11.09.2024 • 8 minút na prečítanie

Čierny kašeľ – aké sú jeho príznaky a liečba?

OchoreniaZdravý život

V tomto článku sa dozviete

Čierny kašeľ alebo pertussis je vysoko nákazlivé ochorenie dýchacích ciest, ktoré je často spájané s deťmi, no môže postihnúť ľudí všetkých vekových kategórií. Kým nebolo zavedené pravidelné očkovanie, u detí bola táto choroba jednou z najzávažnejších. Plošné očkovanie znížilo jej výskyt až o 99 %.

Čo je čierny kašeľ?

Čierny kašeľ je ochorenie spôsobené baktériou nazývanou Bordetella pertussis. Baktérie sa uchytia na riasinkách (cíliách) lemujúcich vnútro dýchacích ciest, kde uvoľňujú toxíny, ktoré riasinky poškodzujú a spôsobujú zápal a opuch, prípadne až odumretie sliznice dýchacích ciest.

Pertussis vedie k ťažkým záchvatom kašľa, ktoré môžu trvať aj týždne. Nebezpečný je obzvlášť pre dojčatá a malé deti, u ktorých v najzávažnejších prípadoch môže skončiť fatálne.

Ako sa čierny kašeľ prenáša?

Baktérie, ktoré sú príčinou čierneho kašľa, sa z človeka na človeka ľahko šíria kvapôčkami pri kýchaní alebo kašli. Infekčnosť čierneho kašľa môže trvať od začiatku príznakov najmenej 2 týždne, hoci užívanie antibiotík môže skrátiť dobu, počas ktorej ste nákazliví.

Čierny kašeľ môžete prenášať, aj keď sa u vás prejavujú len mierne príznaky, a neviete o tom, že ho máte. Mnohé deti sa tak nakazia staršími súrodencami alebo rodičmi, ktorí netušia, že sú chorí. 

Akými príznakmi sa čierny kašeľ prejavuje?

Po tom, čo je váš organizmus vystavený baktériám spôsobujúcim čierny kašeľ, môže trvať 5 až 10 dní, kým sa objavia prvotné príznaky. Môže sa však stať, že prepuknú aj 3 týždne po nakazení.

Prejavy čierneho kašľa sa zvyčajne vyvíjajú v troch štádiách:

Prvé štádium – katarálne

Čierny kašeľ sa na začiatku prejavuje podobne ako bežné prechladnutie, a to najmä príznakmi, ako je výtok z nosa, mierny kašeľ, teplota do 38 °C, kýchanie a únava. Môžu trvať 1 až 2 týždne a keďže pripomínajú štandardnú nádchu, je ľahké ich prehliadnuť alebo nesprávne diagnostikovať.

Bábätká mávajú problém s dýchaním

Mnohé bábätká s čiernym kašľom nemusia kašľať vôbec – namiesto toho môžu mať apnoe, čo sú život ohrozujúce prestávky v dýchaní. Je to obzvlášť nebezpečný stav, pretože zvykne viesť k cyanóze (modrastý odtieň pokožky v dôsledku nedostatku kyslíka), a neliečenie čierneho kašľa môže byť dokonca smrteľné.

Druhé štádium – paroxyzmálne

1 až 2 týždne po nástupe prvých príznakov sa u pacientov môžu rozvinúť ťažké, dlhotrvajúce záchvaty kašľa (paroxyzmy), ktoré často vedú k vracaniu. Frekvencia záchvatov býva až 30 za deň.

Charakteristický je „hvízdavý“ zvuk pri vdýchnutí po kašli, ťažkosti s dýchaním a vyčerpanie po záchvatoch. Tie zvyčajne trvajú 1 až 6 týždňov, no u niekoho môžu pretrvávať až 10 týždňov. 

Tretie štádium – rekonvalescencia

V tejto etape dochádza k postupnému znižovaniu intenzity a frekvencie záchvatov kašľa. Hoci sa kašeľ pozvoľna zlepšuje, môže pretrvávať týždne alebo dokonca mesiace.

K akým komplikáciám môže čierny kašeľ viesť?

Čierny kašeľ môže zapríčiniť vážne komplikácie, a to hlavne u dojčiat, malých detí a osôb s oslabeným imunitným systémom. Miera závažnosti problémov sa líši, všeobecne môžu zahŕňať:

  •  Zápal pľúc: Vyskytuje sa u 1 z 5 pacientov, pričom postihnuté sú najmä dojčatá. 
  •  Apnoe: Vyššie spomínané prestávky v dýchaní vyskytujúce sa tiež v prvom rade u dojčiat.
  •  Zlomeniny rebier: Intenzívne záchvaty kašľa môžu spôsobiť zlomeniny rebier u starších detí a dospelých.
  •  Hernia: Silný opakovaný kašeľ vyvíja tlak na brušné svaly, čoho následkom sa časť orgánu alebo tkaniva, ako napríklad črevá, pretlačí cez slabé miesto vo svale. Hernia sa môže vyskytnúť v bruchu, slabinách alebo okolo pupka a môže vyžadovať chirurgickú liečbu, ak sa sama nevyrieši.
  •  Únik moču: Silný kašeľ zvykne viesť k strate kontroly močového mechúra, predovšetkým pri čiernom kašle u dospelých.
  •  Encefalopatia: Ide o zriedkavý, ale vážny stav zahŕňajúci poškodenie mozgu často spôsobené nedostatkom kyslíka počas ťažkých záchvatov kašľa.
  •  Chudnutie a dehydratácia: Opakované vracanie a vyčerpanie z neustáleho kašľania máva na svedomí stratu hmotnosti a dehydratáciu, hlavne u dojčiat.
  •  Smrť: Dojčatá sú vystavené najvyššiemu riziku úmrtia kvôli menším dýchacím cestám a slabšiemu imunitnému systému. Ide obzvlášť pri nakazení čiernym kašľom u deti mladších ako 6 mesiacov, ktoré sú náchylné na život ohrozujúce komplikácie vrátane náhlej smrti. 
Shutterstock.com

Čierny kašeľ – diagnostika

Diagnostikovať čierny kašeľ v jeho počiatočných štádiách býva niekedy náročné, pretože príznaky sa môžu zhodovať s inými respiračnými ochoreniami, ako je prechladnutie, chrípka alebo zápal priedušiek.

Na diagnostiku sa väčšinou využíva zhodnotenie klinického nálezu a laboratórnych vyšetrení:

  •  Zhodnotenie príznakov: Lekár posúdi vaše príznaky, ako je kašeľ, jeho intenzita, trvanie ťažkostí s dýchaním, ako aj pískavý zvuk po kašli. 
  •  Laboratórne testy: Lekár tampónom odoberie z nosa a hrdla vzorku, ktorá sa otestuje na prítomnosť baktérie Bordetella pertussis pomocou metódy PCR alebo priameho fluorescenčného testovania protilátok.
  •  Krvné testy: Vzorka krvi sa môže odobrať a poslať do laboratória na kontrolu počtu bielych krviniek, najmä lymfocytov, pretože ich nárast je pri čiernom kašli bežný. Ich vysoký počet zvyčajne naznačuje prítomnosť infekcie alebo zápalu. Ide však o všeobecný test, ktorý nie je špecifický len pre čierny kašeľ. 
  •  Röntgen hrudníka: Lekár vám môže nariadiť röntgenové vyšetrenie, aby skontroloval, či nemáte v pľúcach zápal alebo tekutinu, ktoré majú tendenciu sa vyskytnúť, keď čierny kašeľ skomplikuje zápal pľúc a iné infekcie dýchacích ciest.

Ako prebieha liečba čierneho kašľu?

Čierny kašeľ sa lieči antibiotikami spolu s podpornou liečbou na kontrolu príznakov a ľahšie dýchanie.

Antibiotiká

Bežne sa na čierny kašeľ predpisujú antibiotiká makrolidy, ako je azitromycín, klaritromycín alebo erytromycín. Najúčinnejšie sú, keď sa podávajú na začiatku ochorenia v priebehu prvých dvoch týždňov. Ak sa začnú užívať neskôr, nemusia výrazne zredukovať príznaky, stále však pomôžu znížiť šírenie baktérií na ostatných. V prípade, že ste na makrolidy alergickí, alternatívou je trimetoprim-sulfametoxazol.

Podporná terapia

  • dostatočný pitný režim, obzvlášť ak vraciate, aby ste neboli dehydratovaní
  • dostatočný odpočinok, aby sa telo dobre zotavilo
  • malé a časté dávky jedla môžu pomôcť zabrániť vracaniu pri záchvatoch

Odsávanie hlienov

V niektorých prípadoch je potrebné odsávanie hlienu na udržanie priechodnosti dýchacích ciest, predovšetkým u malých detí a dojčiat.

Hospitalizácia

Pre dojčatá či pacientov so závažnými príznakmi môže byť potrebná kyslíková terapia, aby sa zabezpečila primeraná hladina kyslíka, a neustále monitorovanie, najmä ak majú apnoe a ťažko dýchajú.

Shutterstock.com

Očkovanie proti čiernemu kašľu 

Účinnou prevenciou ochorenia je vakcinácia. Očkovanie je súčasťou Národného imunizačného programu na Slovensku od roku 1959. Pôvodne bola na vakcináciu používaná celulárna, teda celobunková vakcína, ktorá obsahovala šetrne usmrtené celé bunky Bordetelly pertussis. Od roku 2006 sa celoplošne očkuje acelulárnou vakcínou.

Prvá dávka sa aplikuje intramuskulárne (do svalu) do vonkajšej hornej časti stehna v 3. mesiaci po narodení (najskôr však v prvom dni 10. týždňa života), druhá nasleduje v 5. mesiaci a tretia 6 mesiacov po druhej dávke. Preočkovanie sa vykonáva v 6. roku dieťaťa, v trinástich sa aplikuje tzv. booster spolu s očkovacími látkami proti tetanu, záškrtu a detskej obrne.

Redakcia portálu Lekar.sk
OchoreniaZdravý život

Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje