Tehotenstvo je pre ženu krásne, ale aj náročné obdobie plné zmien. Obzvlášť v časoch pandémie, keď sa ku všetkým otázkam, ktoré vám víria v hlave, pridajú ďalšie, spojené s vírusom. Našťastie, vedci sa každý deň snažia posunúť vo výskume vpred, aby nám priniesli čerstvé odpovede založené na dôkazoch.
Po prečítaní článku sa dozviete:
To najlepšie čo pre vás a vaše bábätko môžete v momentálnej situácii urobiť je, že sa pokúsite nákaze predísť. Aby ste sa počas tehotenstva pred koronavírusom ochránili, je naozaj dôležité, aby ste dodržiavali všetky aktuálne opatrenia a odporúčania:
Tehotenstvo samé o sebe (aj bez prítomnosti koronavírusu) môže byť pre vás náročným obdobím, po fyzickej aj psychickej stránke. Obom typom zdravia by ste mali venovať dostatočnú pozornosť. Pre vás aj bábätko je veľmi dôležité, aby ste prekonali toto obdobie v najväčšej možnej pohode.
V záujme zachovania duševnej rovnováhy zostaňte v kontakte so svojou rodinou a priateľmi. Vďaka aplikáciám sa dnes môžete cez mobil nie len počuť, ale aj vidieť, prípadne si s blízkymi aspoň píšte. Pomôcť vám môžu aj prechádzky na čerstvom vzduchu mimo ľudí, dostatočný oddych a dobrý spánok, cvičenie vhodné pre tehotné alebo dychové cvičenia na uvoľnenie stresu.
Skúste napríklad párkrát zopakovať:
Pri tomto dychovom cvičení stimulujete nervus vagus, vďaka ktorému spomalíte váš srdcový tep a skutočne vám pomôže znížiť stav úzkosti.
Váš gynekológ sa s vami dohodne na postupe, akým budú prebiehať vaše pravidelné kontroly. Ak nemáte rizikové tehotenstvo a máte asymptomatický alebo mierny priebeh a lekár neurčí inak:
Svet bojuje s koronavírusom už takmer rok, avšak údaje o priebehu a následkoch infekcie počas tehotenstva, bohužiaľ, nie sú úplné a neustále prebiehajú nové výskumy. Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) publikovalo novú správu, ktorá je výsledkom pozorovania vzorky 600 koronapozitívnych tehotných žien. Zo správy vyplýva, že 55% zo žien bolo asymptomatických, okolo 16% potrebovalo intenzívnu starostlivosť, 8% umelú pľúcnu ventiláciu, 2% (bez ohľadu na príznaky) potratilo a 1% symptomatických pacientiek umrelo. Správa ďalej uvádza, že matky s koronavírusom majú o 25% vyššie riziko predčasného pôrodu, než zdravé ženy, čo je signifikantné percento.
Počas gravidity sa s vaším telom dejú výnimočné zmeny, vďaka ktorým má bábätko dostatok miesta, živín a bezpečia pre svoj vývin. Napríklad, objem vašej krvi sa zvýši až o 50% a maternica zväčší svoju hmotnosť z cca 50g na 1000g.
Kvôli týmto zmenám je ženské telo zraniteľnejšie, nakoľko predstavujú záťaž, na ktorú si musí postupne zvyknúť. Srdce sa musí zväčšiť a prispôsobiť väčšiemu množstvu krvi. Narastajúca maternica zase vytláča orgány brušnej dutiny nahor, čím sa vyvíja tlak na bránicu a v konečnom dôsledku sa zmenší priestor pre rozpínanie pľúc. Bohužiaľ, spomenutý dýchací a srdcovocievny systém dostáva najviac zabrať aj pri koronavírusovej infekcii, a tak orgány dostávajú „dvojitý úder“.
Tehotenstvo taktiež spôsobuje, že krv má väčšiu tendenciu tvoriť tromby (zhlukovať sa), pre prípad potreby rýchlej zástavy krvi pri pôrode. Takéto účinky má však opäť aj koronavírus. Pri vysokej zrážanlivosti hrozí riziko, že sa upchajú cievy placenty, ktoré privádzajú plodu výživné látky a kyslík.
Navyše, v ženskom tele sa deje aj ďalšia dôležitá zmena na úrovni imunitného systému. V záujme ochrany zdravia bábätka je, paradoxne, imunita matky potlačená. Nebyť tejto zmeny, voči bábätku by mohla byť vyvolaná antifetálna imunitná odpoveď (telo matky by mohlo bábätko odmietať).
Prečítajte si tiež: Všetko čo by ste mali vedieť o rizikovom tehotenstve.
Ako bolo spomenuté vo výsledkoch správy CDC, riziko ťažšieho priebehu ochorenia je u tehotných vyššie, než u netehotných. Súvisí to práve so zmenami, ktoré sa počas gravidity s telom dejú. Riziko ťažšieho priebehu ochorenia sa zvyšuje, ak máte rizikové tehotenstvo, s narastajúcim vekom a taktiež pokiaľ trpíte obezitou, cukrovkou, vysokým krvným tlakom alebo inými chronickými ochoreniami. Tehotné a ženy tesne po pôrode majú vyššiu pravdepodobnosť, že budú potrebovať intenzívnu starostlivosť či pľúcnu ventiláciu.
