Fóbie, úzkosť, domáce násilie, smútok, ktorý nemá konca. Poradíme, na dvere ktorého odborníka treba klopať.
Donedávna sa o mentálnych problémoch šepkalo za zatvorenými dverami, dnes sa k problémom s psychikou hlási čoraz viac známych ľudí.Pocity úzkosti zažíva podľa údajov Ligy za duševné zdravie z roku 2021 každý piaty obyvateľ Slovenska. Počet tých, ktorí sa necítia vo svojej koži, neustále rastie. Podpísala sa pod to nedávna pandémie ochorenia covid-19 aj neistota po vypuknutí vojnového konfliktu na Ukrajine v roku 2022.Nie je hanbou cítiť sa na dne a nevidieť svetlo na konci tunela. Niekedy sa to stáva a vtedy treba vyhľadať odbornú pomoc. Skočiť späť na vlnu pohody vám pomôže psychológ alebo psychoterapeut.
Psychoterapia aj online
Výskumy hovoria, že duševné problémy skracujú život v priemere o 7,5 roka.Psychoterapia sa pri nedostatku psychiatrov odporúča ako prvá voľba pri významnej časti duševných porúch.Existuje viacero druhov starostlivosti o duševné zdravie. Konzultácie s odborníkom možno absolvovať aj online.Digitálna psychoterapia sa považuje za plnohodnotnú formu terapie. Je dostupnejšia, jej výhodou je, že si nevyžaduje náklady na cestovanie.
Aký je rozdiel medzi psychológom a psychiatrom?
PSYCHOLÓG:
Psychológ nie je lekár. Nezaoberá sa biochemickým pozadím psychických porúch. Za duševnými problémami hľadá psychologické a psychosociálne faktory.Pomáha pri problémoch so správaním, ťažkostiach s učením, pri úzkostiach a tiež pri depresii.Skôr, ako psychológovia pristúpia k terapii, zamerajú sa na pochopenie sociálnych, kultúrnych a environmentálnych príčin vášho problému duševného zdravia.Psychológ je absolventom jednoodborového magisterského štúdia psychológie na filozofickej fakulte (u nás s titulom Mgr. alebo následne PhDr. pred menom).Na rozdiel od psychiatra nemôže predpisovať lieky.Psychológia má rôzne zamerania, napríklad klinická, školská, pracovná.Kmpzzz/shutterstock.com
Psychológa môžete navštíviť, ak:
máte nízke sebavedomie
trpíte úzkosťou, depresiou, stresovými životnými udalosťami alebo akýmikoľvek inými problémami duševného zdravia
máte strachy a fóbie
máte pocit, že život je ťažší, a potrebujete podporu, aby ste to zvládli
chceli by ste posúdiť svoje duševné zdravie
Psychológ vám tiež môže pomôcť vyrovnať sa s problémami, ktorým môžete v živote čeliť, ako napríklad:
finančný stres
rozpady vzťahov
domáce násilie
starnutie
smútok alebo strata
Psychoterapeut:
Psychoterapia je oblasť, kde vyškolení špecialisti pomáhajú pacientom s rôznymi emocionálnymi problémami alebo poruchami. Títo odborníci používajú psychologické metódy, aby pomohli jednotlivcom prekonať osobné problémy, zlepšiť kvalitu ich života a zmeniť osobné správanie.Môže ísť o podporu počas stresujúcich období v živote človeka alebo pomoc párom a rodinám pri prekonávaní problémov vo vzťahoch.Psychoterapeutom môže byť lekár, psychológ alebo iný odborník s ďalším vzdelaním a praxou. Psychoterapiu vykonáva na základe povolenia (licencie) od príslušnej stavovskej komory ako certifikovanú pracovnú činnosť. Musí tiež splniť ďalšie právne požiadavky, ktoré sú zadefinované v zákonoch SR.Ak sa máte zveriť cudziemu človeku, mali by ste mu dôverovať. Rady, ako si vybrať správneho odborníka, nájdete napríklad tu.
Kouč:
Kouč sa na rozdiel od psychoterapeuta, ktorý sa zameriava na uzdravenie z minulosti, zameriava viac na to, aby ste sa dostali tam, kde chcete byť v budúcnosti.Pomôže vám stanoviť si ciele a potom ich dosiahnuť (napríklad schudnúť, získať vysnívanú prácu atď.).Niekedy sú prekážky, ktoré nám bránia v dosiahnutí našich cieľov, ukryté hlboko v nás. Potom je vhodnejšie zvoliť si cestu psychoterapie, ktorá funguje na hlbšej úrovni ako koučing.Nie je stanovené, kto sa môže nazývať koučom a kto nie, preto treba byť pri výbere veľmi opatrný.rozdemir/shutterstock.com
Psychiater:
Psychiater má medicínske vzdelanie, vyštudoval lekársku fakultu a má atestáciu z psychiatrie, ktorú získava po minimálne piatich rokoch praxe v psychiatrii a zložení atestačných skúšok. Pred menom má titul MUDr. a na rozdiel od psychológa môže predpisovať lieky.Psychiatri zvyčajne liečia ľudí so zložitými a ťažkými stavmi, ako je bipolárna porucha, schizofrénia a ťažká depresia, ktorým môže pomôcť kombinácia liekov, talk terapie a iných liečebných postupov.Pri návšteve psychiatra môžete očakávať, že sa porozprávate o svojej anamnéze, zdravotnom stave a liekoch, ktoré v súčasnosti užívate. Jeho cieľom bude porozumieť biologickým príčinám vášho problému v oblasti duševného zdravia predtým, ako pristúpite k liečbe.Možno budete musieť navštíviť psychiatra, ak máte:
Psychoterapia má v dnešnej dobe nezastupiteľný význam. Vo všeobecnosti slúži na liečbu psychických problémov a poskytujú ju psychológovia alebo psychiatri.…