiračné problémy, môže byť komplikovanejší. Príznaky, napríklad nádcha a dráždivý kašeľ, zhoršujú už existujúce ochorenie, čo spôsobuje ťažkosti s dýchaním:

  • intenzívne záchvaty kašľa môžu viesť k poškodeniu a zníženiu výkonnosti pľúc, duseniu a pocitom nedostatku vzduchu pri dýchaní
  • kašeľ môže aj po vyliečení pretrvávať dlhodobo

Následky čierneho kašľa

Medzi dlhodobé následky čierneho kašľa radíme:

  1. Neutíchajúci kašeľ: U niektorých detí a dospelých môže kašeľ pretrvávať niekoľko týždňov až mesiacov po uzdravení.
  2. Trvalé poškodenie pľúc: V niektorých prípadoch môže viesť k dlhodobým dýchacím problémom, ako je napríklad znížená kapacita pľúc (koľko vzduchu sa dokážete nadýchnuť), takže môže pretrvávať zadýchavanie.
  3. Opakované infekcie dýchacích ciest: Po prekonaní ochorenia je imunitný systém oslabený, čo môže zvyšovať náchylnosť iné infekty.
  4. Poškodenie uší: Dlhodobý kašeľ môže spôsobiť infekcie stredného ucha alebo iné problémy s ušami.

Úmrtnosť je dnes vďaka očkovaniu a antibiotickej liečbe pomerne nízka. V niektorých prípadoch, najmä u veľmi malých detí, môže dôjsť k úmrtiu v dôsledku komplikácií, ako sú zápal pľúc alebo zástava dýchania.

Časté mýty o čiernom kašli 

Čierny kašeľ zmizol a v populácii nekoluje – MÝTUS

Čierny kašeľ, nanešťastie, stále koluje medzi ľuďmi a čoraz častejšie spôsobuje lokálne epidémie. Súvisí to s poklesom imunity a šírením neprávd o očkovaní, ktoré je ako jediné najúčinnejšou mierou ochrany

Čiernym kašľom sa môžu nakaziť iba deti – MÝTUS

Deti síce patria k skupine, ktorá sa nakazí častejšie ako dospelí, no súvisí to s ich slabou imunitou alebo neúplným očkovaním. Čierny kašeľ sa šíri hlavne medzi neočkovanými a ľuďmi s oslabenou imunitou, čo nie sú iba deti. Nakaziť sa môže ktokoľvek, aj dospelý. 

Nakaziť sa môžete iba raz za život – MÝTUS

Imunita proti čiernemu kašľu postupne počas života slabne, či už ste ju získali očkovaním, alebo prekonaním ochorenia. Riziko opätovnej nákazy nezmizne – v tomto prípade neplatí, že po prekonaní máte celoživotnú imunitu. 

Očkovanie je nebezpečné – MÝTUS

Očkovanie proti čiernemu kašľu je bezpečné a je súčasťou hexavakcíny, pomocou ktorej sa očkuje aj proti hepatitíde B, záškrtu, detskej obrne, záškrtu, HiB a tetane ako povinné očkovanie od roku 1959. 

Zdroj: Bigstockphoto.com

Ako sa proti čiernemu kašľu chrániť? 

Najjednoduchšou ochranou pred nákazou čiernym kašľom je dodržiavanie správnej hygieny.

  • Umývajte si ruky s mydlom a vodou.
  • V preplnených čakárňach noste rúško. 
  • Ak sa necítite dobre a máte podozrenie na čierny kašeľ, izolujte sa od ostatných členov rodiny.
  • Pri kýchaní a kašľaní si dávajte ruku pred ústa.
  • Najlepšou a najefektívnejšou prevenciou proti čiernemu kašľu je očkovanie.

Očkovanie proti čiernemu kašľu

Hexavakcínou sa očkuje v 3, 5, a 11 mesiaci a následne sa preočkováva v 6. roku života dieťaťa. Očkovanie proti čiernemu kašľu je možné aj v dospelosti – najčastejšie kombinovanou vakcínou spoločne s očkovaním proti tetanu a záškrtu, ktoré sa podstupuje v 30. roku života a následne sa preočkováva každých 15 rokov.

Autorom textu je: Redakcia portálu Lekár.sk
Čierny kašeľOchorenia
čierny kašeľdýchacie cestydýchavičnosťhorúčkakašeľpľúcaúnava

Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje