09.11.2020 • 8 minút na prečítanie

Stafylokokové infekcie – dôvod, prečo môže byť špáranie sa v nose smrteľné

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Stafylokoky sú neželaní hostia, ktorí s vami častokrát žijú dlhú dobu bez toho, aby ste o nich čo i len tušili. Ak však máte oslabenú imunitu alebo sa poraníte, využijú situáciu a dajú o sebe vedieť vyvolaním infekcie, ktorá môže byť jednoduchá a zahojí sa sama, alebo môže prerásť do život ohrozujúcich stavov. Po prečítaní článku sa dozviete:

  • čo sú stafylokoky,
  • prečo sú nebezpečné,
  • aké infekcie spôsobujú, ich prejavy a liečba,
  • ako im predchádzať,
  • aké ochorenia spôsobuje zlatý stafylokok.

Staphylococcus

Je rod baktérií, do ktorých zaraďujeme doposiaľ 40 známych druhov. Patria medzi G+ koky, čo znamená, že sú farbiteľné podľa Gramma, a v mikroskope ich pozorujeme ako ružové nepohyblivé guličky zhlukujúce sa do tvaru strapca hrozna. Podľa ich vzťahu ku kyslíku ich zaraďujeme medzi fakultatívne anaeróby, teda v prítomnosti kyslíka rastú lepšie, no dokážu prežiť aj bez neho.

V medicíne sa najčastejšie stretávame s druhmi Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok, starší názov S. pyogenes) a Staphylococcus epidermidis.

Faktor virulencie

To, čo robí stafylokoky nebezpečné, je samotná stavba ich bunky, produkcia toxínov a ich odolnosť. Tieto faktory spôsobujú, že infekcie sa môžu vracať či prerásť v chronické stavy.

Bunka stafylokokov

V bunkovej stene v sa nachádza látka peptidoglykán, ktorá pôsobí ako to endotoxín a v ľudskom tele spúšťa zápal a zhlukovanie krvných doštičiek. Okrem peptidoglykánu sa v stene bunky baktérie nachádza aj polysacharid A – umožňuje priľnutie stafylokoka na sliznice a rany. Tieto baktérie obsahujú aj niekoľko enzýmov, ktorých úloha je štiepiť v organizme hostiteľa (človeka) rôzne látky, čo im umožní lepšie šírenie. Medzi tieto enzýmy patrí napríklad koaguláza. Stafylokoky ju uvoľňujú do svojho okolia, pričom jej funkciou je „privolať“ ďalšie baktérie a vyvolať tak ich zhlukovanie.

Toxíny

Stafylokoky produkujú aj niekoľko druhov toxínov, ktorých účinky môžu viesť až k smrti. Patrí sem:

  • hemolyzín (alfa, beta, gama, delta) – spôsobuje nekrózu (odumieranie) kože, tvorbu abscesov a napáda červené krvinky,
  • leukocidín – vytvára prasklinky v bielych krvinkách a spôsobuje ich rozpad,
  • enterotoxín – spôsobuje zvracanie a hnačky,
  • exfoliatín – spôsobuje odlupovanie kusov pokožky,
  • TSST – 1 – toxín spôsobujúci syndróm toxického šoku – zosilňuje účinok enterotoxínu.

Odolnosť

Tieto baktérie sú veľmi nenáročné na vonkajšie prostredie, v ktorom žijú a sú rezistentné voči niektorým dezinfekciám a najmä antibiotikám, čo v súčasnosti predstavuje veľkú hrozbu.

Ako vyzerá stafylokok
ZDROJ:Kateryna Kot/Shutterstock.com

Stafylokokové infekcie

Stafylokoky sa  bežne vyskytujú na veľkej ploche tela. Môžeme ich nájsť na koži, v nose, ústach, genitálnej oblasti, v konečníku či v podpazuší. Vyvolávajú jedny z najčastejších infekcií u človeka.

Kde sa môžete nakaziť

Keďže sa prirodzene vyskytuje na pokožke, na prenos stačí obyčajný dotyk. Buď ide o priamy kontakt s nosičom alebo o kontakt s kontaminovaným predmetom. Vtedy hovoríme o komunitnom prenose. Častým zdrojom nákazy je tiež nemocničné prostredie.

Prejavy

U niektorých ľudí sa neprejavia žiadne symptómy a o prítomnosti stafylokoka ani netušia. Ako je spomenuté vyššie, nachádzajú sa na mnohých miestach tela, no zdravý organizmus je voči nim pomerne odolný. Problém však nastáva, keď sa stafylokoky premnožia v oslabenom organizme.

Typické sú infekcie po chirurgickom zákroku, napríklad stafylokoková infekcia po implantácii katétrov, umelých chlopní či kĺbových náhrad. Príčinou je schopnosť stafylokokov priľnúť k umelej hmote a vytvoriť biofilm, ktorý ich chráni pred vonkajšími vplyvmi. Ďalej infekcie vznikajú pri poraneniach kože a slizníc (rezné rany, popáleniny a pod.), prípadne u ľudí s oslabenou imunitou (napr. pri poškodenej mikroflóre čreva kvôli užívaniu antibiotík).

Prejavy závisia od typu ochorenia. Najčastejšie sa vyskytujú infekcie kože, ktoré sa prejavia ako bolestivá, červená a hnisavá vyrážka, vriedok, pľuzgier či hrčka – furunkul a karbunkul najmä v oblasti rastu vlasov, chrbta a krku. Infikované rany sa hoja horšie, dlhšie, sú horúce alebo vzniká hnisavé zápalové ložisko – absces, pričom hnis vo vnútri tvoria stafylokoky a rozpadnuté biele krvinky. Pri vážnejších infekciách je typický rýchly nástup príznakov, najčastejšie – horúčka, zvracanie, bolesti hlavy a brucha.

Ochorenia

Stafylokoky môžu vyvolať rôzne ochorenia od ľahších, až po život ohrozujúce stavy:

    • kožné infekcie
    • infekcie dýchacích ciest
    • otrava jedlom
    • syndróm toxického šoku
    • meningitída – zápal mozgových blán
    • pneumónia – zápal pľúc
    • artritída – zápal kĺbov
    • endokarditída – zápal vnútornej výstelky srdca a chlopní

Neliečený zápal môže prejsť krvou do lymfatických uzlín a do vnútorných orgánov, kde spôsobuje vznik empyémov (hnis v telesných dutinách), zápal kostnej drene či endokarditídu. Čo je však horšie, prítomnosť baktérií v krvnom obehu (bakterémia) môže viesť k sepse, teda k smrteľnej „otrave krvi“.

Terapia

Závisí od rozsahu a závažnosti infekcie. Povrchové infekcie sa zahoja prirodzene, samé. Komplikovanejšie vyžadujú antibiotickú až chirurgickú liečbu.

Antibiotiká – stafylokoky tvoria penicilinázu, teda enzým, ktorý štiepi penicilínové antibiotiká a spôsobuje rezistenciu. Preto je nutná liečba iným typom antibiotík (napr. oxalicín). Podávajú sa v podobe piluliek, krémov či mastí (všetky sú viazané na lekársky predpis). Kvôli rezistencii je nevyhnutné, aby ste ich užívali presne tak, ako určí váš lekár.

Chirurgická liečba – niekedy je nutné chirurgicky vypustiť hnis či vykonať drenáž. Ak vznikla infekcia následkom implantácie cudzieho telesa z umelého materiálu, väčšinou je nevyhnutné jeho odstránenie.

Lekára by ste mali vyhľadať v prípade, že infekcia je:

  • veľmi bolestivá,
  • trvá dlhšie ako týždeň alebo sa opakovane vracia,
  • ak sa rozširuje do okolia,
  • ak spôsobuje horúčku,
  • ak máte ťažkosti s dýchaním alebo so zmenou srdcového tepu.

Deti, starší, tehotné ženy, osoby s imunitným ochorením, po transplantácii, operácii, alebo osoby, ktoré sú liečené chemoterapiou,  by mali lekára vyhľadať pri každom podozrení na stafylokokovú infekciu.

Prevencia

Prevencia pred nákazou stafylokokovými baktériami je nutná v bežnom živote aj v nemocničnom prostredí. Základom je dezinfekcia a dodržiavanie celkovej hygieny tela, najmä rúk. Obzvlášť dôležité je umývanie rúk po návšteve amulancií, MHD a iných miest, kde je veľká koncentrácia ľudí. V domácom prostredí nezdieľajte s ostatnými členmi rodiny zubné kefky, uteráky či žiletky.

Dajte si pozor aj na drobné poranenia, všetky by ste mali poctivo dezinfikovať a ošetriť (sterilne prekryť ranu). V nemocniciach sa v rámci prevencie vykonáva plošná dezinfekcia priestorov, nástrojov a zdravotnícky pracovníci dodržiavajú aseptické postupy pri práci.

Dôkladné umývanie rúk ako prevencia
ZDROJ:NAtalya Lys/Shutterstock.com

Nie je všetko zlato, čo sa blyští

O zlatom stafylokokovi to platí dvojnásobne. Staphylococcus aureus (v preklade zlatý), je druh stafylokoka, ktorý patrí medzi najčastejších pôvodcov pyogénnych (hnisavých) infekcií u človeka. Častokrát sú to ľahké povrchové infekcie, ktoré sa dajú jednoducho liečiť, ale vyskytujú sa aj život ohrozujúce ochorenia. Problémy nastávajú najmä vtedy, ak je pôvodcom kmeň zlatého stafylokoka MRSA.

MRSA

Meticilín-rezistentný Staphylococcus aureus je kmeň zlatého stafylokoka, ktorý patrí medzi tzv. superbugs, teda superrezistentné baktérie. Je odolný voči mnohým antibiotikám a v porovnaní s ostatnými infekciami je liečba infekcií spôsobených MRSA oveľa náročnejšia a môže sa stať, že infekcia sa rozvinie až pneumóniu či v sepsu, ktoré sa môžu skončiť fatálne.

MRSA spôsobuje typické nozokomiálne nákazy, teda infekcie vyvolané počas pobytu v nemocnici. Dôvodom je prítomnosť ľudí s oslabenou imunitou, operačnými ranami, popáleninami, katétrami – to všetko predstavuje vstupné brány pre infekciu. Viac o MRSA sa dočítate tu: Stafylokokova infekcia MRSA

Ochorenia dýchacích ciest

Keďže zlatý stafylokok je bežne prítomný v nose, pri poranení jeho kože alebo sliznice môže ľahko dôjsť k infekcii. Z tohto dôvodu by ste sa mali vyhnúť špáraniu v nose, ktoré môže spôsobiť vznik trhliniek, raniek a baktéria prostredníctvom nich vnikne do tela.

Ďalej by ste sa mali vyvarovať silnému fúkaniu pri nádche a dokonca aj vytrhávaniu nosových chĺpkov. Infekcia sa prejavuje vyrážkou v nose či pálením, začervenaním, bolesťou a horúčkou.

„Aureus“ je taktiež príčinou opakovaných ochorení dolných dýchacích ciest, nakoľko je s nimi nos spojený. Infekcia sa prejavuje silným produktívnym kašľom, prítomný je typický žlto-zelený hlien. Ak je takáto infekcia neliečená (prípadne pri oslabenej imunite), môže sa dostať do krvi a prerásť v závažné ochorenia – pneumóniu, endokarditídu či sepsu.

Stafylokokové infekcie z jedla

Hrozia pri nedostatočnom tepelnom spracovaní potravín, pričom rizikové sú najmä živočíšne suroviny (mäso, mlieko, ryby, vajcia) a výrobky z nich. Tráviace ťažkosti spôsobené enterotoxínmi zlatého stafylokoka – hnačka, zvracanie, nadúvanie, kŕče v bruchu, nastupujú po intoxikácii rýchlo (30min – 6h) a relatívne rýchlo (do 3 dní) aj odznejú. Takáto otrava väčšinou nie je život ohrozujúca, no vyššie riziko predstavuje u detí, starších ľudí a ľudí s oslabenou imunitou (napr. onkologickí pacienti, HIV pozitívni). Prevenciou je udržiavanie čistoty povrchov, ktoré prídu do kontaktu s potravinami a dostatočná tepelná úprava rizikových potravín.

Syndróm toxického šoku

Toto zriedkavé, ale vážne ochorenie, ktoré spôsobujú toxíny TSST – 1., je častokrát spájané s používaním menštruačných tampónov. No ženy nie sú jediné, ktoré môžu byť infikované. Medzi najčastejšie symptómy patrí:

  • náhla vysoká horúčka,
  • zvracanie,
  • hnačka,
  • bolesti hlavy, svalov a brucha,
  • vyrážka podobná spáleniu zo slnka.

Pokiaľ nie je syndróm toxického šoku liečený, môže spôsobiť zlyhanie obličiek, srdca, pečene a následne aj celého organizmu. Aby ste mu predišli, mali by ste dodržiavať pokyny ako pri všetkých stafylokokových infekciách – dezinfikovať a ošetrovať rany, umývať si pravidelne ruky. Ženy by mali udržiavať zvýšenú hygienu počas svojich dní a nezabúdať na dostatočne častú výmenu menštruačných hygienických potrieb. Viac o syndróme toxického šoku nájdete tu

Syndróm toxického šoku vyvolaný menštruačnými tampónmi
ZDROJ:Zagorulko Inka/Shutterstock.com

Stafylokoková meningitída

Ďalšiu menej častá (no vo väčšine prípadov fatálna) infekcia mozgových obalov spôsobená stafylokokmi. Väčšinou vzniká po chirurgickom zákroku. Prvé príznaky – horúčka, bolesť hlavy, zvracanie, môžu byť podceňované, nakoľko sa podobajú na prejavy chrípky alebo prechladnutia. Symptómy pri meningitíde však rýchlo gradujú. Rizikoví sú ľudia, ktorí:

  • majú diabetes
  • užívajú imunosupresíva (napr. po transplantácii orgánov, chemoterapia)
  • sú častejšie hospitalizovaní/podstúpili v poslednej dobe chirurgický zákrok

Aby ste tomuto ochoreniu predišli, je potrebné dodržiavať všetky spomenuté opatrenia, hygienické zásady a dbať o svoje celkové zdravie.

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:

MRSA

MRSA Slideshow: A Closer Look at MRSA

Staphylococcus aureus Food Poisoning

What to know about staph infections in the nose

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
artritídameningitídaotrava jedlompneumónia