05.08.2024 • 8 minút na prečítanie

Rakovina lymfatických uzlín postihuje čoraz viac mladých ľudí do 25 rokov – aké sú príznaky a liečba?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Ak vás trápia zväčšené uzliny, zvýšená teplota či strata chuti do jedla, zbystrite pozornosť – môže ísť o lymfóm. Kedy spozornieť a ako sa lymfómy liečia? Dozviete sa v článku.

Čo sú to lymfómy

Lymfóm je nádorové ochorenie, ktoré postihuje lymfatický systém. V súčasnosti ním trpia väčšinou mladí ľudia, pričom až 70 % prípadov je diagnostikovaných vo veku 17 – 35 rokov. Na tento typ rakoviny častejšie ochorejú muži (3 : 2). 

Pri ochorení je poškodený jeden typ bielych krviniek – tzv. lymfocyty, ktoré sú súčasťou imunitného systému a pomáhajú v boji proti infekciám.

Lymfómy delíme na dve hlavné skupiny: 

  • Hodgkinov lymfóm: vyskytuje sa hlavne u detí a mladých dospelých do 25 rokov.
  • Non-Hodgkinov lymfóm: vyskytuje sa častejšie a vzniká v rôznom veku. 

Hodgkinov lymfóm

Hodgkinov lymfóm patrí medzi jeden z druhov rakoviny lymfatického systému. Dokáže sa rozšíriť hlavne lymfatickými cievami do tela, ale niekedy postihuje aj orgány, ktoré nie sú súčasťou lymfatického systému. 

Pri tomto type lymfómu dochádza k mutácii v B-bunkách lymfatického systému  v B-lymfocytoch. Tieto zmutované bunky nekontrolovateľne rastú a množia sa v postihnutej uzline, čo sa prejavuje jej zväčšením – lymfadenopatiou.

Typickým znakom, podľa ktorého lekár patológ odlíši Hodgkinov lymfóm od non-Hodgkinovho, je prítomnosť špecifických Hodgkinových a Reedovej-Sternbergových buniek vo vzorke pod mikroskopom. 

Non-Hodgkinov lymfóm

Hodgkinov a non-Hodgkinov lymfóm sú rozdielne druhy tumorov líšiace sa v bunkovej podstate. Oba sú nádormi lymfatického tkaniva, avšak non-Hodgkinov lymfóm postihuje ľudí akéhokoľvek veku a chýbajú mu spomínané typické Hodgkinove a Reedovej-Sternbergove bunky.

Aké sú príznaky lymfómu – rakoviny lymfatických uzlín? 

Prejavy malígnych lymfómov si ľudia často zamieňajú s vírusovou infekciou. Pretrvávajú však dlhšie, ako by ste čakali, a zároveň sa po odznení znova vrátia. 

  • Zväčšené lymfatické uzliny na krku, v podpazuší, slabinách, bruchu alebo v hrudníku. 
  • Najčastejšie je pozorovaný lymfóm na krku, preto je aj často zamieňaný s infekčným zväčšením uzlinyPri lymfóme opuch pretrváva alebo sa iba na prechodnú dobu zmierni. Zväčšenie uzlín je pri rakovine lymfatických uzlín spravidla nebolestivé. 

Bolesť však môže vzniknúť, ak uzliny tlačia na orgány alebo ochorenie postihuje priamo samotné orgány (napr. pečeň, slezinu či kosti). Zväčšenie uzlín je častý príznak infekcie, pri ktorej je bolesť obvykle podmienená prítomnou infekciou.

Najčastejšie celkové prejavy, tzv. B-symptómy, sú: 

  • teplota a triaška bez dôkazu infekcie – dlhodobé zvýšené teploty alebo teploty nad 38 stupňov
  • nočné potenie – je tak silné, že sa počas noci musíte prezliekať
  • strata hmotnosti (v priebehu 6 mesiacov úbytok viac ako 10 % telesnej váhy)
  • strata chuti do jedla
  • svrbenie kože
  • slabosť či nedostatok energie 

Pokiaľ zväčšené uzliny tlačia na nervy alebo ochorenie prerastá do miechového kanála, môžete pociťovať mravčenie, bolesť alebo paralýzu končatín.

Freepik.com

Aké sú príčiny a rizikové faktory vzniku Hodgkinovho a non-Hodgkinovho lymfómu?

Rizikové faktory doteraz nie sú jednoznačne známe. Prebieha diskusia o mnohých javoch, ktoré môžu predstavovať hrozbu a prispievať k rozvoju lymfómov.

Medzi možné príčiny patria: 

  • vírus Epstein-Barrovej (pôvodca mononukleózy)
  • HIV infekcia 
  • stav po transplantácii orgánov
  • fajčenie

Skúmajú sa aj dedičné predispozície, no dedičnosť pri rozvoji Hodgkinovho a non-Hodgkinovho lymfómu zatiaľ nebola potvrdená. 

Ako sa môžete chrániť?

Hoci mnohé typy lymfómov, najmä lymfómy na krku, sa objavia náhle, medzi preventívne opatrenia možno zaradiť:

  • správnu životosprávu
  • absolvovanie pravidelných preventívnych prehliadok

Prevencia pomáha odhaliť pomaly rastúce druhy, tzv. indolentné lymfómy.

Ako sa diagnostikuje rakovina lymfatických uzlín

V rámci potvrdenia alebo vyvrátenia diagnózy musíte podstúpiť niekoľko výkonov u špecialistov. Keďže vyšetrením krvi sa nedá stanoviť diagnóza, môžu byť odhalené zmeny ako málokrvnosť či poškodenie pečene a obličiek, ktoré boli zapríčinené nádorovým ochorením. 

