Zápal podnebných mandlí (tonzilitída) zvyčajne trvá asi týždeň. Ak však pociťujete akútnu bolesť hrdla dlhšie ako 14 dní, môže ísť o ich chronický zápal. Mandle pri ňom strácajú svoju ochrannú funkciu a stávajú sa samy osebe zdrojom infekcie.
Tonzilitída je infekcia mandlí, menších okrúhlych tkanív, ktoré sa nachádzajú na začiatku hrdla. Ide o lymfatické tkanivo, ktoré má za úlohu bojovať proti infekciám.
Chronický zápal podnebných mandlí trvá dlhšie ako dva týždne. Na druhej strane predstavuje rekurentná alebo opakujúca sa tonzilitída zápal mandlí, ktorý sa vyskytuje päť- alebo viackrát do roka. Takéto často sa opakujúce ťažkosti nemusia trvať tak dlho ako chronická tonzilitída.
Tonzilitídu mávajú častejšie deti ako dospelí, preto na ňu treba myslieť, ak sa u dieťaťa objaví bolesť hrdla. Zvyčajne však nepostihuje deti mladšie ako 2 roky.
Chronický zápal podnebných mandlí je dlhodobým ochorením, ktoré vzniká veľmi často po opakovaných angínach. Niekedy sa môže stať, že k nemu dôjde aj po jedinej epizóde, ktorá silno poškodí tkanivo mandlí.
Mandle strácajú svoju ochrannú funkciu a stávajú sa zdrojom infekcie. Pri chronickom zápale sa ich tkanivo zjazví. Krypty, teda jamky v mandliach, už nedokážu prirodzene odstraňovať jedlo, baktérie alebo hnis, ktorý sa v nich následne hromadí a vytvára na nich čapy.
Sú to biele alebo svetložlté zrnká veľkosti ryže, ktoré z mandlí niekedy pri prehĺtaní spontánne vypadnú, a buď ich prehltnete, alebo vykašlete. Bývajú zdrojom zápachu z úst a častokrát sú prvým príznakom, ktorý pacienta privedie k lekárovi.
Hlavným príznakom chronického zápalu podnebných mandlí je bolesť hrdla, ktorá trvá dlhšie ako 2 týždne. Inak sa príznaky zápalu delia na celkové a lokálne. Medzi celkové patrí:
Niektorí pacienti však dlhodobo nemusia mať žiadne subjektívne príznaky.
Medzi lokálne patria hlavne:
Ak máte chronický zápal hrdla, tiež vám nemusí robiť dobre požívanie studených a sýtených nápojov. Mnoho pacientov má opakujúcu sa angínu niekedy 3 až 4-krát do roka (často i viac). Mandle postihnuté chronickým zápalom bývajú asymetrické a nezriedka malé, hlavne u starších osôb, ktoré majú chronický zápal mandlí už dlhšie.
Diagnóza sa stanovuje na základe anamnézy, vyšetrenia na ORL (ušný, nosný, krčný lekár) a laboratórnych znakov.
V rámci anamnézy pacienti často udávajú, že sa im angíny stále vracajú, a môžu sa sťažovať aj na ochorenia, ako je napríklad akné, rednutie alebo vypadávanie vlasov, zápaly kĺbov, únavový syndróm a iné.
Mávajú taktiež pocit cudzieho telesa v krku pri prehĺtaní. Charakteristickým znakom býva už vyššie spomínané vypľúvanie čapov a zápach z dutiny ústnej.
Počas vyšetrenia lekár odoberie vzorku hlienu zo zadnej časti hrdla pomocou dlhého tampónu, ktorý pošle do laboratória na kultiváciu.
Pri laboratórnom vyšetrení krvi sa zisťujú zvýšené hodnoty sedimentácie červených krviniek, zvýšenie počtu bielych krviniek, ASLO, ktorá informuje o prebiehajúcej alebo prekonanej streptokokovej infekcii, a CRP (C-reaktívny proteín slúžiaci na odlíšenie vírusovej a bakteriálnej infekcie).
Liečba chronickej tonzilitídy prekonala v posledných desaťročiach mnoho obmien, avšak najúčinnejšia je stále tonzilektómia – chirurgické odstránenie mandlí.
V minulosti sa tonzilektómia vykonávala pri akomkoľvek podozrení, neskôr sa však od preventívnych zákrokov upúšťalo, hlavne na odporučenie imunológov, a postupne nastal odklon od chirurgickej liečby.
Propagovalo sa dlhodobé liečenie antibiotikami vo vysokých dávkach, čo sa však ukázalo ako neúspešné. Indikácia na chirurgické odstránenie mandlí je v rukách ORL lekára a podlieha vždy vysoko individuálnemu prístupu.
V rámci podpornej liečby môžete na úľavu od bolesti vyskúšať:
Spôsob, akým môžete odstrániť čapy na mandliach, je uvoľniť ich jemným tlakom na okolité tkanivo vatovým tampónom. Vyhnite sa použitiu ostrého predmetu, ktorý môže tkanivo poškodiť a spôsobiť krvácanie.
Dnes sa tonzilektómia realizuje v celkovej anestézii. Oproti operácii v lokálnom znecitlivení poskytuje väčší komfort pacientovi i chirurgovi. Pacient počas operácie leží na chrbte a do hrtana má cez nos zavedenú intubačnú kanylu, cez ktorú počas operácie dýcha.
Samotný výkon spočíva v postupnom uvoľňovaní mandle od mandľového lôžka až po jej úplné oddelenie. Po vybratí mandle a zastavení krvácania ostáva mandľové lôžko obnažené, spredu a zozadu je ohraničené podnebnými oblúkmi. Keďže sa lôžko nezašíva, predstavuje otvorenú ranu v hltane, ktorá sa ponecháva na tzv. voľné zahojenie.
Pri zotavovaní mandľových lôžok sa tvoria belavožlté, tzv. fibrínové povlaky. V rámci procesu hojenia sa postupne spontánne odlučujú samy, preto si ich nikdy z lôžok mechanicky neodstraňujte.
Dôkladné tlmenie bolesti je v prvých dňoch po zákroku dôležité, aby ste sa mohli najesť a podporiť tak lepšiu regeneráciu. Bolesť ustúpi približne do desiatich dní, rana by sa mala zaceliť a vyliečiť približne do štrnástich. Niekedy môže do lôžka preniknúť infekcia – vtedy je potrebné nasadiť antibiotickú liečbu.
Medzi komplikácie, ktoré sa môžu rozvinúť z chronického zápalu mandlí, patrí:
Pri písaní článku boli použité tieto zdroje:
Healthline: Chronic tonsillitis