17.04.2025 • 8 minút na prečítanie

Zistili vám laboratórne výsledky mykoplazmu? Čo to znamená?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Mykoplazmy sú baktérie, ktoré radíme medzi najmenšie známe voľne žijúce mikroorganizmy. Majú široké spektrum hostiteľov, ako sú človek, živočíchy a rastliny. Najčastejšie spôsobujú ochorenia u starších detí a mladistvých. Existuje asi 200 druhov mykoplazmových baktérií, ale väčšina z nich je neškodná a mnohé sú súčasťou aj nášho mikrobiómu. Závažnejšiu infekciu môže spôsobiť asi 5 z nich. V našom článku sa dočítate, ktoré to sú.

Čo je to mykoplazma a aké druhy poznáme 

Mykoplazmatické organizmy sa zvyčajne vyskytujú aj prirodzene na povrchu slizníc v krku, dýchacích cestách a urogenitálnom trakte. V prípade, že máte oslabenú imunitu alebo sa tieto baktérie zanesú na také miesto vášho tela, kde je iná „zdravá mikroflóra“, dokážu aj inak bezpečné druhy vyvolať ochorenie. Najčastejšie sa to stáva v prípade, že sa mykoplazma premnoží, ak má hostiteľ zníženú imunitu, AIDS, lieči sa chemoterapiou, rádioterapiou alebo je po transplantácii orgánu.

Aj keď sú infekcie spôsobené mykoplazmou rôzne, majú jednu spoločnú vlastnosť, a to odolnosť voči antibiotikám. Deje sa tak preto, že na rozdiel od iných baktérií nemajú mykoplazmy bunkovú stenu. Veľa antibiotík (napr. penicilíny alebo cefalosporíny) funguje práve na princípe ničenia bunkových stien baktérií, no keďže mykoplazmy žiadnou nedisponujú, nie sú voči nim tieto antibiotiká účinné. 

Na liečbu mykoplazmových infekcií sa preto využívajú makrolidové antibiotiká alebo tetracyklíny. 

Medzi mykoplazmy spôsobujúce závažné infekcie u ľudí patrí:

  • Mycoplasma pneumoniae – stojí za atypickým zápalom pľúc, nazýva sa aj pľúcna mykoplazma  
  • Mycoplasma genitalium – pôvodca sexuálne prenosných chorôb
  • Mycoplasma hominis – zapríčiňuje infekcie ženského pohlavného ústrojenstva
  • Ureaplasma urealyticum – spôsobuje negonokokovú uretritídu (zápal močových ciest), pyelonefritídu (zápal obličiek), spontánny potrat alebo predčasný pôrod
  • Ureaplasma parvum – máva na svedomí chronické zápaly maternice

Ako sa mykoplazmy prenášajú? 

Prenos mykoplaziem môže prebiehať rôznymi spôsobmi v závislosti od konkrétneho druhu. Napríklad Mycoplasma pneumoniae sa šíri kvapôčkami z dýchacích ciest, zatiaľ čo Mycoplasma genitalium sa prenáša pohlavným stykom. Mycoplasma hominis a Ureaplasma urealyticum sú baktérie, ktoré bežne prežívajú na sliznici v okolí genitálií u pohlavne aktívnych dospelých.

Mycoplasma pneumoniae – príznaky, diagnostika a liečba 

Mycoplasma pneumoniae je baktéria spôsobujúca infekcie dýchacích ciest, ktorá sa prenáša kvapôčkami z nosa a hrdla infikovaných ľudí pri kašľaní a kýchaní. Zvyčajne sa rýchlo rozširuje v oblastiach s vysokou koncentráciou ľudí, ako sú školy, univerzitné internáty alebo domovy sociálnych služieb. 

Mykoplazmové infekcie sa vyskytujú sporadicky počas roka, najčastejšie však v jesenných a zimných mesiacoch. 

Inkubačná doba sa pri pľúcnej mykoplazme pohybuje medzi jedným až štyrmi týždňami. Doba trvania mykoplazmovej infekcie je zhruba 10 dní, no v prípade, že je nákaza vážna, môžu príznaky pretrvávať aj mesiac.