Pre určenie diagnózy absolvujete chirurgický zákrok, pri ktorom: 

  • vám bude zväčšená uzlina vybratá a odoslaná na histologické vyšetrenie odborníkovi na zhodnotenie nálezu,
  • potvrdenie diagnózy vykoná lekár patológ, ktorý v mikroskope uvidí typické znaky pre Hodgkinov alebo non-Hodgkinov lymfóm a určí aj podskupiny.
Freepik.com

Ak sa nádor potvrdí, čakajú vás ďalšie vyšetrenia, ktoré posúdia rozsah nádoru – to, koľko uzlín je postihnutých. Sem patrí:

  • RTG pľúc 
  • ultrazvuk brucha 
  • CT (počítačová tomografia) s kontrastnou látkou krku, hrudníka, brucha a malej panvy 
  • PET (pozitrónová emisná tomografia) 

Pri non-Hodgkinových lymfómoch sa v lokálnej anestézii realizuje vyšetrenie kostnej drene a v niektorých špecifických prípadoch aj punkcia miechového moku.

Možnosti liečby lymfómov 

Liečba chemoterapiou, rádioterapiou a imunoterapiou

Mnohé typy lymfómov sú dnes liečiteľné, najmä chemoterapiou. Práve Hodgkinov je vo väčšine prípadov vyliečiteľný a patrí k najlepšie liečiteľným zhubným ochoreniam.

Vyliečiteľnosť závisí od štádia ochorenia, no zvyčajne vyzdravie 85 – 95 % pacientov, pričom prežívanie je viac ako 40 rokov. 

Liečba súvisí so stanovenou diagnózou a je pre jednotlivé druhy lymfómov odlišná. Zvyčajne sa aplikuje chemoterapia (CHT) vo forme infúzií alebo tabliet, a to buď ambulantne, alebo počas hospitalizácie. Následne sa cyklicky opakuje, maximálne však do 8 podaní.  

Niekedy sa CHT kombinuje s ožiarmi (rádioterapia). V liečbe lymfómov sa používa aj protilátková, tzv. imunoterapia (niekedy sa spomína aj ako cielená liečba), či už samostatne, alebo v kombinácii s CHT. 

Niektoré pomaly rastúce lymfómy sa behom liečby stanú chronickým ochorením, ich prítomnosť dokonca nemusí byť okamžitým dôvodom na začatie terapie.

Tá sa pri týchto lymfómoch podáva, až keď ochorenie dospeje do rozsahu, ktoré ohrozuje pacienta. Dovtedy je pravidelne sledovaný v špecializovanej ambulancii. 

Počas liečby by ste mali čerpať pracovnú neschopnosť a vyhýbať sa infekčnému prostrediu, predovšetkým miestam, kde sa koncentrujú ľudia (napr. kiná, divadlá).

Čo ak sa ochorenie vráti? 

V prípade, že sa ochorenie vráti (tzv. relaps), sa znova podáva liečba. Pri agresívnych non-Hodgkinových a Hodgkinových lymfómoch býva súčasťou liečby vysokodávkovaná chemoterapia s transplantáciou krvotvorných buniek.

Nežiaduce účinky liečby rakoviny lymfatických uzlín 

Medzi najčastejšie nežiaduce účinky chemoterapie patria nevoľnosť a vracanie, ktoré sa dajú zmierniť užívaním liekov. Ďalej môže nastať vypadávanie vlasov, ktoré však po ukončení liečby začnú opäť rásť.

Počas celého procesu je prítomné zvýšené riziko poklesu množstva krviniek, hlavne bielych (leukocyty), a tým aj zvýšená náchylnosť na infekcie. Niekedy je potrebné podávať transfúzie červených krviniek alebo doštičiek. 

Shutterstock.com

Návrat k bežnému životu po liečbe

Počas liečby, ako aj po nej, sa odporúča:

  • zdravá strava 
  • fyzickú aktivitu prispôsobte aktuálnemu stavu 
  • po liečbe postupne zvyšujte kondíciu

Návrat do bežného života zvykne byť výrazne ovplyvnený chronickou únavou či náchylnosťou na infekcie, taktiež brnením v končatinách či dýchavicou po námahe. Závisí od konkrétnej terapie, ktorá vám bola stanovená.

Aktuálne existuje veľa voľnopredajných prípravkov, ktoré podporujú imunitný systém a pomôžu vám zdolať únavu. Spravidla ide o látky, ktoré bežne prijímame v strave, napríklad vysoké dávky vitamínu C. Ich užívanie však skonzultujte s hematoonkológom.

Po úspešnom ukončení liečby máte nárok na kúpeľnú liečbu. Ako onkologický pacient si cestou praktického lekára môžete tiež podať žiadosť o invalidný dôchodok. Jeho výšku hodnotí posudkový lekár podľa rozsahu onkologického ochorenia či prítomnosti iných ochorení.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia

Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje

Súvisiace články

5 tipov, ako bojovať s úzkosťou a nenechať ju kradnúť radosť zo života

Duševné zdravieZdravý život

Ako bojovať s úzkosťou? Určite sa za ňu nekarhajte. Kŕmite tým svojho vnútorného kritika, ktorý ju ešte viac zhorší. Lepšou…

9 príznakov akútnej leukémie

Ochorenia

Akútna leukémia je ochorenie, ktoré narúša normálnu tvorbu krvi. Spočiatku prebieha „potichu“, no potom prídu na rad typické príznaky.

Opuchnuté lymfatické uzliny vo veľkej väčšine prípadov naznačujú len to, že vaše telo bojuje s infekciou

Ochorenia

Opuchnuté lymfatické uzliny sa zvyčajne vyskytujú v dôsledku bakteriálnej alebo vírusovej infekcie a zriedkavo môžu byť spôsobené rakovinou.