Čierny kašeľ (pertussis) je vysoko nákazlivé ochorenie dýchacích ciest, ktoré vyvoláva baktéria Bordetella pertussis. Postihuje najmä deti a novorodencov, ale môže sa vyskytnúť aj u dospelých. Charakteristickým znakom čierneho kašľa je intenzívny záchvatovitý kašeľ s typickým „krochtavým“ zvukom.
V roku 2025 sa čierny kašeľ na Slovensku a v Európe šíri o niečo viac ako pominulé roky. Jeho výskyt u nás stúpa a aktuálne je ohlásených viac ako 1571 prípadov nákazy čiernym kašľom. Najvyššia chorobnosť je v Bratislavskom a Banskobystrickom kraji.
Príznaky čierneho kašľa prichádzajú ako bežné nachladnutie a postupne sa zhoršujú.
Medzi najčastejšie patria:
U dospelých môže mať čierny kašeľ menej intenzívne príznaky a záchvaty kašľa nemusia byť také silné. Stále však môžu byť nepríjemné a trvať dlhšiu dobu.
U dospelých nie je výskyt charakteristického „štekavého“ zvuku pri kašli taký častý alebo výrazný ako u detí. Kašeľ môže byť dlhodobý a dospelí si ho môžu zameniť s bežným kašľom spôsobeným nachladnutím.
Dospelí obvykle nemajú také vážne komplikácie ako deti. I keď čierny kašeľ môže spôsobiť dlhodobý kašeľ, únavu, komplikácie, ako je napríklad zápal pľúc alebo encefalopatia, sú menej časté.
U batoliat a novorodencov môže byť čierny kašeľ veľmi nebezpečný. Môže spôsobiť ťažkosti s dýchaním až zastavenie dýchania počas záchvatov kašľa (apnoe).
U detí sú záchvaty kašľa veľmi intenzívne, trvajú dlhšie a sú veľmi vyčerpávajúce. Po každom záchvate môže dieťa vydávať charakteristický „štekavý“ zvuk (silné nádychy, ktoré znejú ako krik).
U detí môže čierny kašeľ spôsobiť vážne komplikácie, ako sú zápaly pľúc či encefalopatia (poškodenie mozgu) – toxín, ktorý produkuje Bordetela pertussis môže poškodzovať mozog.
Katarálna fáza (trvá 1 – 2 týždne):
Paroxyzmálna fáza (trvá cca mesiac):
Rekonvalescenčná fáza (trvá 3 – 4 týždne):
Čierny kašeľ je vysoko nákazlivé ochorenie spôsobené baktériou Bordetella pertussis. Prenáša sa priamym kontaktom s nakazeným – najmä kvapôčkami pri rozprávaní, kašľaní a kýchaní.
Inkubačná doba čierneho kašľa je približne 7 – 10 dní. Po nej sa objavujú prvé nešpecifické príznaky, ako je nádcha, únava a kašeľ.
Pri podozrení na čierny kašeľ je dôležité spojiť príznaky s laboratórnou diagnostikou.
Najcitlivejšou metódou je PCR test, ktorý je pozitívny približne do 4 týždňov od výskytu prvých príznakov. Pri podozrení na komplikácie je potrebné RTG vyšetrenie, aby sa vylúčil alebo potvrdil zápal pľúc.
Liečba čierneho kašľa vie byť vysoko účinná a efektívna. A to najmä v prípade, ak sa podchytí v prvom – katarálnom štádiu ochorenia. Je preto dôležité myslieť na to, že čierny kašeľ stále existuje a že ak sa v čase choroby jeho výskyt zvýšil alebo je vysoký, nie je na škodu nechať sa naň otestovať.
Antibiotická liečba je nutnosťou a zároveň prvou voľbou, po ktorej by sa malo pri čiernom kašli siahnuť. Liečba antibiotikami trvá zvyčajne 7 až 14 dní.
Doplnkom k tradičnej liečbe je prírodná podporná liečba čierneho kašľa, ktorá pomáha zmierniť príznaky, ako je kašeľ, podráždenie hrdla a zápal. Niektoré vitamíny a minerály môžu byť obzvlášť užitočné pri boji s infekciou, zmiernení zápalu a podporení zdravia dýchacích ciest:
Inhalovanie pary môže pomôcť uvoľniť hlieny a zmierniť kašeľ. Ak máte prístup k esenciálnym olejom, ako je eukalyptus alebo levanduľa, môže to ešte viac zmierniť podráždenie dýchacích ciest.
Ako na to? Pridajte niekoľko kvapiek esenciálneho oleja do misky s horúcou vodou, zakryte si hlavu uterákom a dýchajte paru aspoň 10 minút 2-krát denne.
Nikotín zužuje cievy a dýchacie cesty, čím môže výrazne zhoršiť priebeh čierneho kašľa. Fajčenie dráždi už tak poškodenú sliznicu infekciou a zvyšuje tvorbu hlienu, ktorého vykašliavanie je pri ochorení veľmi nepríjemné.
Najúčinnejšou prevenciou je očkovanie proti čiernemu kašľu. Vakcinácia je na Slovensku povinná a je súčasťou hexavakcíny už v 1. roku života bábätka. Následne sa počas života preočkováva aj v dospelosti.
Očkovanie sa obzvlášť odporúča ľuďom so zníženou imunitou a tehotným ženám, ktoré chránia nielen seba, ale aj bábätko, a to až počas prvých 6 mesiacov po narodení.
V nasledujúcej tabuľke si môžete pozrieť stručné popísanie rozdielov medzi obyčajným a čiernym kašľom:
ROZDIELY | ČIERNY KAŠEĽ | OBYČAJNÝ KAŠEĽ |
charakteristika kašľa | záchvaty silného kašľa, ktoré môžu trvať niekoľko sekúnd až minút – zvuk štekania (zhoršuje sa) | suchý alebo produktívny (s hlienmi) |
trvanie | 4 – 6 týždňov | maximálne niekoľko dní až týždňov |
komplikácie a iné prejavy | vracanie po záchvate kašľa, neschopnosť sa nadýchnuť, zmodranie pier | bežné príznaky – horúčka, nádcha atď. |
Ohrození sú najmä neočkovaní novorodenci, dojčatá a deti vo veku od 10 do 13 rokov, ale aj seniori. Ochorenie má najhorší priebeh u neočkovaných detí a dospelých a u ľudí s oslabenou imunitou.
Ak ste prekonali čierny kašeľ bez správnej liečby alebo sa ho snažíte „prechodiť“, vedzte, že nerobíte dobre.
Neliečený čierny kašeľ je vysoko nákazlivý a veľmi ľahko ho môžete šíriť medzi ľuďmi – najmä medzi rizikovými skupinami, ako sú deti a seniori.
Komplikácie súvisiace s neliečeným kašľom môžu pretrvávať aj 3 mesiace, patria k nim:
Tieto komplikácie robia čierny kašeľ nebezpečným, a to obzvlášť pre novorodencov a deti, u ktorých je najväčšie riziko zástavy dýchania.
Pri liečbe a rekonvalescencii čierneho kašľa sa odporúča jesť ľahkú stravu a mať dostatočný pitný režim aj v podobe bylinkových čajov. Deti môžu pri záchvate kašľa často vracať a môže im byť nevoľno, preto sa odporúčajú skôr ľahšie stráviteľné jedlá a tiež zelenina a ovocie.
Tymián, sladké drievko, mäta pieporná a eukalyptus sú bylinky, ktoré môžu pomôcť pri liečbe dráždivého kašľa, keďže majú upokojujúce a protizápalové účinky.