Celiakia patrí medzi najčastejšie autoimunitné ochorenia. Možno ste aj vy videli reklamu na lieky na celiakiu. Sú však naozaj účinné?
Bohužiaľ, aj napriek neustále prebiehajúcim výskumom v súčasnosti neexistuje žiadny liek na celiakiu. Jedinou účinnou liečbou je prísne dodržiavanie bezlepkovej diéty.
Ak trpíte celiakiou, určite viete, že je nutné, aby ste zo svojho jedálnička úplne vyradili potraviny s obsahom lepku. Patrí medzi ne napríklad pšenica, raž či jačmeň.
Bezlepkovú diétu musíte dodržiavať počas celého života. Dobrou správou však je, že ak si na ňu zvyknete a lepku sa na 100 % vyhnete, príznaky celiakie sa u vás výrazne zlepšia alebo úplne vymiznú.
Môže to znieť ako zázračný liek na celiakiu, v skutočnosti však ide o „anti-lepkové“ tabletky s enzýmami, ktoré ho pomáhajú tráviť.
Tieto tabletky sú však určené pre ľudí, ktorí majú intoleranciu lepku a nie celiakiu – sú to dve odlišné diagnózy.
Rozdiel medzi intoleranciou a celiakiou je v tom, že pri intolerancii konzumácia lepku nespôsobí zápal a trvalé poškodenie sliznice čreva. Ak vám diagnostikovali intoleranciu lepku, môžete tzv. tabletky na lepok vyskúšať.
Ako sme spomenuli už v prvom odstavci tohto článku, na celiakiu zatiaľ neexistuje žiadna účinná farmakologická liečba.
Nemáme poruke žiadnu tabletku, ktorá by celiatikov dokázala vyliečiť. Jedinou účinnou metódou je doživotné dodržiavanie bezlepkovej diéty.
Ak diétu nedodržíte a ak sa do vášho tráviaceho systému dostane lepok, spustí imunitnú reakciu, ktorá má na svedomí poškodenie sliznice tenkého čreva a môže viesť k vážnym zdravotným problémom.
Hlavný spôsob, vďaka ktorému môžete celiakiu dostať pod kontrolu, je bezlepková diéta.
Ide o spôsob stravovania, pri ktorom vylúčite z jedálnička potraviny obsahujúce lepok (inak nazývaný aj glutén), teda bielkovinu, ktorá sa nachádza v niektorých obilninách.
Pri bezlepkovej diéte je kľúčové:
Ako celiatik máte nárok na pomoc od štátu. Či už vo forme invalidného dôchodku, preukazu ZŤP alebo príspevkov od štátu. Rozsah pomoci závisí od vášho zdravotného stavu.
Bez ohľadu na to, či máte ZŤP preukaz alebo nie, váš gastroenterológ alebo obvodný lekár vám môže predpísať recept na bezlepkové potraviny.
Pozrite si zoznam preplácaných bezlepkových potravín, na ktoré máte v roku 2024 ako celiatik nárok.
Ak máte celiakiu, môže byť pre vás prospešné užívať určité vitamíny a minerály. Ich hodnoty môžu byť vo vašom tele vplyvom celiakie nižšie než u zdravých ľudí. Medzi vitamíny, minerály a výživové doplnky, ktoré má zmysel užívať, patrí:
Skôr, než začnete užívať akékoľvek doplnky stravy, poraďte sa so svojím gastroenterológom. Na základe vašich laboratórnych výsledkov a jeho vedomostí vám dokáže najlepšie poradiť, ktoré doplnky by ste mali užívať.
V súčasnosti prebieha výskum viacerých liečebných postupov, ktoré by v budúcnosti mohli v boji proti celiakii pomôcť a možno raz plne nahradiť bezlepkovú diétu. Všetky sú však zatiaľ vo fáze testovania a nie sú bežne dostupné.
Vedci sa snažia uľahčiť život celiatikom napríklad vývojom liekov, ktoré sa snažia pozmeniť ich imunitný systém tak, aby prestal lepok rozpoznávať ako škodlivý (tzv. imunoterapia).
Inou zo skúmaných metód je snaha o modifikáciu (pozmenenie) lepku pomocou genetickej úpravy. Takáto zmena by mohla viesť k vytvoreniu „bezpečnej verzie“ pšenice.
Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje