14.05.2021 • 3 minút na prečítanie

Sme o krok bližšie k očkovaniu proti COVID-19 u detí

Aktuality

V tomto článku sa dozviete

Deti neboli súčasťou pôvodných klinických štúdií, pretože spravidla nie sú také zraniteľné ako dospelí. Väčšinu úmrtí počas pandémie, 92%,  tvorili ľudia vo veku 55 rokov a viac. To však neznamená, že deti sú voči COVID-19 imúnne. A preto, keď je očkovanie dospelej časti populácie v plnom prúde, prišli konečne výsledky štúdie aj mladších členov obyvateľstva. 

Keď vedci  testujú vakcíny, začínajúc najprv u dospelých, posúvajú sa zvyčajne na dol podľa vekových skupín, aby sa potvrdilo, že budú vakcíny bezpečné a účinné u každej takejto vekovej skupiny. V tomto procese tiež identifikujú optimálnu dávku, ktorá musí byť efektívna, ale s čo najmenšími vedľajšími účinkami. Štúdie, pri ktorých sa postupne redukuje vek účastníkov sú menšie ako štúdie s dospelými. Namiesto náboru niekoľko desiatok tisícov ľudí v každej vekovej skupine prijmú 2 000 až 3 000 účastníkov. Rovnako ako v štúdiách s dospelými, aj v tejto štúdii dostanú niektoré deti placebo.

V marci 2021 spoločnosť Pfizer – BioNTech oznámila sľubné výsledky štúdie z tretej fázy testovania ich vakcíny Comirnaty u detí vo veku od 12 do 15 rokov. Do procesu bolo zaradených 2 260 dospievajúcich, pričom polovica dostala vakcínu mRNA a druhá dostala placebo. Prekvapivo protilátková odpoveď v skupine očkovaných adolescentov bola 100%, čo je ešte silnejšia ako v prípade očkovaných osôb vo veku 16 až 25 rokov, zaradených do predchádzajúcej štúdie. Počas štúdie bolo celkovo hlásených 18 symptomatických prípadov COVID-19, všetky v skupine s placebom.

Príznaky súvisiace s vakcínou boli mierne a porovnateľné so staršími skupinami, zaradenými do predchádzajúcich štúdií.

Na základe týchto dobrých správ začala Európska lieková agentúra, EMA, s posudzovaním žiadosti o rozšírenie používania vakcíny od spoločnosti Pfizer- BioNTech aj u adolescentov vo veku od 12 do 15 rokov.  EMA v zrýchlenom konaní  preskúma a vyhodnotí predložené údaje, vrátane výsledkov rozsiahlej klinickej štúdie zahŕňajúcej dospievajúcich od 12 rokov. Stanovisko sa potom postúpi Európskej komisii, ktorá vydá konečné právne záväzné rozhodnutie, uplatniteľné vo všetkých členských štátoch EÚ. V prípade, že v priebehu procesu nebudú potrebné doplňujúce informácie, by mala EMA informovať o výsledku už v júni.

Očkovanie u detí
Caption

V súčasnosti je vakcína Pfizer– BioNTech povolená na použitie u detí od 16 rokov a staršie, zatiaľ čo vakcíny Moderna a AstraZeneca sú povolené od 18 rokov. 

Spoločnosť Pfizer-BioNTech tiež začala testovať vakcínu u detí mladších ako 12 rokov 

V prvej fáze štúdie sa určí adekvátne dávkovanie pre tri vekové skupiny, a to deti vo veku od 6 mesiacov do 2 rokov, vo veku 2 až 5 rokov a vo veku od 5 do 11 rokov. Dávky sa ako prvé vyhodnotia u detí vo veku od 5 do 11 rokov, skôr ako sa vedci presunú do nižších vekových skupín.  Pretože spoločnosti najskôr hodnotia staršiu vekovú skupinu, je možné, že údaje o deťoch mladších ako 5 rokov môžu prísť o niečo neskôr.  

Dokumentácia o tom, ako dobre očkovacia látka Comirnaty  funguje u detí vo veku od 5 do 11 rokov, by mohla byť dostupná už koncom leta, alebo začiatkom jesene tohto roku. Ak klinické skúšky prebehnú dobre a následne budú schválené, deti by sa mohli začať očkovať do konca tohto roka 

Mali by sme očkovať svoje deti, ak má choroba pre ich vekovú skupinu malé nepriaznivé následky? 

Vzhľadom na nízke riziko Covid-19 u detí môžu byť niektorí rodičia skeptickí voči naliehavosti svoje deti zaočkovať. Avšak jedinou cestou von z pandémie je kolektívna imunita, pre ktorú platí, že  nikto nemusí byť v bezpečí, kým nebudú v bezpečí všetci. Kolektívnu imunitu však budeme môcť ťažko dosiahnuť ak by si rodičia celosvetovo povedali,  že deti zaočkovať nedajú.  

Nesmieme tiež zabúdať na prípady multisystémového zápalového syndrómu, ktorý sa môže objaviť u detí niekoľko týždňov po prekonaní ochorenia COVID-19.  Je to stav, pri ktorom môžu byť zapálené rôzne časti tela vrátane srdca, pľúc, obličiek, mozgu, kože, očí alebo gastrointestinálneho traktu. Syndróm sa môže prejaviť horúčkou, bolesťami brucha, zvracaním, hnačkami, bolesťami krku, vyrážkamičervenými očami alebo pocitom mimoriadnej únavy. 

Redakcia portálu Lekar.sk
Aktuality
covid-19dýchacie cestydýchavičnosťhorúčkainfekciakašeľnevoľnostpľúcastrata čuchutráviace problémy