Očkovanie proti chrípke je obzvlášť dôležité počas chrípkovej sezóny. V článku sa dozviete, ako očkovanie funguje, kedy je najlepšie sa zaočkovať, a či je vakcína bezpečná pre deti a tehotné ženy.
Chrípka je vysoko nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré postihuje horné a dolné dýchacie cesty. Patrí k najčastejším ochoreniam najmä v zimnom období.
Príznaky chrípky sú podobné nádche. Môžu vás trápiť upchaté dutiny, teplota či kašeľ.
Najúčinnejšou ochranou pred chrípkou je očkovanie. No pokiaľ sa očkovať nemôžete, vyskúšajte tieto tipy:
Ďalšie zaujímavosti, ktoré ste o chrípke možno nevedeli, sa dočítate na tomto odkaze.
Očkovanie je najúčinnejší spôsob, ako sa chrániť pred chrípkou a jej ťažkým priebehom. Hoci je ochorenie pre zdravých ľudí väčšinou zvládnuteľné, rizikové skupiny, ako sú tehotné ženy, deti, chronicky chorí a starí ľudia môžu čeliť vážnym komplikáciám.
Tie môžu viesť k ťažkému priebehu ochorenia, hospitalizácii či dokonca k úmrtiu. Aj preto patrí chrípka medzi časté príčiny úmrtia po celom svete.
Príznaky ťažkého priebehu chrípky sú zápal pľúc, priedušiek, záchvatový kašeľ, zápal prínosových dutín, vysoké teploty, malátnosť.
Okrem toho, očkovaním môžeme zabezpečiť kolektívnu imunitu, čo prispieva k:
Na Slovensku sa aktuálne očkuje dvoma štvorvalentnými vakcínami, ktoré obsahujú inaktivované (neaktívne) časti 4 kmeňov vírusu chrípky, ktoré sú najviac rozšírené na severnej pologuli.
Vakcína proti chrípke sa podáva ako jedna dávka do stehna alebo do ramena. Okrem týchto vakcín je pre deti dostupná aj nazálna vakcína proti chrípke (ako sprej do nosa). Vakcínu si môžete nechať predpísať u všeobecného lekára.
Cena vakcín proti chrípke sa na Slovensku pohybuje od 10 až 15 eur, no ak ste poistencom Dôvery, máte nárok na bezplatné očkovanie vybranými vakcínami. Nazálna vakcína je čiastočne hradená pre deti od 2 do 12 rokov.
Vakcína proti chrípke obsahuje malú (inaktivovanú) časť vírusu chrípky, ktorá už nemôže spôsobiť ochorenie. Po očkovaní sa naše telo naučí rozpoznať tento vírus a začne vytvárať špeciálne obranné látky – protilátky. Tieto protilátky nás chránia pred chrípkou, ak sa s ňou neskôr dostaneme do kontaktu. Tento proces trvá približne dva až tri týždne.
Imunologická pamäť je veľmi dôležitou vlastnosťou buniek imunitného systému, pomáha nám rýchlejšie rozpoznať a prekonávať infekciu. Protilátky, ktoré sa vytvoria pri očkovaní, sú zrkadlový obraz vírusu chrípky (antigénu).
Vďaka očkovaniu oslabeným patogénom alebo jeho časťami, napríklad obalom baktérie, má váš imunitný systém akéhosi „fotografa“, ktorý si túto zložku „odfotí“ a uloží do pamäte. Ak sa neskôr stretnete s týmto patogénom, napríklad počas chrípkovej sezóny, tento „fotograf“ vám pomôže rýchlo rozpoznať vírus.
Váš imunitný systém už má proti nemu presne špecifické protilátky, ktoré môžu obaliť vírus a aktivovať ďalšie imunitné mechanizmy. Týmto spôsobom vaše telo prekoná chrípku s veľmi miernymi príznakmi alebo dokonca vôbec neochorie.
Medicína stále napreduje, a tak sa pred niekoľkými rokmi dostali na trh nazálne vakcíny proti chrípke. Nie sú to však typické vakcíny, podávajú sa vo forme spreja priamo do nosa, aplikuje sa 0,1 ml do každej nosovej dierky. Nazálna vakcína proti chrípke je na Slovensku dostupná pre deti od 2 – 18 rokov a niektoré poisťovne ju deťom do 12 rokov preplácajú.
Vakcína je veľmi účinná a jej princíp spočíva v „umelom navodení ochorenia“. Pri aplikácii sprejom sa na sliznicu nosa dostane oslabený vírus, ktorý stimuluje imunitný systém rovnakým spôsobom ako pri bežnom očkovaní, čo vedie k tvorbe protilátok.
Očkovanie proti chrípke je najideálnejšie podstúpiť v októbri alebo v novembri. Po očkovaní trvá približne 10 – 14 dní, kým si v tele vytvoríte dostatočnú hladinu protilátok. Ochranný účinok vakcíny trvá šesť mesiacov.
Očkovanie proti chrípke je všeobecne odporúčané:
Nechajte sa očkovať proti chrípke len v prípade, že ste v minulosti nemali alergickú reakciu na niektorú zo zložiek vakcíny.
Ak máte obavy alebo pochybnosti, poraďte sa ešte pred očkovaním so svojím lekárom. Očkovanie nie je možné ani pokiaľ ste aktuálne chorí, máte teploty a kašeľ. Vakcína proti chrípke nie je tiež určená pre deti do 6 mesiacov.
Chrípka útočí nielen na dospelých, ale i deti. Najzávažnejší priebeh môže mať u detí vo veku od 6 mesiacov do 3 rokov. Deti pri chrípke môžu trpieť vysokými horúčkami, zápalom priedušnice a pľúc a tiež môžu mať zápal stredného ucha.
Očkovanie je u detí preto odporúčané a možné od 6 mesiacov. Pre deti od dvoch rokov je možné podanie nazálnej vakcíny.
Očkovanie proti chrípke je odporúčané pre tehotné a dojčiace ženy. Ochrana matky a plodu je prioritou, pretože chrípka môže mať v tehotenstve závažný priebeh a negatívne ovplyvniť vývoj plodu.
Vakcinácia je v tehotenstve bezpečná pre matku aj dieťa a zabezpečuje dieťaťu imunizáciu, keďže protilátky prechádzajú placentou. V tehotenstve môže vakcínu predpísať aj gynekológ.
Medzi časté nežiaduce účinky po očkovaní proti chrípke patria:
U detí sa po podaní bezinjekčnej nazálnej vakcíny môže objaviť pocit upchatého nosa alebo nádchy a kýchanie.
Tieto príznaky zvyknú do 3 dní od očkovania úplne odznieť. Neznamenajú nič zlé a je to bežná reakcia nášho imunitného systému. Ak chcete týmto príznakom predísť, doprajte si pokoj a pite dostatok tekutín. Ak by vám teplota stúpla veľmi vysoko, môžete siahnuť po studenom obklade na čelo a po liekoch s obsahom paracetamolu.
Medzi jednoznačné výhody očkovania patrí znížené riziko nákazy chrípkou a tiež nižšia pravdepodobnosť ťažkého priebehu ochorenia, ak sa chrípka napriek tomu objaví.
Očkovaním počas tehotenstva môže matka zabezpečiť imunizáciu plodu, pretože protilátky prechádzajú placentou a poskytujú ochranu aj plodu.
Medzi možné nevýhody očkovania patria iba nežiadúce účinky, ktoré zvyknú do 3 dní odznieť.
Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje