Neliečený vysoký systolický tlak predstavuje riziko vzniku infarktu, ochorení srdca či chronického ochorenia obličiek. Čo to vlastne systolický tlak je, čo ho spôsobuje a ako je možné dosiahnuť jeho zníženie?
Krvný tlak tvoria 2 hodnoty – systolický tlak a diastolický tlak.
Systolický tlak (inak nazývaný aj horný tlak) ja vyššia z hodnôt, ktorú vám ukáže tlakomer keď si meriate krvný tlak. Hodnota systolického tlaku sa pri zapisovaní (napr. do zdravotného záznamu) uvádza pred lomku. Napríklad pri krvnom tlaku 120/80 mmHg systolický tlak predstavuje číslo 120.
Systolický tlak vzniká počas srdcovej systoly – teda fázy srdcového cyklu kedy je srdce v kontrakcii (je stiahnuté). Systola nastáva vždy pred a po diastole (plnení komôr).
Ideálna hodnota systolického krvného tlaku by mala byť do hodnoty 120 mmHg.
Ak sú hodnoty systolického tlaku dlhodobo nižšie ako 90 mmHg, hovoríme o hypotenzii, teda nízkom krvnom tlaku.
Ak sú hodnoty systolického tlaku naopak dlhodobo vyššie než 140 mmHg, považujeme tento stav za hypertenziu – vysoký krvný tlak.
Na stav krvného tlaku, či už systolického alebo diastolického, má vplyv mnoho faktorov. Hovoríme o tzv. multifaktoriálnej podmienenosti, kedy za zvýšenie nie je zodpovedná len jedna konkrétna príčina, ale kombinácia viacerých.
Medzi najčastejšie faktory, ktoré ovplyvňujú systolický krvný tlak z krátkodobého aj dlhodobého hľadiska patrí najmä:
Za vysoký systolický tlak považujeme namerané hodnoty, ktoré sú vyššie ako 120 mmHg.
Až v 90 % prípadov nepoznáme presnú príčinu vzniku systolickej hypertenzie. Ak je príčina neznáma, hovoríme o tzv. primárnej alebo esenciálnej hypertenzii.
Za primárny vysoký krvný tlak môžu nasledujúce príčiny (niektoré z nich, prípadne ich kombinácia):
Okrem primárnej hypertenzie poznáme aj sekundárnu hypertenziu, ktorej príčinou je nejaké iné konkrétne ochorenie (napr. ochorenia obličiek).
Neliečený vysoký krvný tlak je veľmi nebezpečný, nakoľko poškodzuje malé cievy, môže viesť k srdcovému zlyhávaniu či k vzniku cievnej mozgovej príhody.
O nízkom systolickom tlaku hovoríme, ak sú hodnoty nameraného tlaku opakovane nižšie ako 90 mmHg. Takýto stav sa nazýva hypotenzia.
Nízky systolický tlak vzniká napríklad z nasledujúcich príčin:
Nízky systolický tlak si niektorí ľudia ani neuvedomujú. Iní môžu pociťovať symptómy ako:
Nízky systolický tlak nemusí spôsobovať vážne problémy. Avšak nebezpečný je jeho náhly pokles, ktorý môže viesť k šokovému stavu.
Medzi príznaky šoku patrí:
Ak sa u vás objavia niektoré z uvedených príznakov šoku, bezodkladne vyhľadajte lekársku pomoc.
U ľudí s vysokým krvným tlakom (hypertenziou) sú typicky zvýšené obe hodnoty krvného tlaku (systolický aj diastolický tlak). U skupiny pacientov však dochádza k tzv. izolovanému zvýšeniu systolického tlaku. Vtedy je hodnota diastolického tlaku v relatívnej norme, zatiaľ čo systolický tlak je zvýšený.
Výskyt izolovanej hypertenzie narastá s vekom. Vyskytuje u ľudí po 50. roku života (najčastejšie u ľudí nad 65 rokov) a u pacientov, ktorí trpia cukrovkou.
Príčinou vzniku izolovanej systolickej hypertenzie môže byť napríklad ateroskleróza (tuhnutie, kôrnatenie ciev), cukrovka, ochorenie srdcových chlopní či obezita.
Existuje viacero spôsobov ako znížiť systolický tlak. Zahŕňajú napríklad zmeny v stravovaní, užívanie liekov, zaradenie pohybových aktivít do každodennej rutiny a mnohé ďalšie.
Je však potrebné podotknúť, že tieto kroky nevedú len k zníženiu systolického tlaku, ale k celkovému zníženiu tlaku (systolického aj diastolického).
Ak chcete vedieť, ako znížiť krvný tlak, prinášame vám pár tipov čo robiť:
Pri písaní článku boli použité tieto zdroje: