11.02.2025 • 6 minút na prečítanie

Aké sú príznaky čierneho kašľa a pre koho je nebezpečný?

Čierny kašeľOchorenia

V tomto článku sa dozviete

Čierny kašeľ je infekčné ochorenie dolných dýchacích ciest, ktoré vyvoláva baktéria Bordetella pertussis. Príznaky sa na začiatku choroby môžu podobať na chrípku, no postupne sa rozvíjajú vážne záchvaty kašľa, aké u nej nebývajú.

Aké sú hlavné príznaky čierneho kašľa?

Čierny kašeľ sa šíri kvapôčkami a postihuje dýchacie cesty, najmä priedušnicu a pľúca, čím spôsobuje intenzívny a záchvatovitý kašeľ. 

Príznaky čierneho kašľa sú vyčerpávajúce a kašeľ trvá niekoľko týždňov. Symptómy sa rozvíjajú postupne – začínajú ako bežná nádcha, ale neskôr sa vyznačujú silnými kašľovými záchvatmi a charakteristickým „štekajúcim“ zvukom pri nádychu. 

Ochorenie je nebezpečné pre malé deti, u ktorých môže dôjsť až k zástave dýchania, preto je dôležité včas rozpoznať príznaky a vyhľadať lekársku pomoc.

Prehľad hlavných príznakov čierneho kašľa:

Jednotlivé prejavy ochorenia prichádzajú postupne. Podľa toho rozlišujeme 3 fázy príznakov čierneho kašľa: katarálnu, paroxyzmálnu a rekonvalescentnú. 

Fázy príznakov čierneho kašľa 

Katarálna fáza čierneho kašľa – 1 až 2 týždne

Počas katarálnej fázy prvých príznakov je čierny kašeľ podobný bežnému nachladnutiu. Objavuje sa zvýšená únava, bolesti hlavy, horúčka, výtok z nosa a raz za čas aj kašeľ. V tejto fáze príznakov je najefektívnejšia antibiotická liečba, aby ochorenie neprešlo do paroxyzmálnej fázy.

Zdroj: Freepik.com

Paroxyzmálna fáza čierneho kašľa – 2 až 4 týždne 

V tejto fáze ochorenia sa kašeľ stupňuje. Súvisí to s aktivitou baktérie, ktorá ochorenie vyvoláva. Produkuje toxíny, ktoré masívne zvyšujú tvorbu sekrétu a zároveň ničia riasinky v dýchacích cestách, ktoré nám napomáhajú zbavovať sa nečistôt v dolných dýchacích cestách. 

To je hlavnou príčinou silných záchvatov suchého dráždivého kašľa, ktoré sú typické pre paroxyzmálnu fázu. Pri záchvate kašľa sa môže objaviť aj napínanie na vracanie, bolesť na hrudi a silné vyčerpanie. 

Rekonvalescencia čierneho kašľa

Čierny kašeľ je nutné liečiť antibiotikami, no aj po liečbe je návrat k bežnému životu dlhší. Dýchacím cestám trvá približne 3 – 4 týždne. kým sa vrátia „späť do formy“. Počas rekonvalescencie kašeľ postupne ustupuje, no stále vás potrápi zvýšená únava. 

Príznaky čierneho kašľa u očkovaného a neočkovaného pacienta

Očkovanie proti čiernemu kašľu znižuje riziko vážneho priebehu, zmierňuje prejavy a skracuje dobu ochorenia. Očkovanie je nevyhnutne dôležitým preventívnym opatrením pred nákazou. 

Príznaky sa líšia u očkovaných, ktorí už majú imunitu proti a ochorenie zvládnu omnoho ľahšie ako neočkovaní. Najmä u neočkovaných malých detí môže spôsobiť vážne stavy spojené s ťažkým zápalom pľúc až zástavou dýchania.

U očkovaných osôb:

  • Miernejší priebeh – ak sme očkovaní, stále sa môžeme nakaziť, no príznaky bývajú menej intenzívne.
  • Kratšia doba ochorenia – ochorenie trvá kratšie, kašeľ je stále prítomný ako hlavný ochorenia, no netrvá tak dlho.

Znížené riziko komplikácií – očkovanie výrazne znižuje riziko komplikácií, ako sú zápal pľúc, apnoe (dočasné zastavenie dýchania) alebo zápaly stredného ucha, najmä u detí, ale aj u ľudí s oslabenou imunitou.

U neočkovaných osôb:

  • Ťažší priebeh – záchvaty kašľa sú silnejšie a častejšie, čo vedie až k napínaniu na zvracanie s nemožnosťou spať počas noci, keďže hlieny dráždia sliznicu dýchacích ciest, čo vedie k výraznému vyčerpaniu.
  • Dlhšia doba ochorenia – čierny kašeľ trvá u neočkovaných dlhšie, niekedy až 4 týždne.

Okrem toho sú rizikom pre svoje okolie, keďže neočkovaní sa nakazia skôr a ochorenie u nich pretrváva dlhšie – aj ich infekčnosť je teda dlhá, čím sa ochorenie ľahšie šíri. 

Zdroj: Freepik.com

Pre koho je čierny kašeľ nebezpečný?

Ochorenie je nebezpečné pre malé deti, u ktorých môže dôjsť až k zástave dýchania. Neočkovaní ľudia, tehotné ženy, starší ľudia a obzvlášť novorodenci, sú vystavení riziku rozvoja zápalu pľúc a zápalu stredného ucha, ktorý, ak sa nelieči, môže spôsobiť zápal mozgových obalov (meningitídu).

Do rizikovej skupiny patria aj astmatici a pacienti s chronickými ochoreniami pľúc, ale aj fajčiari. Preto je dôležité včas rozpoznať príznaky a vyhľadať lekársku pomoc.

Príznaky čierneho kašľa u detí: Kedy je čas vyhľadať lekára?

Čierny kašeľ a jeho príznaky u detí sú veľký strašiak. Prichádzajú nenápadne, no komplikácie sú u najmenších častejšie a prejavy sú veľakrát závažnejšie. 

  • U detí, najmä novorodencov, je priebeh čierneho kašľa spravidla ťažší práve pre záchvaty kašľa, ktoré sú dlhšie a častejšie. 
  • Sprevádzané môžu byť vracaním a spomínaným štekavým zvukom
  • U novorodencov a detí sa môže objaviť modré sfarbenie kože (cyanóza) z dôsledku nedostatku vzduchu pri záchvatovom kašli. 

Zvyšné príznaky a riziká ochorenia sú totožné so spomínanými vyššie. Pri deťoch a novorodencoch nikdy nečakajte s návštevou lekára, najmä ak ide o novorodenca, ktorý ešte nebol proti čiernemu kašľu očkovaný. 

Ako sa líšia prejavy čierneho kašľa od bežného kašľa?

Pri bežnom nachladnutí, s ktorým sa stretne každý z nás, kašeľ nezvykne trvať dlhšie ako 2 týždne. Okrem toho zvyčajne prejde do vykašliavania hlienu, ktoré postupne ustáva.

Hlavnými rozdielmi pri prejavoch čierneho kašľa je: 

  • zhoršovanie, najmä po 1 až 2 týždňoch od prepuknutia ochorenia
  • kašeľ je pri tomto ochorení skôr suchý a dráždivý ako vlhký a produktívny 

Najnepríjemnejšie sú záchvaty suchého kašľa, po ktorých je počuteľný zvuk „štekania“. Najčastejšie je počuteľný u detí, ktoré majú ťažší priebeh ochorenia ako dospelý. 


Redakcia portálu Lekár.sk
Čierny kašeľOchorenia
dýchacie cestyhorúčkakašeľpľúcaúnava

Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje