27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Ovčie kiahne a pásový opar

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Ovčie kiahne patria k vysoko infekčným ochoreniam. Najčastejšie postihujú deti vo veku 5 až 10 rokov. Nekomplikovaná infekcia sa lieči vysušujúcimi dezinfekčnými roztokmi. Prekonanie ochorenia navodí celoživotnú imunitu, návrat je veľmi zriedkavý. Pásový opar postihuje prevažne dospelých. Nezriedka mu predchádza fyzický alebo psychický stres. Herpes zoster si vyžaduje tabletkovú alebo injekčnú protivírusovú liečbu.

Ovčie kiahne a pásový opar sú dve rozdielne infekcie, avšak vyvolané rovnakým vírusom varicella-zoster. Jeho výskyt je celosvetový.

Prvotná infekcia sa objavuje v detskom veku v podobe ovčích kiahní. Pásový opar postihuje prevažne dospelých tým, že sa za určitých podmienok latentný vírus v tele reaktivuje.

Ovčie kiahne (varicella)

Ovčie kiahne sú vysoko infekčné ochorenie. Vírus sa šíri vzdušnou cestou a prenos si väčšinou vyžaduje kontakt s infikovaným jedincom. Pravdepodobnosť prenosu je priamo úmerná počtu prítomných kožných pľuzgierikov u chorého človeka. Infekcia sa s najväčšou pravdepodobnosťou šíri v skorých štádiách ovčích kiahní. Prenos nepriamo kontaminovanými predmetmi je veľmi málo pravdepodobný.

Pásový opar nie je prenosný sám o sebe, ale čerstvé pľuzgieriky obsahujú vírus, ktorý sa môže prenášať a vyvolávať ovčie kiahne u ľudí, ktorí túto infekciu ešte dovtedy neprekonali.

Ovčie kiahne sa vyskytujú po celý rok, častejšie však v zime a na jar. Najviac postihuje deti vo veku 5 až 10 rokov. Inkubačná doba trvá priemerne 10 až 20 dní. Prekonaná infekcia navodí celoživotnú imunitu voči tejto chorobe. Opakovaný výskyt ovčích kiahní je veľmi raritný.

Priebeh infekcie

Priebeh infekcie je u malých detí ľahký, nanajvýš sprevádzaný mierne zvýšenou telesnou teplotou. Horúčky mávajú skôr staršie deti. Počiatočné štádium ochorenia sa prejaví nevoľnosťou, bolesťou hlavy a kĺbov. Po 2 až 3 dňoch sa na rôznych miestach tela objavia drobné svetločervené škvrnky, na ktorých nasadá malý 2 až 5-milimetrový číry pľuzgierik.

Vzhľadom pripomína číru kvapku rosy na lupeni kvetu (obrázok č. 1). Kožný výsev sa objavuje vo vlnách. Najčastejšie postihuje tvár, trup, vlasatú časť hlavy, menej končatiny, nikdy však dlane a chodidlá. Zriedkavo bývajú postihnuté sliznice ústnej dutiny a nosa. Celý priebeh choroby trvá 1 až 3 týždne. Bakteriálne a iné závažné komplikácie postihujúce vnútorné orgány sú veľmi zriedkavé, bývajú zaznamenané u detí s výrazne oslabenou imunitou.
Ovčie kiahne (varicella)

Obrázok č. 1  Ovčie kiahne (varicella)

Liečba

Nekomplikovaná infekcia sa lieči vysušujúcimi vodnými dezinfekčnými roztokmi (napr. hypermangánový, harmančekový). Proti svrbeniu sa podávajú antihistaminiká. Pri teplotách sa deťom podáva paracetamol. Pre možnosť vzniku istých komplikácií sa u detí neodporúča podávať tabletky s obsahom kyseliny acetylosalicylovej.

Terapia komplikovaného priebehu ovčích kiahní spadá do kompetencie infektológa. Chorý s ovčími kiahňami má byť izolovaný v domácom prostredí do obdobia, kým sa z tela neodlúčia všetky chrastičky, aby sa zabránilo šíreniu infekcie najmä na osoby so zníženou obranyschopnosťou.

Počas ochorenia sa neodporúča kúpať vo vani, iba krátko sprchovať bez použitia akýchkoľvek umývacích prostriedkov. Vlhkú pokožku je najvhodnejšie osušiť jednorazovými papierovými obrúskami, nie ju utierať a šúchať uterákom.

Pásový opar (herpes zoster)

Pásový opar je vírusová infekcia postihujúca prevažne dospelé osoby, ktoré už veľmi pravdepodobne mali v detstve ovčie kiahne. Vírus po prekonanej infekcii v detstve v organizme prežíva a za určitých podmienok, akými sú napr. cukrovka, chronický zápal pankreasu, choroby pečene alebo obličiek sa opäť reaktivuje a ožíva.

Ohrození pásovým oparom sú aj pacienti s nádorovým ochorením alebo po transplantáciách, či iným spôsobom s výrazne oslabenou obranyschopnosťou organizmu. Nezriedka pásovému oparu predchádza fyzický alebo psychický stres, či vypätie. Herpes zoster sa zvyčajne objaví iba raz sa život, veľmi raritne sa môže opakovať.

Ochorenie sa začína veľmi úpornými bolesťami v mieste jeho budúceho výskytu, sprevádzané niekedy zvýšenou telesnou teplotou, únavou, malátnosťou, bolesťami hlavy, či nechutenstvom. V priebehu nasledujúcich 2 až 3 dní sa na koži objaví výsev typicky zoskupených malých, spočiatku čírych pľuzgierikov nasadajúcich na zapálenej spodine, ktoré denne pribúdajú. Do 5 až 7 dní sa vytvorí charakteristický asymetrický pásovitý tvar ochorenia (obrázok č. 2).
Herpes zoster

Obrázok č. 2  Herpes zoster

Výskyt pásového oparu

Najčastejšie sa herpes zoster objaví na trupe, v driekovej oblasti, nezriedka na hlave a krku, menej na končatinách. Ťažší priebeh infekcie býva, ak je lokalizovaný na tvári. Môže sa totiž prejaviť na oku, uchu, prípadne na sliznicu ústnej dutiny. Chorý máva silné bolesti hlavy a závraty. U onkologických alebo transplantovaných pacientov sa herpes zoster môže veľmi podobať na ovčie kiahne, čo znamená, že pľuzgieriky sa šíria symetricky temer po celom tele, čím choroba stráca svoj typicky pásovitý tvar.

Spočiatku číre pľuzgieriky sa do 2 až 4 dní skalia. Neskôr praskajú a zasychajú v žltohnedé malé chrastičky. Takáto nekomplikovaná forma infekcie sa hojí bez jazvičiek. Pomerne častou komplikáciou pásového oparu sú poherpetické bolesti, ktoré môžu pretrvávať aj pol roka. Vyskytujú sa častejšie u starších ľudí nad 60 rokov. K veľmi zriedkavým komplikáciám patrí poškodenie pľúc, mozgu a periférnych nervov.

Liečba

S liečbou netreba otáľať. Odporúča sa ju zahájiť do 3 dní od vzniku pľuzgierov. Čim skôr sa začne, tým lepšie bráni vzniku možných komplikácií. Herpes zoster si vyžaduje tabletkovú alebo injekčnú protivírusovú liečbu (acyklovir, famciklovir, valaciclovir, penciklovir, brivudin). Lokálne sa pľuzgiere sušia tekutým púdrom alebo dezinfekčnými roztokmi, či tinktúrami. Prípadné bolesti sa tlmia analgetikami. Napomáha k tomu aj aplikácia suchého tepla, napr. infračervené žiarenie, alebo jednoduchšie prikladať si na postihnuté miesto teplú prikrývku. Prievan a podchladenie zintenzívňujú bolesti.

Záver

V súčasnosti je k dispozícii očkovacia látka obsahujúca štyri oslabené vírusy infekčných detských ochorení – ovčie kiahne, osýpky, ružienka a príušnice. Je určená pre deti vo veku od 11 mesiacov do 12 rokov. Podáva sa v dvoch dávkach s časovým odstupom od 6 týždňov do 3 mesiacov.

Nežiaduce účinky po očkovaní sú zriedkavé. Prejavujúce sa mierne zvýšenou teplotou, bolesťou v mieste očkovania, prípadne výsevom vyrážok po tele. Po očkovaní si organizmus celoživotne vytvorí protilátky proti týmto infekciám.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť hrdlaherpes simplexhorúčkakožaoparpáleniepľúzgieresvrbenie