Experti si dodnes nie sú úplne istí. Do dnešného dňa však žiadny výskum nedokázal prítomnosť vírusu v plodovej vode, ani žiadny iný dôkaz o prenose choroby na plod v maternici. To znamená, že novorodenci, u ktorých zistili prítomnosť koronavírusu, sa ním infikovali až po narodení. Našťastie, väčšina pozitívnych novorodencov má iba mierne príznaky.
Vo všeobecnosti, infekcie počas tehotenstva zvyšujú riziko vzniku komplikácií a predčasného pôrodu, no takisto, aj v tejto oblasti stále prebiehajú výskumy. Dobrou správou je, že vedci sa aktuálne zhodujú a opatrne tvrdia, že koronavírus nemá vplyv na ranný vývoj plodu.
Rozhodne nie. Aj pri bezproblémovom tehotenstve sa počas pôrodu môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Aby ste zabezpečili vám aj vášmu bábätku najrýchlejšiu a profesionálnu zdravotnú starostlivosť, je vhodnejší pôrod v nemocnici. Počas pandémie (aj mimo nej) platia v nemocniciach prísne kritériá, ako udržať prostredie čisté a hygienicky bezpečné pre vás oboch.
Nemusíte sa báť, že po pôrode v nemocnici prídete o bezprostredný kontakt s bábätkom a to ani v prípade, že ste pozitívne testovaná. Máte právo s vašim dieťatkom zostať. Vytváranie spoločných väzieb s bábätkom je dôležité pre vaše ďalšie spoločné fungovanie a pre jeho vývoj. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) neodporúča preventívne oddeľovanie matiek a ich detí.
Ak sa pýtate, či sa môžete dotknúť svojho bábätka, ak ste Covid-19 pozitívna – za vyššie uvedených hygienických opatrení je to dokonca žiadúce. Priamy kontakt bábätka s matkou pomáha jeho správnemu vývoju. Podľa WHO sú zdravotné riziká spojené so separáciou a nedojčením závažnejšie, než riziko nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.
S bábätkom môžete zdieľať spoločnú izbu, priložiť si ho kožu na kožu. Pri tesnom kontakte však nezabudnite na nosenie rúška. Vaše dieťatko vás takto pozná už od narodenia, nebude sa báť. Venujte mu zatiaľ úsmev očami a pamätajte na to, že robíte najlepšie čo viete, že situácia je len dočasná a čoskoro budete môcť tráviť s vaším bábätkom čas bez väčších obmedzení.
Materské mlieko je pre bábätko nevyhnutným zdrojom živín a protilátok pre správny vývin, rast a budovanie imunity. Z informácií, ktoré doposiaľ vedci získali, vyplýva dobrá správa – vírus sa materským mliekom neprenáša. Ak máte ochorenie kovid-19, a lekár vám neurčí inak (napríklad kvôli liečbe, ktorá zatiaľ nie je jednotná a niektoré lieky môžu brzdiť laktáciu, prípadne u niektorých nie je známe či je možný ich prenos mliekom na dieťatko), môžete bezpečne dojčiť. Pri kojení by ste však mali dbať na prísne hygienické podmienky.
Prečítajte si tiež: Čo by ste mali vedieť o dojčení.
Skôr, než sa dotknete vášho bábätka alebo jeho vecí, dôkladne a dostatočne dlho si umyte ruky mydlom a vodou. Keďže vírus dokáže prežívať aj na povrchoch, dezinfikujte všetky, s ktorými prichádza bábätko do kontaktu – pult na prebaľovanie, fľaštičky, oblečenie atď. Zvýšenú hygienu udržiavajte aj v prípade, ak si mlieko odsávate. Je potrebné, aby ste si umyli ruky a miesta, ktorých sa pumpa dotkne skôr, než ju použijete. Pumpu po odsatí taktiež dôkladne umyte.
Keďže vírus sa šíri kvapôčkovou infekciou (keď si infikovaná osoba kýchne, zakašle či rozpráva) je potrebné prekryť si nos aj ústa rúškom a chrániť tak svoje bábätko. Noste ho pri dojčení aj keď nemáte symptómy.
Určite ste už počuli o tom, že vďaka hromadným obmedzeniam, ktoré priniesol boj s pandémiou, nastalo výrazné zlepšenie čistoty ovzdušia. V období na začiatku roka, keď mnoho krajín prešlo do lockdown režimu, však vedci spozorovali aj iný významný pokles – zníženie výskytu predčasných pôrodov.
Keďže vdychovaním toxických látok (obsiahnutých v znečistenom vzduchu) sa zvýši aj množstvo toxínov v krvi, trpia najmä cievy, imunitný systém a nakoniec aj celý organizmus. To môže predstavovať riziko pre mamičku aj plod. Zníženie incidencie predčasných pôrodov v súvislosti s ovzduším nateraz nie je celkom potvrdené. Prinieslo však otázky, ktoré sa experti rozhodli podrobne preskúmať. Ak sa im vďaka spomenutým informáciám a súvislostiam podarí zistiť, akým spôsobom je možné znížiť množstvo predčasných pôrodov, dokázali by zachrániť mnoho životov.
Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:
Coronavirus disease (COVID-19): Pregnancy and childbirth
Pregnancy and COVID-19: What are the risks?
What You Need to Know About Breastfeeding in an Era of COVID-19