Skleróza multiplex postihuje centrálny nervový systém, čo spôsobuje rôzne neurologické problémy. Jej diagnostika býva spočiatku náročná, preto sa často zamieňa za iné ochorenia.
Skleróza multiplex patrí k autoimunitným ochoreniam, pri ktorom imunitný systém omylom útočí na vlastné tkanivá – najmä na myelín, ktorý je ochranným obalom okolo nervových vlákien. Poškodenie myelínu narúša prenos nervových signálov, čo vedie k rôznym ťažkostiam.
Prvé príznaky sklerózy multiplex sa môžu objaviť náhle a často sú zameniteľné s iným bežným ochorením.
Medzi najčastejšie počiatočné symptómy patria:
Ďalším typickým príznakom je problém s rovnováhou a koordináciou pri chôdzi. Objaviť sa môže aj mravčenie, pálenie alebo neobvyklé pocity v končatinách či na tvári.
Pri spozorovaní vyššie spomenutých príznakov, ktoré sa opakujú a neprechádzajú, či, naopak, ešte zhoršujú, neodkladajte vyšetrenie u všeobecného lekára. V prípade, že príznaky nasvedčujú možnú diagnózu sklerózy multiplex, pošle vás na vyšetrenie k neurológovi.
Všeobecný lekár nemá kompetencie na vyslovenie diagnózy. Takisto neexistuje žiaden univerzálny test na diagnostiku sklerózy multiplex. Preto podstúpite niekoľko vyšetrení na neurologickom pracovisku, kde sa ju budú snažiť odhaliť skrz viacero zobrazovacích a vyšetrovacích metód.
McDonaldove kritériá sú diagnostické kritériá pre sklerózu multiplex (SM), ktoré pomáhajú lekárom určiť prítomnosť SM aj v prípade nejednoznačných príznakov. Zohľadňujú klinické symptómy, MRI nálezy a vyšetrenie mozgovomiechového moku. Umožňujú tak presnejšiu diagnostiku a rýchlejšie začatie liečby.
Hlavné aspekty Mcdonaldových kritérií zahŕňajú:
Roztrieštenosť v čase: Znamená, že pacient musí mať dve alebo viac epizód symptómov (zvyčajne v rôznych časoch), ktoré naznačujú poškodenie rôznych oblastí nervového systému.
Roztrieštenosť v priestore: Poškodenie nervového systému musí byť prítomné v rôznych oblastiach, napríklad v mozgu, mieche a zrakovom nerve.
MRI je základnou zobrazovacou metódou na určenie sklerózy multiplex. Ak sú na MRI viditeľné lézie, ktoré sú charakteristické pre SM, diagnostika môže byť potvrdená aj pri absencii klinických príznakov.
Využíva sa na zistenie prítomnosti zápalových proteínov, ktoré nás upozornia na zápal prebiehajúci v nervovom systéme.
Príznaky typické, ale aj nešpecifické pre sklerózu multiplex sú zohľadnené v rámci diagnostického procesu.
Najčastejšie sa ochorenie zamieňa s migrénou, poškodením nervov v dôsledku cukrovky alebo nedostatkom vitamínu B12. Skleróza sa môže tiež podobať na mŕtvicu, lymskú boreliózu, svalovú dystrofiu, fibromyalgiu alebo lupus.
Neurológ vykoná podrobné klinické vyšetrenie na zistenie sklerózy multiplex, ktoré zahŕňa testovanie reflexov, koordinácie, rovnováhy, citlivosti a zraku.
Umožňuje zobraziť zápalové alebo poškodené oblasti v mozgu a mieche. Pri skleróze multiplex sú často prítomné charakteristické lézie v rôznych oblastiach centrálneho nervového systému. MRI tiež pomáha sledovať vývoj ochorenia.
Tento test meria elektrické reakcie mozgu na rôzne podnety napríklad: vizuálne, sluchové alebo senzorické. Pri skleróze multiplex môžu byť tieto reakcie oneskorené alebo oslabené, čo naznačuje poškodenie nervových dráh.
Lumbálna punkcia je vyšetrenie, pri ktorom sa odoberá vzorka mozgovomiechového moku, ktorý vypĺňa priestory v CNS. U pacientov so SM môžu byť prítomné protilátky v mozgovomiechovom moku, čo napovedá o zápale v nervovom systéme.
Používa sa na vyšetrenie sietnice oka a zrakového nervu. Aj keď sa najčastejšie využíva na diagnostiku ochorení oka, v prípade sklerózy multiplex sa môže použiť ako doplnkový test na sledovanie poškodenia zrakového nervu, čo je častý prejav tohto ochorenia.
Aj keď krvné testy nie sú pri diagnostike roztrúsenej sklerózy rozhodujúce, môžu pomôcť vylúčiť iné ochorenia, ktoré majú podobné symptómy, ako je napríklad infekcia, autoimunitné ochorenia alebo nedostatok vitamínu B12.
Vyšetrenie EMG slúži na určenie elektrickej aktivity nervov a svalov. Pomáha identifikovať abnormality v svaloch, ktoré sú následkom poškodenia nervových dráh, čo môže byť prítomné pri skleróze multiplex.
Keď vám diagnostikujú sklerózu multiplex, môže to byť šok, no najdôležitejšie je nezostávať v strese a začať riešiť, čo ďalej.
Pomôcť vám môže:
Pamätajte, že každý prípad je iný, a aj keď má ochorenie svoje výzvy, nie ste v tom sami. Spolu s lekármi, rodinou a priateľmi môžete nájsť spôsob, ako so sklerózou multiplex žiť kvalitne a naplnene.
Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje