28.06.2022 • 10 minút na prečítanie

Kliešťová sezóna je v plnom prúde, majte sa preto na pozore. Hovorí vám niečo Lymská borelióza?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Letná sezóna je v plnom prúde a rovnako aj grilovačky, túry, stanovačky a iné vonkajšie aktivity, ktoré k nej patria. Netreba však zabúdať aj na potenciálne riziká, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou tohto obdobia. Reč je o kliešťoch, ktoré odpočívajú v tráve, čakajúc na okoloidúceho hostiteľa. Je dôležité sa pred nimi chrániť, prípadne ak ste si už kliešťa našli, ho čo najrýchlejšie, správne odstrániť.  V opačnom prípade vám hrozí riziko prenosu kliešťovej encefalitídy či Lymskej boreliózy, o ktorej sa dočítate viac v našom článku. 

Po prečítaní tohto článku budete vedieť: 

  • Čo je lymská borelióza.
  • Aké štádiá má borelióza a ako sa v jednotlivých štádiách prejavuje.
  • Kedy je potrebné navštíviť lekára.
  • Ako sa dá bezpečne odstrániť kliešť.
  • Ako prebieha diagnostika Lymskej boreliózy.
  • Či sa dá borelióza vyliečiť.
  • Čo je to post boreliový syndróm (PTLDS). 
  • Či predstavuje borelióza riziko v tehotenstve alebo počas dojčenia. 

Čo je lymská borelióza? 

Lymská borelióza je infekčné ochorenie, spôsobené baktériou Borrelia burgdorferi, ktorá sa na človeka prenáša uhryznutím infikovaným kliešťom. Na prenos infekcie musí byť kliešť prisatý na koži približne 36 až 48 hodín. Po nakazení, baktérie prechádzajú krvným obehom infikovaného a ovplyvňujú rôzne tkanivá v tele. Na začiatku lymská borelióza zvyčajne spôsobuje príznaky ako je vyrážka, horúčka, bolesť hlavy a únava. Ak sa však infekcia nezačne liečiť včas, môže sa zmeniť na zápalový stav postihujúci viaceré orgánové systémy počnúc kožou, kĺbmi, nervovým systémom a srdcom.  

Ako sa borelióza prejavuje?  

Lymská borelióza prebieha v troch štádiách, od ktorých závisia pociťované príznaky. 

  • včasné lokalizované štádium, 
  • včasné diseminované štádium, 
  • neskoré alebo chronické diseminované štádium.  

Včasné lokalizované štádium 

Včasné príznaky lymskej boreliózy môžu začať kedykoľvek od 3 do 30 dní po uhryznutí infikovaným kliešťom. Môžu byť však aj prípady, kedy si pacient všimne príznaky až niekoľko mesiacov po uhryznutí. Včasné príznaky môžu zahŕňať: 

  • Horúčka, zimnica, únava, bolesti svalov a kĺbov, bolesť hlavy, stuhnutosť šije a opuchnuté lymfatické uzliny. Môžete si všimnúť, že všetky tieto príznaky sú bežné aj pri chrípke. Pri väčšine infekcií lymskej boreliózy je však vyrážka jedným z prvých príznakov, ktoré si všimnete.  
  • Červená vyrážka nazývaná Erythema migrans sa vyskytuje približne u 70 až 80% infikovaných osôb. Vyrážka má okrúhly tvar s centrálnym prejasnením, čím pripomína vzhľad terča. Väčšinou vzniká v mieste prisatia kliešťa a postupom času môže dosiahnuť priemer až 30cm. Na dotyk je teplá, no nezvykne svrbieť ani bolieť. Erythema migrans je jedným z charakteristických znakov lymskej boreliózy, hoci nie u každého pacienta s lymskou boreliózou sa vyrážka musí vyvinúť.   
Autor: AnastasiaKopa/Shutterstock

Včasné diseminované štádium 

Neskoršie príznaky môžu nastúpiť dni až mesiace, po uhryznutí infikovaným kliešťom, ak sa infekcia nezachytí a nelieči. Toto štádium ochorenia je primárne charakterizované príznakmi systémovej infekcie, čo znamená, že infekcia sa rozšírila do celého tela vrátane iných orgánov. Príznaky môžu zahŕňať: 

  • silné bolesti hlavy a stuhnutosť krku, 
  • ďalšie erythema migrans vyrážky na iných miestach tela,  
  • obrna tváre, čo je strata svalového tonusu alebo pokles na jednej alebo oboch stranách tváre, 
  • prerušovaná bolesť šliach, svalov, kĺbov a kostí, 
  • búšenie srdca alebo nepravidelný srdcový rytmus (lymská karditída), 
  • epizódy závratov alebo dýchavičnosti, 
  • zápal mozgu a miechy. 

Očkovanie proti lymskej borelióze neexistuje. Očkovať sa však možno proti kliešťovej encefalitíde, ktorá je ďalším strašiakom súvisiacim s uhryznutím kliešťom.

Toto očkovanie nie je povinné a zdravotné poisťovne vakcíny zo zákona nepreplácajú. Niektoré poisťovne vám však preplatia aspoň časť nákladov. Dôvera napríklad prepláca až polovicu z ceny piatich rôznych očkovacích látok, ktoré sa podávajú v troch dávkach.

Chronické diseminované štádium 

Neskoré diseminované štádium boreliózy sa vyskytuje, keď infekcia nebola liečená v 1 a 2 štádiu . Toto štádium sa môže vyskytnúť mesiace alebo roky po uhryznutí kliešťom. Príznaky môžu zahŕňať: 

  • artritída jedného alebo viacerých veľkých kĺbov, 
  • poruchy mozgu, ako je encefalopatia, ktorá môže spôsobiť stratu krátkodobej pamäti, ťažkosti s koncentráciou, mentálnu zaostalosť a poruchy spánku, 
  • vystreľujúce bolesti, necitlivosť, mravčenie v rukách alebo nohách. 

Našiel som si kliešťa, mám navštíviť lekára? 

Nie všetky uhryznutia kliešťom vedú k lymskej borelióze, preto ak ste si nejakého našli, nie je hneď dôvod na paniku. Kliešťa je potrebné vytiahnuť čo najskôr. Čím dlhšie zostane kliešť prichytený na koži, tým väčšie je riziko ochorenia. Ak je kliešť prisatý menej ako 36 až 48 hodín, rozvoj boreliózy je málo pravdepodobný.  

Ak sa u vás objavia vyššie spomenuté príznaky niekoľko dní po tom, čo ste si vybrali kliešťa, navštívte svojho lekára. K lekárovi by ste mali ísť aj keď vám príznaky vymiznú. Ich neprítomnosť totiž neznamená, že choroba sama zmizla. Neliečená lymská borelióza sa môže rozšíriť do iných častí tela aj niekoľko mesiacov až rokov po infekcii. 

 

Ako sa dá kliešť bezpečne odstrániť? 

  • Pomocou čistej pinzety uchopte kliešťa čo najbližšie k povrchu kože. 
  • Ťahajte kliešťa pomaly nahor. Dávajte pozor aby ste s ním nekrútili. Môže to spôsobiť, že sa časti úst kliešťa odtrhnú a ostanú uviaznuté v koži. 
  • Po vybratí kliešťa, dôkladne vydezinfikujte miesto uhryznutia a ruky alkoholom alebo mydlom a vodou. 
  • Kliešťa zlikvidujte tak, že ho dáte do alkoholu alebo spláchnete do záchoda. Kliešťa nikdy nepučte prstami. 

Vyhnite sa babským receptom, ako je napríklad potieranie kliešťa mydlom, olejom, vazelínou či použitím tepla. Tieto metódy vraj mali spôsobiť, že kliešť sám odpadne, no v skutočnosti majú na kliešťa opačný účinok. Nútia ho pevne sa držať a zaliezať hlbšie do kože, prípadne ´´vypľúvať´´ do rany viac sekrétov prenášajúcich chorobu, čo zvyšuje riziko infekcie. 

Autor: andriano.cz/Shutterstock

Ako prebieha diagnostika Lymskej boreliózy? 

Diagnostika boreliózy začína klasicky odobraním anamnézy. Lekára zaujíma najmä aké pociťuje pacient príznaky, či bol v poslednej dobe uhryznutý kliešťom a v akej oblasti kliešťa chytil. Následne lekár vykoná fyzikálne vyšetrenie aby zistil prítomnosť vyrážky, či iných symptómov charakteristických pre lymskú boreliózu.  

Pomôcť potvrdiť alebo vylúčiť diagnózu môžu krvné testy. Tie sú však najspoľahlivejšie až  niekoľko týždňov po prvotnej infekcii, keď už sú v krvi vytvorené protilátky. Tým, že vývoj protilátok pár týždňov trvá, pacientom môže vyjsť negatívny test ak boli infikovaní len nedávno.  Protilátky následne pretrvávajú v krvi mesiace alebo dokonca roky po vymiznutí infekcie; preto test nemožno použiť na určenie vyliečenia.  

Dá sa lymská borelióza vyliečiť? 

Liečba boreliózy spočíva v užívaní antibiotík. Pacienti liečení antibiotikami v počiatočných štádiách infekcie sa zvyčajne úplne zotavia. Dĺžka liečby závisí od zdravotného stavu pacienta, pričom môže trvať v rozmedzí 14 až 21 dní. Lieky používané na liečbu lymskej boreliózy zahŕňajú: 

  • Doxycyklín, amoxicilín alebo cefuroxím, ktoré sú  liečbou prvej voľby u dospelých a detí, 
  • Cefuroxím a amoxicilín sa používajú na liečbu dojčiacich žien. 

Väčšina pacientov, ktorí sa liečia v neskorších štádiách ochorenia, tiež dobre reaguje na antibiotiká, hoci už mohli utrpieť dlhodobé poškodenie nervového systému alebo kĺbov.  V takom prípade, keď ochorenie postihuje centrálny nervový systém, môže lekár odporučiť liečbu intravenóznymi antibiotikami 14 až 28 dní. Intravenózne antibiotiká môžu mať rôzne vedľajšie účinky, vrátane nižšieho počtu bielych krviniek, miernej až ťažkej hnačky alebo infekcie inými organizmami odolnými voči antibiotikám, ktoré nesúvisia s lymskou boreliózou. 

Keď príznaky boreliózy pretrvávajú aj po vyliečení 

Hoci väčšina prípadov lymskej boreliózy sa dá vyliečiť 2- až 4-týždňovým cyklom perorálnych antibiotík, pacienti môžu mať niekedy príznaky bolesti, únavy alebo ťažkosti s myslením, ktoré pretrvávajú viac ako 6 mesiacov po ukončení liečby. Tento stav sa nazýva post boreliový  syndróm (PTLDS). Prečo niektorí pacienti trpia týmto syndrómom nie je doposiaľ známe. Odborníci sa a domnievajú, že baktéria  Borrelia burgdorferi môže spustiť autoimunitnú reakciu vyvolávajúcu symptómy, ktoré pretrvávajú aj po vymiznutí samotnej infekcie.  

V súčasnosti neexistuje žiadna overená liečba PTLDS. Dodatočné cykly antibiotík nepreukázali, voči týmto dlhodobým príznakom, účinnosť. Zdravotný stav pacientov s PTLDS sa zvyčajne časom zlepší sám, ale môže to trvať aj niekoľko mesiacov. 

Autor:baranq/Shutterstock

Predstavuje borelióza riziko v tehotenstve alebo počas dojčenia? 

Ak ste tehotná a máte podozrenie, že ste sa nakazili lymskou boreliózou, čím skôr navštívte svojho lekára. Neliečená lymská borelióza počas tehotenstva môže viesť k infekcii placenty. Šírenie z matky na plod je možné, ale zriedkavé. Pri vhodne zvolenej antibiotickej liečbe doposiaľ nebolo pozorované zvýšené riziko nepriaznivých vplyvov boreliózy na tehotenstvo.   

Rovnako neexistujú žiadne správy o šírení lymskej boreliózy na dojčatá prostredníctvom materského mlieka. Ak máte diagnostikovanú lymskú boreliózu a zároveň dojčíte, uistite sa, že o tom váš lekár vie, aby vám mohol predpísať také antibiotikum, ktoré je bezpečné pri dojčení. 

V tomto článku boli použité nasledujúce zdroje: 

Lyme

Lyme disease

Lyme disease/diagnosis

Health/Lyme disease

Arthritis lyme disease

 

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
alergická reakciaboreliózačervená hrčkakožalymská boreliózaopuchnutiezávrať