10.01.2022 • 8 minút na prečítanie

Je očkovanie detí proti COVID-19 realitou?

Aktuality

V tomto článku sa dozviete

    Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 je jedným z hlavných prvkov v boji proti tejto chorobe. Stále viac ale rastú prípady nákazy detí, ktoré sú následne izolované a nemôžu sa zúčastňovať bežných aktivít s rovesníkmi. To vplýva nielen na ich fyzický stav, ale aj psychický stav. Štúdie ukazujú, že nedostatok interakcie a vplyvov na detský mozog zapríčiňuje jeho pomalší rozvoj a nižšie IQ. Preto je potrebné, aby sa deti vrátili k každodennému životu ako pred pandémiou. Jednou z možností je očkovanie detí vakcínou proti ochoreniam COVID-19, ktoré je aktuálne už vo veku od 5 rokov. Rôzne krajiny pristupujú k očkovaniu detí rozlične, niektoré berú toto očkovanie ako prevenciu a očkujú väčšinu detí, iné očkujú len rizikové skupiny detí.

    V nasledujúcom článku sa dozviete:

    • ktorou vakcínou sa budú očkovať deti od 5 rokov,
    • či sa uvažuje aj o očkovaní mladších detí,
    • aké sú nežiadúce účinky vakcíny v tejto vekovej skupine a aká je jej dávka,
    • ktorou vakcínou sa deti očkujú a či sa budú očkovať všetky deti,
    • ako pristupujú k očkovaniu detí rôzne krajiny.

    Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (ďalej ako FDA) schválilo vakcínu proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Pfizer pre použitie u detí vo veku 5-11 rokov ako prvú vakcínu v tejto vekovej skupine. Očkovanie zatiaľ reálne neprebieha a čaká sa na schválenie Európskej liekovej agentúry. U nás by malo byť tiež určené výlučne pre minoritu detí, ktoré má chrániť pred vážnym priebehom ochorenia, ktoré trpia rizikovými chorobami. Aktuálne sa plánuje očkovanie len v 3 miestach na Slovensku v Bratislave, Martine a Košiciach. O očkovanie musí požiadať zákonný zástupca a bude schvaľované na základe veľmi individuálneho posúdenia lekárom.

    Dávka by mala byť jedna tretina bežnej dávky. Podľa výskumu spoločnosti Pfizer výsledky ukazujú, že vakcína prináša viac než 90%tnú ochranu proti symptómom ochorenia u detí, ktoré boli zaočkované touto zníženou dávkou. Spoločnosť taktiež vyjadrila, že so zníženou dávkou prichádzajú aj nižšie nežiadúce účinky u zaočkovaných detí. K najčastejším patrí bolesť ruky v mieste vpichu, bolesť hlavy, horúčka a zimnica. Jedným z obáv je aj zápal srdcového svalu ako vedľajšieho nežiadúceho účinku u detí. Výskumy v tejto oblasti sa líšia. Údaje o vedľajších účinkoch sa evidujú v rôznych krajinách rozlične a preto aj výstupy sú iné. Kým Veľká Británia je v oblasti očkovania detí opatrná a odporúča očkovanie len rizikových skupín, v USA sa pristupuje k očkovaniu detí pozitívne. Vo Veľkej Británii sa tiež vedci domnievajú, že keďže sa nežiadúce účinky prejavili u detí najmä po druhej dávke, mohla by sa tiež aplikovať len jedna dávka a tak toto riziko úplne znížiť.

    Autor siam.pukkato/Shutterstock

    Podľa Americkej akadémie pediatrov je toto vítaný krok, ktorý by mal pomôcť nielen udržiavať deti zdravé, ale aj pri psychickej pohode celej rodiny. Vakcína umožní deťom socializovať sa s inými deťmi, stretávať sa s členmi rodiny a zúčastňovať sa bežných aktivít, ktoré robili pred pandémiou. Neustále prípady ochorenia COVID-19 u detí robí veľké problémy najmä v školách, ktoré sa potom musia spoliehať na dištančnú výučbu. Pediatri z celého sveta upozorňujú na následky tejto pandémie na deťoch najmä v oblasti ich nedostatočného socializovania.

    FDA vyjadruje svoju plnú podporu v bezpečnosť, efektivitu a dôveru voči vakcinácií detí v tejto skupine. Spoločnosť dokonca začala robiť výskum vakcíny u dojčiat od 6 mesiacov a jej výsledky sa očakávajú ešte tento rok.

    V tomto článku boli použité nasledujúce zdroje: 

    Pfizer vaccine for young kids

    Očkovanie detí proti Covidu

    Očkovanie miesta

    Phizer je bezpečný pre deti vo veku 5-11 rokov

    Redakcia portálu Lekar.sk
    Aktuality
    covid-19dýchacie cestydýchavičnosťhorúčkainfekciakašeľnevoľnostpľúcastrata čuchutráviace problémy