Mykoplazmová infekcia dýchacích ciest
ZDROJ:Kateryna Kon/Shutterstock.com

Ochorenia vyvolané Mycoplasma pneumoniae: 

  • atypická pneumónia alebo komunitná pneumónia vyprovokovaná atypickým hostiteľom (zápal pľúc) – atypická je preto, že zvyčajne sú za zápal pľúc zodpovedné iné baktérie, a komunitná, lebo sa šíri prevažne v kolektívoch
  • tracheobronchitída (zápal priedušnice a priedušiek)
  • zápaly uší

Príznaky infekcie baktériou Mycoplasma pneumoniae

Prejavy infekcie mykoplazmy sa mierne líšia od prejavov typického zápalu pľúc spôsobeného bežnými baktériami, ako sú Streptococcus a Haemophilus. V praxi možno u pacientov so zápalom pľúc vyvolaným streptokokmi pozorovať horúčku, dýchavičnosť pri námahe, bolesti na hrudníku, kašeľ a vykašliavanie.

Naopak, pri mykoplazmovej pneumónii mávajú pacienti častejšie iba:

Priebeh ochorenia býva mierny, a preto sa označuje aj ako „chodiaci zápal pľúc“ – pre mierne príznaky si človek nákazu týmto patogénom nemusí vôbec uvedomovať. 

Ako prebieha diagnostika mykoplazmovej pneumónie?

Zápal pľúc sa zvyčajne vyvíja bez zjavných príznakov počas prvého až troch týždňov po nakazení. Na stanovenie diagnózy lekár pomocou fonendoskopu zisťuje akékoľvek abnormálne zvuky vo vašom dýchaní. Môže tiež nariadiť röntgenové vyšetrenie hrudníka.

Odber krvi odhalí zvýšenú hladinu špecifických protilátok vytvorených vaším imunitným systémom. Priama detekcia mykoplazmy sa vykonáva v laboratóriách pomocou rôzne odobratých vzoriek, ako napríklad vykašľaný hlien, výplach z priedušiek alebo výtery z hrdla, ktoré sú podrobené PCR testovaniu. 

Laboratórne testy na mykoplazmu
ZDROJ:Jarun Ontakrai/Shutterstock.com

Liečba atypickej pneumónie vyvolanej mykoplazmou – ako prebieha?

Liečba mykoplazmovej pneumónie spočíva v podávaní antibiotík na mykoplazmu – makrolidov alebo tetracyklínov. Mali by ste ich však užívať iba pri ťažkých formách. Tento druh antibiotík spomalí rast a množenie baktérií, pričom liečba trvá približne 2 – 3 týždne. 

Komplikácie mykoplazmovej pneumónie 

Nie sú časté, no ak sa objavia, môžu byť závažné. Patria sem: 

Mycoplasma genitalium – príznaky, diagnostika a liečba 

Mycoplasma genitalium je baktéria spôsobujúca sexuálne prenosné choroby. Prenáša sa najmä pri nechránenom pohlavnom styku alebo zanesením sekrétov s jej obsahom. Ak sa infekcia zapríčinená týmto druhom mykoplazmy nelieči, môže mať na svedomí vážne komplikácie u mužov aj u žien.

Príznaky infekcie baktériou Mycoplasma genitalium

Väčšina prípadov infekcie genitálnou mykoplazmou všeobecne prebieha bez príznakov. Ak sa objavia, sú väčšinou nešpecifické a dajú sa ľahko pomýliť s inými sexuálne prenosnými chorobami, ako sú chlamýdie či kvapavka. Mykoplazmu možno zistiť až u 30 % žien s príznakmi zápalu alebo infekcie krčka maternice. Prejavy sa tiež môžu u mužov a žien mierne líšiť.

Mycoplasma genitalium u žien najčastejšie vyvoláva cervicitídu (zápal krčka maternice), Pokiaľ sa nelieči, môže prejsť až do malej panvy a spôsobiť PID (Pelvic Inflammatory Disease) – hlboký panvový zápal.

Medzi symptómy vyskytujúce sa u žien patrí:

  • vaginálne svrbenie
  • pálenie pri močení
  • bolesť pri pohlavnom styku
  • krvácanie medzi menštruáciami alebo po sexe
  • zapáchajúci vaginálny výtok
  • bolesť v podbrušku 
  • horúčka

U mužov infekcia spôsobuje ochorenie nazývané negonokoková uretritída, teda zápal močovej trubice, za ktorý nie je zodpovedná baktéria Neisseria gonorrhoeae – pôvodca kvapavky. Ochorenie sa prejavuje ako:

  • výtok z močovej trubice
  • pálenie pri močení
  • bolesť a opuch kĺbov (artritída)
Zdroj: Freepik.com

Diagnostika Mycoplasma genitalium

Nákazu je možné zistiť vyšetrením moču alebo sterov z krčka maternice u žien a z močovej rúry u mužov. Vzorku moču si môžete odobrať aj sami doma, je však dôležité, aby ste zachytili prvý prúd moču, keďže ten obsahuje najviac bakteriálnej DNA.

Liečba príznakov spôsobených Mycoplasma genitalium – mal by sa liečiť aj môj partner?

Na liečbu ochorení vyvolaných touto baktériou sú predpisované antibiotiká z radu makrolidov – napríklad azitromycín. Liečba trvá 7 až 14 dní, v závislosti od závažnosti infekcie.

Mykoplazma tohto typu je veľmi infekčná. Ak ju máte, existuje veľká šanca, že na tom inak nie je ani váš partner. Všetci vaši súčasní sexuálni partneri by preto mali byť testovaní a liečení. Počas siedmich dní po skončení liečby by ste sa mali vyhnúť nechránenému pohlavnému styku. Rovnako by ste mali počkať, kým aj vášmu partnerovi/vašej partnerke uplynie najmenej sedem dní od liečby, inak si môžete opätovným nechráneným stykom mykoplazmu zase odovzdať. 

V prípade, že nemáte stáleho partnera, odporúča sa oboznámiť všetkých, s ktorými ste mali nechránený pohlavný styk za posledných 6 mesiacov, aby sa dali testovať.

Medzi komplikácie spôsobené neliečenou infekciou Mycoplasma genitalium sa radí:

Mycoplasma hominis 

Tieto baktérie žijú v močových cestách a genitáliách asi u polovice všetkých žien a aj u niektorých mužov. Ak ste však zdravotne v poriadku, nemusíte sa obávať – zriedkavo spúšťajú infekciu. 

Najviac sú ohrozené ženy s oslabeným imunitným systémom, u ktorých tento druh mykoplazmy môže spôsobiť zápalové ochorenie panvy a infekciu reprodukčných orgánov. Baktérie sa môžu zriedkavo prenášať aj pohlavným stykom alebo tiež prechádzať z matky na dieťa počas pôrodu. Spôsobujú horúčku novorodencov. Liečba môže byť náročnejšia, keďže táto baktéria vykazuje rezistenciu na makrolidové antibiotiká. 

Zdroj: Freepik.com

Ureaplasma urealyticum a Ureaplasma parvum

Tieto baktérie žijú v pošve, krčku maternice a močovej trubici zdravých žien aj mužov. Vo väčšine prípadov nie sú príčinou žiadnych zdravotných problémov, no pri oslabenej imunite môžu mať za následok zápal močovej trubice. Medzi symptómy, ktoré sa vyskytujú u žien s ureaplazmovou infekciou, patrí:

  • pálenie pri močení
  • bolesť v oblasti brucha
  • zapáchajúci výtok

Ureaplazma sa prenáša pohlavným stykom s infikovaným jedincom. Môže sa tiež šíriť z infikovanej tehotnej matky na dieťa ešte pred narodením alebo počas pôrodu. Možné komplikácie počas tehotenstva a po pôrode zahŕňajú:

  • predčasný pôrod
  • infekcie plodovej vody
  • po pôrode: horúčka a zápal maternice (endometritída)

U novorodencov môže Ureaplasma urealyticum zapríčiniť:

  • vrodenú pneumóniu (zápal pľúc)
  • bakteriálnu infekciu krvi (bakteriémia)
  • meningitídu (zápal mozgu)

Diagnostika a liečba infekcie ureaplazmou

Ureaplazmová infekcia sa zisťuje laboratórnym vyšetrením, na ktoré sa môže odobrať vzorka krvi, plodovej vody, hlien z krčka maternice alebo ster z močovej rúry. Liečba pozostáva z antibiotík, ktoré sa využívajú aj na mykoplazmové infekcie. 

Autorom textu je: Redakcia portálu lekar.sk
Ochorenia
anémiaencefalitídaguillainbarrého syndróminfekciainfekčná artritídakožné vyrážkymočové cestymykoplazmózapohlavné orgány

Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje